Zagrożone Google. Nowy sposób wyszukiwania w internecie

Popularność wyszukiwania internetowego za pomocą ChatGPT wystrzeliła – wynika z najnowszych europejskich danych OpenAI. Boom jest tak duży, że tradycyjne wyszukiwarki tracą na znaczeniu. Czy Google może się bać?

Publikacja: 22.04.2025 14:32

Chatboty stanowią zagrożenie dla tradycyjnych wyszukiwarek

Chatboty stanowią zagrożenie dla tradycyjnych wyszukiwarek

Foto: AdobeStock

Funkcja wyszukiwania w ChatGPT, która umożliwia chatbotowi dostęp do aktualnych informacji z sieci i uwzględnianie ich w swoich odpowiedziach, to prawdziwy hit. A przynajmniej tak wynika ze statystyk opublikowanych przez OpenAI.

ChatGPT przyspieszył. Ilu ma użytkowników?

Choć dotychczas to dla firmy Sama Altmana były pilnie strzeżone tajemnice, to unijna regulacja o usługach cyfrowych (DSA) wymusiła na niektórych spółkach internetowych konieczność dzielenia się informacjami. Stąd w raporcie złożonym przez OpenAI Ireland Ltd można wyczytać, że wyszukiwarka ChatGPT w ciągu ostatniego pół roku (chodzi o okres, który kończył się 31 marca br.) miała na Starym Kontynencie aż 41,3 mln użytkowników miesięcznie. Średnia jest więc niemal czterokrotnie wyższa niż w poprzednim okresie półrocznym, kończącym się 31 października ub. r. Wówczas bowiem z takiej opcji ChatGPT aktywnie korzystało około 11,2 mln osób.

Czytaj więcej

Bycie uprzejmym dla chatbota kosztuje majątek. - Ale warto - przekonuje twórca ChatGPT

Jak pisze serwis The Verge, wyszukiwarka od OpenAI, od czasu debiutu w zeszłym roku, poczyniła postępy w stosunku do takich firm jak Google. Koncern, będący hegemonem na rynku wyszukiwania w sieci, wciąż okupuje pozycję wiodącego gracza z 90-proc. udziałem w tej branży. Szacuje się, że wyszukiwarka Google obsługuje ponad 370 raz więcej wyszukiwań niż ChatGPT. Lider jednak powoli traci na rzecz botów. „Według sondażu opublikowanego we wrześniu ub. r. już 8 proc. respondentów twierdziło, że wybrałoby ChatGPT zamiast Google” – wskazuje The Verge.

Chatboty mają wady. Jaką AI wyszukują internauci?

Zastrzega przy tym, że badacze odkryli, iż wyszukiwarki oparte na sztucznej inteligencji są bardziej zawodne niż te konwencjonalne. „Według jednego z badań ChatGPT nieprawidłowo zidentyfikował 67 proc. wyszukiwanych artykułów. Inne badanie ujawniło problemy z dokładnością związane z przetwarzaniem przez ChatGPT treści informacyjnych, w tym treści od wydawców, z którymi OpenAI ma umowy licencyjne” – pisze The Verge.

Jednocześnie Google samo rozwija swojego chatbota Gemini. Ten jednak nie zyskał aż takiej popularności jak konkurenci. Wedle Google Trends najczęściej wyszukiwanym chatbotem na świecie jest ten od OpenAI. Dominuje on zwłaszcza w Europie i Ameryce Płn. Analizy wskazują, że w Azji najchętniej internauci poszukują chińskiego konkurenta dla Gemini i ChatGPT, czyli DeepSeek.

Ta treść jest częścią płatnego partnerstwa z Google mającego na celu promocję Google Trends

Globalne Interesy
Roboty dostarczą posiłki do domów. Polska firma szykuje rewolucję
Globalne Interesy
Gigantyczne zwolnienia w Intelu. Co dalej z koncernem?
Globalne Interesy
Polacy żyją tą misją. Co Sławosz Uznański-Wiśniewski zabierze w kosmos?
Globalne Interesy
Czy Google odda Chrome i Androida? Wyszukiwarkę podgryzają już boty AI
Globalne Interesy
Internet już wybiera papieża. Kim jest „Wojtyła z Azji”?