Londyn wyjątkowo uczci 100 urodziny królowej Elżbiety II. Architekci prześcigają się w pomysłach

Pięć projektów architektonicznych upamiętniających królową Elżbietę II zostało zakwalifikowanych do finału konkursu w Londynie. Jakie pomysły mają szansę na realizację i kiedy zapadną w tej kwestii ostateczne decyzje?

Publikacja: 27.05.2025 12:51

Konkurs architektoniczny, który zorganizowano z okazji zbliżającej się w przyszłym roku, setnej rocz

Konkurs architektoniczny, który zorganizowano z okazji zbliżającej się w przyszłym roku, setnej rocznicy urodzin królowej Elżbiety II, również ma na celu upamiętnienie brytyjskiej monarchini.

Foto: PAP/Avalon

Próby upamiętniania byłych lub panujących monarchów za pomocą dzieł sztuki nie zawsze należą do udanych. Powstały we wrześniu minionego roku pomnik autorstwa Anto Brennana przedstawiający królową Elżbietę II w towarzystwie księcia Filipa oraz dwóch psów rasy corgi, wzbudził kontrowersje wśród internautów oraz mieszkańców okolic Antrim Castle Gardens w Irlandii Północnej. Najdłużej panującą brytyjską monarchinię zaprezentowano w stroju, w którym zwykle nie była widywana w trakcie oficjalnych uroczystości. Zamiast charakterystycznej dla jej wizerunku publicznego garsonki z dobranym do niej kolorystycznie kapeluszem, artysta postawił na spódnicę w kratę, kamizelkę z tym samym wzorem, kalosze oraz nakrycie głowy w postaci chusty przewiązanej z przodu. – Należy pozbyć się tej rzeźby, ponieważ jej obecność nie służy pielęgnowaniu pamięci o zmarłej królowej; ktokolwiek zgodził się na wystawienie takiego pomnika, powinien sprawdzić swój wzrok, ponieważ to nie jest dobry widok – pisali internauci, zarzucając artyście niewierne odwzorowanie twarzy i sylwetki byłej monarchini.

Konkurs architektoniczny, który zorganizowano z okazji zbliżającej się w przyszłym roku, setnej rocznicy urodzin królowej Elżbiety II, również ma na celu upamiętnienie brytyjskiej monarchini. O ile jednak autor wspomnianego pomnika miał za zadanie uwiecznienie twarzy i sylwetki królowej, uczestnicy konkursu zaproponowali swoje pomysły na uatrakcyjnienie krajobrazu St James’s Park w Londynie, by projekty ich autorstwa służyły mieszkańcom jako miejsca refleksji. Mają przy tym przywodzić na myśl wartości, które architekci utożsamiają ze zmarłą w 2022 roku królową. Jakie projekty zakwalifikowały się do ścisłego finału i kiedy zostanie wyłoniony zwycięzca?

Konkurs architektoniczny dla uhonorowania Elżbiety II: inspiracja wartościami reprezentowanymi przez monarchinię

– Królowa Elżbieta II stanowi nieodłączną część naszej tradycji narodowej. To ona pomagała nam definiować nasze wartości, ale i dała nam poczucie ciągłości w czasach wielkich przemian. Wieloletnia obecność na tronie pozwoliła nam zrozumieć, czym jest poświęcenie i poczucie obowiązku wobec kraju. Zachowała przy tym pragmatyzm, była niezmiernie zabawna i wykazywała niesłabnący optymizm – brzmi fragment notatki prasowej wystosowanej przez byłego prywatnego sekretarza królowej Elzbiety II, Lorda Janvrina, przewodniczącego The Queen Elizabeth Memorial Committee. – Pomysłodawca zwycięskiego projektu musi czerpać inspirację z tych wartości. Zależy nam na tym, aby powstało piękne miejsce, które można odwiedzać z rodziną i przyjaciółmi, wspólnie wspominając naszą niesamowitą królową – dodał.

Wśród wyróżnionych projektów znalazł się między innymi most tuż przy wejściu do St James’s Park, kształtem połączonych na środku płyt przypominający kwiat lilii. W centrum konstrukcji miałby znaleźć się pomnik monarchini, chroniony przed deszczem i promieniami słonecznymi przy pomocy baldachimu, którego poszczególne elementy również układają się w kształt wspomnianego kwiatu. 70 lilii wyrzeźbionych wzdłuż mostu ma symbolizować 70 lat panowania królowej Elżbiety II. – Wśród wartości reprezentowanych przez królową były między innymi wspólnota i jedność. To one zainspirowały nasz zespół do stworzenia koncepcji „mostu jedności”, który miałby służyć jako miejsce spotkań w parku – wyjaśniał w dostarczonym na potrzeby konkursu nagraniu Thomas Heatherwick, właściciel firmy architektonicznej Heatherwick Studio.

Czytaj więcej

Rzeźbiarka Monika Osiecka o nowym pomniku Elżbiety II: To nie jest twarz królowej

Królowa Elżbieta II jako potężna siła jednocząca ludzi

Alternatywną propozycję uhonorowania brytyjskiej monarchini stanowi projekt autorstwa firmy Foster + Partners we współpracy z artystą Yinka Shonibare: na terenie ogrodów prowadzących do mostu ma stanąć pomnik królowej w towarzystwie księcia Filipa. Umieszczone na ogrodowej ścieżce tabliczki mają przedstawiać cytaty królowej, a przy pomocy instalacji dźwiękowych spacerowicze będą mogli usłyszeć jej glos. Wieńczący dzieło most ma symbolizować „królową jako potężną siłę jednoczącą ludzi, narody, organizacje charytatywne, Wspólnotę Narodów i Siły Zbrojne”, jak opisał założyciel firmy, architekt Norman Foster, w nagraniu dostarczonym w ramach konkursu.

Kolejną koncepcją jest zaproponowany przez firmę J&L Gibbons deptak zwieńczony mostem na podłożu skalnym, co zdaniem pomysłodawców symbolizuje solidne rządy monarchini, stanowiące, jak to ujęto „fundament narodu brytyjskiego”. Na polanach otoczonych drzewami miałby stanąć pomnik królowej majestatycznie spoglądającej w stronę mostu. – „Łagodność i siła w obliczu wyzwań współczesnego świata” to fragment przemówienia królowej z okazji Bożego Narodzenia w 1966 roku, który zainspirował nas do przedstawienia powyższego pomysłu – wyjaśniono w dołączonym nagraniu.

Czytaj więcej

Opublikowano kontrowersyjny portret księżnej Kate. Artystka broni swojego dzieła

Dwa ostatnie projekty, które zakwalifikowały się do finałowej piątki to przecinające się kładki usytuowane na dwóch różnych poziomach zaproponowane przez studio WilkinsonEyre oraz będąca pomysłem architekta Toma Stuarta-Smitha replika wielowiekowego dębu zlokalizowanego w Windsor Great Park, na prywatnym terenie łowieckim rezydencji królowej w Windsorze. Stanowiąca symbol potęgi i długowieczności rzeźba „Dąb królowej”, jak zatytułował swoją pracę autor, miałaby stanąć na cokole umiejscowionym na środku jeziora. Zlokalizowany nieopodal łagodnie zakrzywiony most z wkomponowanymi w jego ściany miejscami do siedzenia, miałby służyć spacerowiczom jako miejsce wypoczynku, pozwalające na obserwację monumentalnego pomnika.

Przedstawiciele komitetu poświęconego pamięci królowej Elżbiety II ogłoszą swoją decyzję latem bieżącego roku, tak aby zwycięski projekt został zrealizowany zgodnie z planem, czyli w setną rocznicę urodzin monarchini. Najdłużej panująca królowa brytyjska przyszła na świat 21 kwietnia 1926 roku, a zatem laureatom zostanie do dyspozycji kilka miesięcy na sfinalizowanie pomysłu. Która z imponujących koncepcji doczeka się realizacji w tak krótkim terminie?

Źródła:
https://edition.cnn.com/
https://www.theguardian.com/

Design
Sisu – fińska filozofia życia zmienia definicję luksusowego wnętrza. Na czym polega?
Materiał Promocyjny
Bank Pekao S.A. uruchomił nową usługę doradztwa inwestycyjnego
Design
Najsłynniejsze hotele domów mody. Luksus, przepych i blichtr
Design
Chrom i spółka. Zjawiska i trendy, o których będzie głośno w 2024 roku
Materiał Promocyjny
Cyberprzestępczy biznes coraz bardziej profesjonalny. Jak ochronić firmę
Design
Warszawski bar wśród najpiękniejszych w Europie. Zachwyca nie tylko wnętrzem
Materiał Promocyjny
Pogodny dzień. Wiatr we włosach. Dookoła woda po horyzont