Luksusowe „miasto-ogród” na pustyni. Przełomowy projekt wyrośnie obok Dubaju

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich powstanie ultranowoczesne „miasto-oaza”. Ma być pustynną enklawą luksusu, za projekt całego założenia odpowiada cenione londyńskie biuro Zaha Hadid Architects.

Publikacja: 09.07.2025 05:00

Khalid Bin Sultan City to projekt renomowanej londyńskiej pracowni Zaha Hadid Architects z Londynu.

Khalid Bin Sultan City to projekt renomowanej londyńskiej pracowni Zaha Hadid Architects z Londynu.

Foto: TEGMARK/Zaha Hadid Architects

Nad Zatoką Perską trwa wyścig na ultranowoczesne i luksusowe „miasta przyszłości”. Futurystycznemu projektowi jak Neom w Arabii Saudyjskiej niebawem może wyrosnąć potężny konkurent w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Luksusowe „miasto przyszłości”. Futurystyczna enklawa w Emiratach

Mowa o Khalid Bin Sultan City – nowym założeniu urbanistycznym, które ma powstać pod Szardżą, stolicą emiratu o tej samej nazwie. Futurystyczne miasto będzie się znajdować niedaleko lotniska w Szardży, co ma zapewnić dobrą komunikację przyszłym mieszkańcom Khalid Bin Sultan City.

Czytaj więcej

Nabrzeże w Wielkopolsce z prestiżową nagrodą. Sukces polskiego architekta

Autorami projektu Khalid Bin Sultan City są architekci z renomowanej londyńskiej pracowni Zaha Hadid Architects z Londynu. Przedsięwzięciu patronuje głowa emiratu Szardża, Sultan bin Muhammad Al Qasimi.

Foto: TEGMARK/Zaha Hadid Architects

Reklama
Reklama

Jednym z najważniejszych aspektów decydujących o charakterze nowego miasteczka będzie postawienie na ruch pieszy. Osiedla ma przecinać sieć chodników, a przechodniom cień ma zapewniać duża ilość drzew, co ma pomóc obniżyć temperaturę w mieście, zwłaszcza w trakcie najgorętszych miesięcy.

Khalid Bin Sultan City: luksusowe „miasto-ogród” pod Szardżą

Miasteczko ma powstać wokół dwukilometrowej oazy. W jej obrębie znajdą się między innymi zadaszone miejsca do wypoczynku i rekreacji, ścieżki rowerowe oraz ogrody z rzeźbami i instalacjami artystycznymi.

Foto: TEGMARK/Zaha Hadid Architects

Wokół centralnego parku ma powstać siedem kameralnych osiedli, mieszczących łącznie około półtora tysiąca mieszkań. Apartamentowce będą miały organiczne kształty, nawiązujące do pustynnego krajobrazu otaczającego Szardżę i sąsiadujące z nią miasta. Osiedla będą ze sobą połączone siecią chodników ze skwerami.

Każde osiedle będzie posiadało swój własny plac, do którego będzie można dotrzeć pieszo w ciągu maksymalnie pięciu minut spaceru. W osiedlach nie zabraknie zbiorników wodnych i otoczonych drzewami uliczek, przy których będą się znajdować zadaszone tarasy, kawiarnie i restauracje.

Na północnych rubieżach Khalid Bin Sultan City znajdzie się dzielnica kultury. Tam architekci przewidzieli miejsce dla instytucji kulturalnych i pracowni artystów, którym mają towarzyszyć przestrzenie biurowe dla startupów oraz inkubatory przedsiębiorczości dla firm z branży kreatywnej.

Reklama
Reklama

W południowej części miasta będzie się z kolei mieściły zadaszone kompleksy sportowe, meczet i centrum handlowe. Nie zabraknie też kompleksów spa i przestrzeni dla dzieci.

Priorytetem twórców Khalid Bin Sultan City było to, aby miasto funkcjonowało w sposób jak najbardziej przyjazny środowisku naturalnemu. Ambitny cel zakłada zeroemisyjność całego założenia dzięki wyposażeniu miasta w energię odnawialną, system recyklingu wody i zrównoważone ekologicznie środki transportu.

Architektura
To największa drewniana budowla na świecie. Powstała z 10 tysięcy ton drewna
Architektura
Willa na Ukrainie o krok od „architektonicznego Oscara”. Stal, szkło i bazalt
Architektura
Warszawski MSN wyróżniony. Awans na listę najlepszych na świecie
Architektura
Willa z Wrocławia wśród najpiękniejszych domów świata. Prestiżowe wyróżnienie
Architektura
Wielka atrakcja turystyczna Paryża otwarta. Koniec remontu perły stolicy Francji
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama