Goście będą mieli do dyspozycji audytorium, bibliotekę i sale warsztatowe. W centrum muzeum architekci zaplanowali miejski plac – miejsce spotkań, które będzie pełnić funkcję współczesnej agory.
Budowa Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918–1919 w Poznaniu rozpoczęła się na przełomie 2023 i 2024 roku. Autorami koncepcji są architekci z pracowni WXCA. Teraz na placu budowy wykonywane są prace przy konstrukcji kondygnacji podziemnych muzeum. Pomieszczą one wystawę stałą, która będzie miała powierzchnię około trzech tysięcy metrów kwadratowych.
Czytaj więcej
27 grudnia 1918 r., 106 lat temu, w Poznaniu wybuchło polskie powstanie przeciw niemieckiej Repub...
Prace w części podziemnej muzeum
– Do tej pory większość prac toczyła się w głębi ziemi. Działka, na której zlokalizowana jest siedziba muzeum, stanowi wyzwanie pod kątem parametrów technicznych. Aktualnie kształtów nabiera część podziemna muzeum – opisuje architekt Adam Mierzwa z pracowni WXCA. – Ta część będzie sercem muzeum – miejscem wystawy stałej. Ściany okalające kolistą przestrzeń centralną zostały już zaszalowane i w większości wylane. W tym momencie prowadzone są prace przygotowawcze, które umożliwią wykonanie kopuły, czyli zasklepienia przestrzeni centralnej – relacjonuje architekt.
Podziemna rotunda zwieńczona kopułą ma podkreślić szczególną rangę tej przestrzeni. Na środku sklepienia umieszczony zostanie zwornik w formie świetlika, który wychodzić będzie na powierzchnię w centralnym punkcie placu zlokalizowanego pomiędzy naziemnymi blokami muzealnymi.