Naukowcy z Commonwealth Science and Industrial Research Organization (CSIRO), australijskiej krajowej agencji badawczej, wdrożyli kwantowe uczenie maszynowe do wytwarzania półprzewodników przyszłości. Naukowcy twierdzą, że przewyższyło klasyczne obliczenia AI obecnie stosowane w projektowaniu i wytwarzaniu półprzewodników i może zmienić sposób ich projektowania.
Kwantowe uczenie maszynowe przewyższa obliczenia AI
Projektowanie półprzewodników to dziedzina, w której eksperci z takich dziedzin jak elektrotechnika, materiałoznawstwo i informatyka spotykają się, aby budować układy scalone zasilające nowoczesne urządzenia elektroniczne. Wymaga to wiedzy specjalistycznej z różnych dziedzin, a następnie przeprowadzane są rygorystyczne testy, by ustalić, czy urządzenie może spełnić kryteria wydajności.
W dobie obliczeń o wysokiej wydajności i z użyciem sztucznej inteligencji (AI) projektowanie półprzewodników jest również ulepszane za pomocą tego narzędzia. Klasyczne uczenie maszynowe (CML) zostało już wcześniej wdrożone w tych obszarach.
Czytaj więcej
Amerykański superkomputer przeliczył bardzo szybko dane odnośnie zachowania reaktora jądrowego z...
Jednak jego wydajność pogarsza się w scenariuszach nieliniowych na małej próbie. Dlatego naukowcy z CSIRO chcieli zbadać, czy zamiast tego można użyć kwantowego uczenia maszynowego (QML).