W ramach realizacji polityki wzmacniania przejrzystości działań Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów udostępnił bazę wyroków sądowych. Zamieszczane są w niej informacje dotyczące wszystkich rozstrzygnięć w sprawach decyzji z zakresu praktyk ograniczających konkurencję, kontroli koncentracji, naruszenia zbiorowych interesów konsumentów oraz w sprawach o uznanie klauzul za niedozwolone (w których powodem był UOKiK). Obecnie w bazie znajdują się wyroki, które zapadły po 1 września 2015 r. Jednak zgodnie z planami sukcesywnie mają być dopisywanie rozstrzygnięcia, które zapadły przed tą datą. W pierwszej kolejności uzupełniane będą informacje o wyrokach sądów poprzednich instancji w sprawach, które znajdują się obecnie w bazie.

Baza dostępna jest w zakładce „Wyroki" na stronie internetowej UOKiK. Co istotne, jest ona zintegrowana z bazą decyzji wydanych przez urząd antymonopolowy. Oznacza to, że na stronie z decyzją dotyczącą danej sprawy znajduje się link do zakładki z informacjami o wyrokach w tej właśnie kwestii. Podobnie przy informacji o wyroku znajdzie się odesłanie do decyzji.

W sprawach o kluczowym znaczeniu, oprócz zamieszczenia informacji o orzeczeniu sądu w bazie, UOKiK będzie także publikować komunikaty prasowe. Szczegóły dotyczące zasad zamieszczania wyroków znajdują się w dokumencie „Zasady informowania o sprawowaniu sądowej kontroli nad decyzjami prezesa UOKiK".

Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów, która reguluje właśnie sprawy z zakresu kontroli koncentracji, funkcjonowania równej i niezaburzonej konkurencji na rynku oraz ochrony jego najsłabszych uczestników (konsumentów), od decyzji wydanej przez UOKiK przysługuje odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jeżeli przedsiębiorca nie zgadza się z linią urzędu i jego interpretacją przepisów lub stanu faktycznego, ma pełne prawo, aby to sąd wypowiedział się w tej sprawie. Oczywiście dalej, zgodnie z zasadą instancyjności, od orzeczenia SOKiK przysługuje apelacja do Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Możliwe jest również złożenie skargi kasacyjnej od tego wyroku do Sądu Najwyższego.