We wtorek, 8 lipca, Rada Ministrów ma zająć się projektem tzw. dużej nowelizacji Karty Nauczyciela. To odpowiedź Ministerstwa Edukacji Narodowej na postulaty nauczycielskich związków zawodowych. Propozycje obejmują zarówno zmiany w warunkach zatrudnienia, jak i w systemie wynagrodzeń, awansach zawodowych oraz zakresie obowiązków. Część nowych przepisów wejdzie w życie już 1 września 2025 r., kolejne – w styczniu i wrześniu 2026 r.
Wynagrodzenie za niezrealizowane nadgodziny
Jedną z najistotniejszych zmian jest doprecyzowanie zasad przyznawania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe. Do tej pory nauczyciele otrzymywali dodatkową wypłatę tylko za faktycznie zrealizowane zajęcia dydaktyczne, wychowawcze lub opiekuńcze. Po zmianach, wynagrodzenie będzie przysługiwać również wtedy, gdy w czasie nadgodzin nauczyciel prowadził inne zajęcia przydzielone przez dyrektora, np. rozwijające zainteresowania uczniów.
Zgodnie z projektem, ujednolicone zostaną również zasady wyliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i doraźne zastępstwa – niezależnie od tego, czy szkoła jest prowadzona przez samorząd, czy administrację rządową.
Co istotne, nowe przepisy mają wyeliminować praktykę przydzielania doraźnych zastępstw w czasie, gdy nauczyciel powinien prowadzić swoje regularne zajęcia. Problem dotyczy głównie pedagogów, psychologów, logopedów i bibliotekarzy, których zastępstwa dezorganizowały dotychczasową pracę bez dodatkowego wynagrodzenia.
Czytaj więcej
Jeszcze na dobre nie rozpoczęły się prace w Sejmie nad obywatelskim projektem nowelizacji ustawy...