Egzamin ósmoklasisty 2025: Już jutro język polski. Jak będzie wyglądał egzamin?

Już jutro o godzinie 9:00 uczniowie przystąpią do pierwszego obowiązkowego egzaminu ósmoklasisty. Na początek zmierzą się z językiem polskim. Egzamin zostanie przeprowadzony w formie pisemnej. Jak będzie wyglądał?

Publikacja: 12.05.2025 06:32

Do egzaminu ósmoklasisty musi obowiązkowo przystąpić każdy uczeń

Do egzaminu ósmoklasisty musi obowiązkowo przystąpić każdy uczeń

Foto: Adobe Stock

Do egzaminu ósmoklasisty musi przystąpić każdy uczeń. Jest to wymagane, aby ukończyć szkołę i dotyczy każdego z trzech przedmiotów obowiązkowych, czyli języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego. Warto jednak dodać, że w przypadku egzaminu ósmoklasisty nie ma konieczności uzyskania określonego wyniku, aby otrzymać zaliczenie. Oznacza to, że nie można go nie zdać.

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego 2025: Jak będzie przebiegał?

Egzamin potrwa 150 minut. Uczniowie mogą wnieść na salę wyłącznie przybory do pisania – pióro lub długopis ‎z czarnym tuszem/atramentem. Nie wolno mieć przy sobie urządzeń telekomunikacyjnych, ani korzystać z takich urządzeń.

Czytaj więcej

Egzamin ósmoklasisty 2025: Co trzeba umieć na język polski? Lista lektur i najczęstsze błędy

Każdy uczeń otrzyma arkusz egzaminacyjny oraz kartę odpowiedzi, na którą należy przenieść odpowiedzi do zadań zamkniętych. Sam arkusz będzie składał się z dwóch części.

  • Część I – będzie zawierać zadania dotyczące dwóch tekstów (literackiego – poezji, epiki albo dramatu oraz nieliterackiego – naukowego, popularnonaukowego albo publicystycznego). Mogą również pojawić się zadania zawierające fragmenty innych tekstów literackich i nieliterackich, tekstów ikonicznych, przysłów, powiedzeń, frazeologizmów oraz inne samodzielne zadania. W sumie część I będzie zawierać około 20 zadań, za które można zdobyć 25 punktów, z czego około 50 proc. punktów za zadania otwarte.
  • Część II – w tej części egzaminu ósmoklasisty uczniowie będą mieli za zadanie napisać wypracowanie na jeden z dwóch zaproponowanych tematów. Tekst musi zawierać co najmniej 200 słów. Jeden temat będzie mieć charakter twórczy (opowiadanie twórcze), a drugi charakter argumentacyjny (rozprawka lub przemówienie). W tej części uczniowie muszą odwołać się do obowiązkowej lektury szkolnej i/lub do utworu, lub utworów samodzielnie wybranych. Do zdobycia jest 20 punktów.

W sumie za rozwiązanie zadań z obu części arkusza uczniowie mogą uzyskać 45 punktów.

Czytaj więcej

Egzamin ósmoklasisty 2025: Co trzeba umieć z matematyki? Lista

Egzamin ósmoklasisty z polskiego: Jakie typy zadań mogą pojawić się w arkuszu egzaminacyjnym?

Arkusz egzaminacyjny będzie zawierać zarówno zadania zamknięte (w tym zadania wielokrotnego wyboru, typu prawda-fałsz oraz na dobieranie), jak i otwarte. W zadaniach otwartych uczniowie będą musieli samodzielnie sformułować odpowiedź. W arkuszu mogą pojawić się zadania z luką, w których trzeba będzie uzupełnić zdanie lub tekst jednym, lub kilkoma wyrazami. Kolejnym rodzajem są zadania krótkiej odpowiedzi. Wymagają one stworzenia krótkiego tekstu, np. ogłoszenia lub zaproszenia. Ostatnim typem jest zadanie rozszerzonej odpowiedzi, czyli wspomniane wcześniej wypracowanie.

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego będzie sprawdzał przede wszystkim umiejętności uczniów związane z argumentowaniem, wnioskowaniem i formułowaniem opinii. Weryfikowane będą także kompetencje literackie, w tym rozumienie sensu utworów, kompetencje kulturowe (np. interpretacja plakatu) oraz kompetencje językowe (np. umiejętność korzystania z różnych środków językowych). Poza tym egzamin będzie sprawdzać znajomość treści i problematyki lektur obowiązkowych, umiejętność analizy i interpretacji tekstów poetyckich wskazanych w podstawie programowej oraz innych. Pełną listę lektur obowiązkowych oraz utworów literackich można znaleźć w Informatorze o egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego od roku szkolnego 2024/2025.

Czytaj więcej

Egzamin ósmoklasisty 2025: Słownictwo i gramatyka z języka angielskiego. Co musisz umieć?

Egzamin ósmoklasisty 2025. Co dalej?

Kolejny egzamin ósmoklasisty, tym razem z matematyki, odbędzie się w środę o godzinie 9:00. W czwartek o tej samej godzinie uczniowie przystąpią do egzaminu z ostatniego obowiązkowego przedmiotu, czyli z języka obcego nowożytnego (angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego lub włoskiego).

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin ósmoklasisty 2025: Gdzie szukać arkuszy CKE i odpowiedzi?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025 - matematyka, poziom rozszerzony. Odpowiedzi eksperta WSiP
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025. Dziś matematyka na poziomie rozszerzonym. Arkusze i odpowiedzi w rp.pl
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin ósmoklasisty 2025: Słownictwo i gramatyka z języka angielskiego. Co musisz umieć?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin ósmoklasisty 2025: Co trzeba umieć z matematyki? Lista
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem