Reklama

Co dzieje się z organizmem, gdy odczuwasz lęk przed poniedziałkiem? Nowe wyniki badań

Strach przed poniedziałkiem, określany jako „monday blues”, to rodzaj lęku, z którym zmaga się obecnie wiele osób. Okazuje się, że w dłuższej perspektywie poważnie cierpi na tym nasze zdrowie, ponieważ zwiększa się ryzyko chorób związanych ze stresem.

Publikacja: 20.07.2025 13:08

Jak podają naukowcy, poniedziałki są skorelowane z wyższą liczbą zdarzeń sercowo-naczyniowych.

Jak podają naukowcy, poniedziałki są skorelowane z wyższą liczbą zdarzeń sercowo-naczyniowych.

Foto: Adobe Stock

Początek nowego tygodnia często kojarzy się ze zwiększonym uczuciem napięcia, rozdrażnieniem, przyspieszonym biciem serca oraz problemami ze snem. Zespół naukowców z The University of Hong Kong postanowił sprawdzić, czy istnieje związek między odczuwaniem lęku w poniedziałki a dysregulacją osi HPA. Okazało się, że taki związek faktycznie istnieje i co ciekawe, jest widoczny nie tylko u osób pracujących, ale również emerytów, którzy zakończyli aktywność zawodową. Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie Journal of Affective Disorders.

Czym jest oś HPA i z czym wiąże się jej dysregulacja?

Jak podają naukowcy w swoim artykule, poniedziałki są skorelowane z wyższą liczbą zdarzeń sercowo-naczyniowych. Z danych statystycznych wynika, że w tym dniu o 19 proc. częściej odnotowuje się przypadki zawału mięśnia sercowego oraz nagłych zgonów sercowych. W poniedziałki częściej pojawiają się też zgłoszenia dotyczące lęku i stresu. Na podstawie metaanaliz zidentyfikowano również wspomniany już efekt „monday blues”, który odnosi się do pogorszenia nastroju. Wszystko to pokazuje, że początek tygodnia pracy ma wpływ na naszą psychikę.

Mechanizmem, który łączy uczucie lęku i stresu z chorobami układu krążenia, jest dysregulacja osi podwzgórze–przysadka–nadnercza (HPA). Jest to główny układ organizmu odpowiedzialny za zarządzanie stresem. Na czym to polega? Stres pobudza układ nerwowy do aktywacji układu współczulnego i osi HPA, co z kolei prowadzi do wzrostu poziomu kortyzolu. Jego nadmiar zwiększa ryzyko incydentu sercowo-naczyniowego oraz prowadzi do problemów z układem odpornościowym, chorób metabolicznych, takich jak nowotwory czy cukrzyca, oraz chorób układu krążenia.

Czytaj więcej

Łatwiej wychować syna niż córkę? Komentarz psychologa daje do myślenia

Emeryci również stresują się poniedziałkami. Skąd bierze się ten lęk?

Aby sprawdzić swoją teorię, zespół wykorzystał dane z 6. fali badania English Longitudinal Study of Ageing (ELSA) z lat 2012–2013. W badaniu wzięli udział dorośli w wieku 50+ zamieszkujący Anglię. Próba obejmowała 3511 osób. Uczestnicy odpowiedzieli na pytanie „Ogólnie rzecz biorąc, jak bardzo niespokojny czułeś się wczoraj?”, przy czym 0 oznaczało „brak niepokoju”, a 10 „bardzo niespokojny”. Odpowiedzi w przedziale od 0 do 3 zakwalifikowano jako niski poziom lęku, a od 4 do 10 jako wysoki poziom lęku. Respondenci zostali również poproszeni o określenie, który dzień w kwestionariuszu przypadał na „wczoraj”. Następnie od uczestników zostały pobrane próbki włosów. Na ich podstawie określono poziom kortyzolu oraz kortyzonu. Ten pierwszy odzwierciedla aktywność osi HPA w ciągu kilku poprzednich miesięcy (w tym przypadku w ciągu ostatnich 2–3 miesięcy). Suma kortyzolu i kortyzonu we włosach wskazuje na ogólną podaż glikokortykosteroidów, czyli hormonów steroidowych. Do jakich wniosków doszli badacze?

Reklama
Reklama
  • Osoby starsze, które odczuwały lęk w poniedziałki, miały o 23 proc. wyższy poziom kortyzolu w próbkach włosów niż ich rówieśnicy, którzy zgłaszali lęk w inne dni tygodnia.
  • Nie stwierdzono różnic w dysregulacji osi HPA w zależności od odczuwania lęku w inne dni tygodnia.
  • „Efekt poniedziałku” utrzymywał się również wśród emerytów, co podważa założenie, że jest on związany jedynie ze stresem w miejscu pracy.

Czytaj więcej

Ćwiczenia nie zawsze poprawiają zdrowie psychiczne? Wiele zależy od tego czynnika

„Poniedziałki działają jak kulturowy wzmacniacz stresu” – powiedział profesor Tarani Chandola, jeden z autorów badania. „U niektórych osób starszych zmiana tygodnia uruchamia kaskadę biologiczną, która utrzymuje się miesiącami. Nie chodzi o pracę, ale o to, jak głęboko poniedziałki są zakorzenione w naszej fizjologii stresu, nawet po zakończeniu kariery zawodowej” – dodał.

Badanie ujawnia związek między zgłaszanym uczuciem lęku w poniedziałki a nadmiernym poziomem produkcji glikokortykosteroidów i choć w poprzednich analizach również wykazano korelację między uczuciem stresu a kortyzolem, w tym przypadku pokazano, że ten związek jest szczególnie wyraźny na początku tygodnia. „Efekt poniedziałku” utrzymywał się niezależnie od statusu zatrudnienia, co sugeruje, że zarówno pracujący, jak i niepracujący starsi dorośli są narażeni na dysregulację osi HPA związaną z rozpoczęciem tygodnia pracy. „Monday blues” może być więc zakorzeniony biologicznie, a nie być jedynie powiązany z wyzwaniami zawodowymi. Naukowcy przyznają, że przewlekła dysregulacja stwarza długoterminowe ryzyko sercowo-naczyniowe, a zajęcie się tym tematem mogłoby pomóc w opracowaniu nowych strategii walki z chorobami serca u osób starszych.

Źródła:

www.hku.hk

Reklama
Reklama

www.sciencedirect.com

www.newsweek.com

neurosciencenews.com

Nauka
Jakie są normy poziomu witaminy D? Aktualne wytyczne
Nauka
Tego lepiej nie jeść przed snem. Naukowcy ostrzegają: Zwiększa ryzyko koszmarów
Nauka
Powszechne założenie dotyczące starzenia się jest błędne? Nowe odkrycie naukowców
Nauka
Koszmary mają fatalny wpływ na organizm. Naukowcy dokonali nowego odkrycia
Nauka
Przełomowe badania nad popularnym lekiem przeciwbólowym. Odkryto jego nową właściwość
Reklama
Reklama