Nowym obszarem biznesowej aktywności grupy KGHM może być wydobycie soli potasowo-magnezowych ze złoża Mieroszyno w okolicach Pucka. Koncern ma koncesję poszukiwawczo-rozpoznawczą na tym obszarze od 2014 r. Dotychczas zrealizował powierzchniowe badania geofizyczne i otwory wiertnicze.
„Na podstawie koncesji Puck, spółka wykonała łącznie 21 otworów wiertniczych, istotnie zwiększając zakres informacji geologicznej o tym złożu. Efektem tych prac jest nowa dokumentacja geologiczna złoża w kategorii rozpoznania umożliwiającej zaprojektowanie kopalni” – informuje biuro prasowe KGHM-u. Jej zasadnicze rozstrzygnięcia będą zakomunikowane po zakończeniu prac zatwierdzających dokumentację geologiczną złoża w tzw. kategorii C1 w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Spółka złożyła ją jeszcze w 2024 r. W tym roku koncentruje się na dokończeniu prac związanych z zatwierdzeniem dokumentacji geologicznej.
Czytaj więcej
Priorytetem jest zagwarantowanie grupie perspektywicznych i stabilnych warunków wydobycia, wzboga...
O tym, czy projekt jest rentowny, ma być ostatecznie wiadomo po wykonaniu kompleksowej ekspertyzy pt. „Studium wykonalności inwestycji”. Dokument obejmie zagadnienia technologiczno-górnicze, geologiczne, środowiskowe, przestrzenne i ekonomiczne. Prace nad nim trwają od 2023 r. Ich zakończenie planowane jest na 2026 r.
Konsultacje z samorządami
Aby wydobycie mogło ruszyć, konieczna jest współpraca z pomorskimi samorządami. Jeszcze w ubiegłym roku KGHM miał m.in. złożyć wniosek w sprawie zmian w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz uchwalenia nowego planu zagospodarowania przestrzennego w gminie Puck. Zmiana ustawy spowodowała jednak, że tego typu dokumenty od 1 stycznia 2026 r. przestają obowiązywać. W ich miejsce powstają tzw. plany ogólne. „W związku z tym spółka na bieżąco bierze czynny udział we wszystkich procedurach planistycznych podejmowanych przez gminy z rejonu Pucka. Procedury te są jeszcze niezakończone” – twierdzi KGHM.