Próby upamiętniania byłych lub panujących monarchów za pomocą dzieł sztuki nie zawsze należą do udanych. Powstały we wrześniu minionego roku pomnik autorstwa Anto Brennana przedstawiający królową Elżbietę II w towarzystwie księcia Filipa oraz dwóch psów rasy corgi, wzbudził kontrowersje wśród internautów oraz mieszkańców okolic Antrim Castle Gardens w Irlandii Północnej. Najdłużej panującą brytyjską monarchinię zaprezentowano w stroju, w którym zwykle nie była widywana w trakcie oficjalnych uroczystości. Zamiast charakterystycznej dla jej wizerunku publicznego garsonki z dobranym do niej kolorystycznie kapeluszem, artysta postawił na spódnicę w kratę, kamizelkę z tym samym wzorem, kalosze oraz nakrycie głowy w postaci chusty przewiązanej z przodu. – Należy pozbyć się tej rzeźby, ponieważ jej obecność nie służy pielęgnowaniu pamięci o zmarłej królowej; ktokolwiek zgodził się na wystawienie takiego pomnika, powinien sprawdzić swój wzrok, ponieważ to nie jest dobry widok – pisali internauci, zarzucając artyście niewierne odwzorowanie twarzy i sylwetki byłej monarchini.
Konkurs architektoniczny, który zorganizowano z okazji zbliżającej się w przyszłym roku, setnej rocznicy urodzin królowej Elżbiety II, również ma na celu upamiętnienie brytyjskiej monarchini. O ile jednak autor wspomnianego pomnika miał za zadanie uwiecznienie twarzy i sylwetki królowej, uczestnicy konkursu zaproponowali swoje pomysły na uatrakcyjnienie krajobrazu St James’s Park w Londynie, by projekty ich autorstwa służyły mieszkańcom jako miejsca refleksji. Mają przy tym przywodzić na myśl wartości, które architekci utożsamiają ze zmarłą w 2022 roku królową. Jakie projekty zakwalifikowały się do ścisłego finału i kiedy zostanie wyłoniony zwycięzca?
Konkurs architektoniczny dla uhonorowania Elżbiety II: inspiracja wartościami reprezentowanymi przez monarchinię
– Królowa Elżbieta II stanowi nieodłączną część naszej tradycji narodowej. To ona pomagała nam definiować nasze wartości, ale i dała nam poczucie ciągłości w czasach wielkich przemian. Wieloletnia obecność na tronie pozwoliła nam zrozumieć, czym jest poświęcenie i poczucie obowiązku wobec kraju. Zachowała przy tym pragmatyzm, była niezmiernie zabawna i wykazywała niesłabnący optymizm – brzmi fragment notatki prasowej wystosowanej przez byłego prywatnego sekretarza królowej Elzbiety II, Lorda Janvrina, przewodniczącego The Queen Elizabeth Memorial Committee. – Pomysłodawca zwycięskiego projektu musi czerpać inspirację z tych wartości. Zależy nam na tym, aby powstało piękne miejsce, które można odwiedzać z rodziną i przyjaciółmi, wspólnie wspominając naszą niesamowitą królową – dodał.
Wśród wyróżnionych projektów znalazł się między innymi most tuż przy wejściu do St James’s Park, kształtem połączonych na środku płyt przypominający kwiat lilii. W centrum konstrukcji miałby znaleźć się pomnik monarchini, chroniony przed deszczem i promieniami słonecznymi przy pomocy baldachimu, którego poszczególne elementy również układają się w kształt wspomnianego kwiatu. 70 lilii wyrzeźbionych wzdłuż mostu ma symbolizować 70 lat panowania królowej Elżbiety II. – Wśród wartości reprezentowanych przez królową były między innymi wspólnota i jedność. To one zainspirowały nasz zespół do stworzenia koncepcji „mostu jedności”, który miałby służyć jako miejsce spotkań w parku – wyjaśniał w dostarczonym na potrzeby konkursu nagraniu Thomas Heatherwick, właściciel firmy architektonicznej Heatherwick Studio.