Olsztyn na razie nie będzie większy. Ale władze miasta się nie poddają

MSWiA przedstawiło projekt rozporządzenia, w którym rekomenduje negatywne rozpatrzenie wniosku Olsztyna o pierwsze od 1988 roku rozszerzenie jego granic – poinformował Robert Szewczyk, prezydent miasta.

Publikacja: 11.07.2025 18:30

Olsztyn od wielu lat nie poszerzał swoich granic administracyjnych. Obecnie miasto zajmuje 88 km kw.

Olsztyn od wielu lat nie poszerzał swoich granic administracyjnych. Obecnie miasto zajmuje 88 km kw.

Foto: adobestock

Prezydent Olsztyna zapowiedział, że broni nie składa i dalej będzie walczył o powiększenie obszaru miasta. – Olsztyn zmieni granice miasta. Prawdopodobnie jeszcze nie w tej chwili, jednak to proces konieczny do rozwoju zarówno miasta, jak i całego regionu. To tu będą nadające prestiż instytucje, nowe miejsca pracy, mieszkania. Warunkiem jest stworzenie ku temu odpowiedniej przestrzeni – uważa Szewczyk.

Spór o hektary ważne dla miasta, ale i dla gminy

Na początku roku władze Olsztyna rozpoczęły starania o przejęcie od gminy Purda terenu o powierzchni ok. 230 ha. Prezydent Szewczyk argumentował to tym, że Olsztyn ma większy potencjał rozwojowy niż sąsiednia gmina. Poza tym przypominał, że Olsztyn jest jedynym miastem wojewódzkim w Polsce, które od wielu lat nie poszerzało swoich granic administracyjnych. Obecnie miasto zajmuje 88 km kw.

Czytaj więcej

Olsztyn idzie po tereny gminy Purda. Gmina protestuje, i nie jest sama

Prezydent Szewczyk wskazał, że miasto potrzebuje nowych terenów inwestycyjnych, aby zbudować siedziby sądów, prokuratur oraz archiwa tych instytucji. Dodał, że miasto mogłoby przenieść tam areszt z centrum. Jednak te pomysły nie spotkały się ze zrozumieniem gminy Purda, a wręcz oburzeniem.

Olsztyna nie zraża negatywne stanowisko MSWiA

Robert Szewczyk przyznał, że jeśli projekt rozporządzenia MSWiA zostanie utrzymany, nie będzie to oznaczać końca starań miasta o powiększenie granic. Zapowiada, że wniosek, który miasto złożyło, to tylko pierwszy krok, ponieważ jego zdaniem mieszkańcy chcą zmian. - Chcą większego, silniejszego Olsztyna. I mówią to nie tylko mieszkańcy miasta, ale to też wiele głosów z sąsiednich gmin - mówi prezydent Szewczyk.

Reklama
Reklama

Z projektu rozporządzenia MSWiA cieszą się władze gminy Purda. – Jesteśmy bardzo zadowoleni przede wszystkim dlatego, że głos mieszkańców został uwzględniony oraz interesy naszej gminy. To jest dla nas najważniejsze. Będziemy świętować dopiero po wydaniu rozporządzenia, ale już się cieszymy z tego projektu – powiedziała nam Teresa Chrostowska, wójt gminy Purda.

Czytaj więcej

Zawłaszczanie terenów gmin wiejskich nie jest demokratyczne

Zapowiada, że w najbliższy wtorek wybiera  się na posiedzenie Zespołu do Spraw Ustroju Samorządu, Obszarów Miejskich i Metropolitalnych Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. – Tam będzie wydawana opinia, więc jadę pilnować. Wiem, że samorządowcy z całej Polski też się wybierają na posiedzenie tego zespołu. Musimy tego dopilnować do końca, a potem walczyć o zmianę przepisów ustawy o samorządzie gminnym w sprawie poszerzenia granic miast kosztem mniejszych sąsiadów - dodaje pani wójt. 

Z regionów
Finanse i transformacja energetyczna wśród najważniejszych wyzwań dla samorządów
Z regionów
Deszczówka w mieście się przyda. „To zasób, a nie ściek”
Z regionów
Miasta stawiają na odnawialne źródła energii. I wspierają w tym mieszkańców
Z regionów
Proste rozwiązania mogą pomóc samorządom w walce z suszą hydrologiczną
Z regionów
Dolny Śląsk mocno obecny na EXPO w Japonii
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama