Jak deregulacja może pomóc firmom? Ich oczekiwania sprawdził PIE

Nieznacznie więcej firm uważa, że zmniejszenie biurokracji obniży ich koszty niż skróci czas oczekiwania na administracyjne decyzje.

Publikacja: 17.04.2025 16:00

Koordynator projektu SprawdzaMy Adam Malinowski (L) i pełnomocnik przedsiębiorców ds. deregulacji Ra

Koordynator projektu SprawdzaMy Adam Malinowski (L) i pełnomocnik przedsiębiorców ds. deregulacji Rafał Brzoska (P) na spotkaniu z przedstawicielami strony społecznej w sprawie deregulacji

Foto: PAP/Leszek Szymański

Ponad połowa z 500 ankietowanych firm uważa, że mniej barier biurokratycznych obniży im koszty prowadzenia biznesu. Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) przypomniał, że aby sprostać wymogom administracyjnym, firmy muszą ponosić dodatkowe koszty związane z zatrudnieniem specjalistów od księgowości i zakupem oprogramowania. Ta uciążliwość dotyka zwłaszcza dysponujące mniejszym kapitałem mikrofirmy, dlatego to one zdecydowanie częściej (58 proc.) niż duże przedsiębiorstwa (40 proc.) oczekują pozytywnych efektów. Co miesiąc każda firma składa dwa sprawozdania: do urzędu skarbowego i do ZUS. Dodatkowo musi sprostać rocznym wymogom sprawozdawczym. Jednak z Barometru Prawa Grant Thornton wynika, że gdyby przedsiębiorca chciał na bieżąco prześledzić wszystkie zmiany w prawie (także te dotyczące spraw cywilnych, nie związanych z biznesem), to musiałby każdego dnia roboczego w zeszłym roku na czytanie aktów prawnych poświęcić 1 godzinę i 34 minuty (przy optymistycznym założeniu, że na przeczytanie jednej strony aktu prawnego potrzebne są 2 minuty). A statystyka ta dotyczy tylko nowego prawa, a nie tego, którego nie zmieniono.

Czytaj więcej

„Koniec naiwnej globalizacji”. Tusk chce stawiać na polskie firmy i patriotyzm gospodarczy

Zapowiedzi rządu Donalda Tuska odnośnie do ustawy deregulacyjnej

Jednym z podstawowych biurokratycznych problemów firm są ich relacje z różnymi urzędami. Usprawnić ma je po części projekt ustawy deregulacyjnej, przyjętej niedawno przez rząd. Jest to jednak tylko część zmian w prawie, która zaproponował społeczny zespół: SprawdzaMY – Inicjatywa Przedsiębiorcy dla Polski. W środę zaprezentowano już dziewiątą część pomysłów deregulacyjnych. Jest ich już prawie ćwierć tysiąca.

Czytaj więcej

Konferencja deregulacyjna Donalda Tuska odwołana

Również w środę Maciej Berek, szef Stałego Komitetu Rady Ministrów poinformował na platformie X, że rząd dotąd rozpatrzył 173 propozycje deregulacyjnej inicjatywy SprawdzaMY Rafała Brzoski. 108 postulatów (62 proc.) zostało zaakceptowanych. 11 spośród nich jest zostało już zrealizowanych (RM przyjęła odpowiedni akt prawny/projekt ustawy), a 17 kolejnych jest w procesie legislacyjnym. Dodał także: „trzymamy tempo! Poza rozpatrywaniem propozycji inicjatywy #sprawdzaMY, Rada Ministrów pracuje nad własnymi projektami deregulacyjnymi. Rząd przyjął we wtorek projekt wprowadzający uproszczenia w systemie nieodpłatnej pomocy prawnej. Korzystanie z tej pomocy nie będzie już wymagało składania oświadczenia dot. braku możliwości poniesienia kosztów pomocy. Z porady będzie można korzystać także online lub w rozmowie telefonicznej” – napisał Maciej Berek.

Jak jeszcze deregulacja może pomóc firmom?

Nieco mniej niż połowa firm (48 proc.) zapytanych przez PIE spodziewa się, iż zmniejszenie biurokracji przełoży się na skrócenie czasu oczekiwania na decyzje administracyjne. Zaś czterech na dziesięciu przedsiębiorców ma nadzieję, na poprawę swojej sytuacji na rynku, czyli na zwiększenie konkurencyjności firm i na poprawę warunków inwestowania (36 proc.). PIE dodaje, że oczekiwania firm znajdują potwierdzenie w badaniach Banku Światowego, z których wynika, że kraje o niższym poziomie formalnych barier prowadzenia działalności osiągają wyższy poziom efektywności rynkowej i innowacyjności, zwłaszcza w sektorze MŚP. Zaś według OECD, poprawa efektywności regulacyjnej i uproszczenie otoczenia administracyjnego mogą zwiększyć inwestowanie prywatne i podnieść tempo wzrostu gospodarczego nawet o 0,5-1 pkt. proc. rocznie.

Deregulacja ma również wpływ na dostęp do zewnętrznego finansowania. 39 proc. przedsiębiorstw, szczególnie z branż budowlanej (41 proc.) i usługowej (48 proc.), spodziewa się, że uproszczenie procedur ułatwi pozyskiwanie kredytów, dotacji czy funduszy inwestycyjnych. Europejski Bank Inwestycyjny wskazuje, że nadmierna złożoność administracyjna ogranicza zdolność firm – zwłaszcza mikro i małych – do skutecznego aplikowania o środki zewnętrzne.

Co trzecia firma liczy, że dzięki zmianom w prawie uproszczone zostaną procesy rekrutacji i zatrudnienia. Katarzyna Dębkowska z PIE zwraca jednak uwagę: – Nie każda regulacja jest przeszkodą. Przejrzyste i proporcjonalne przepisy pełnią istotną funkcję: chronią rynek, zapewniają bezpieczeństwo konsumentów i wzmacniają zaufanie w relacjach biznesowych. Problemem staje się dopiero nadmiar, niejasność lub nadmierna szczegółowość regulacji – to one tworzą rzeczywiste bariery dla rozwoju firm – napisała ekspertka w omówieniu wyników badań.

Biznes
Unia Europejska nie wycofuje się z ESG
Biznes
Trwa konkurs dziennikarski „Voice Impact Award”
Biznes
Davos w cieniu skandalu. Założyciel forum oskarżany o nadużycia finansowe i etyczne
Materiał Partnera
Kurierzy z międzynarodowymi walizkami
Biznes
Zwrot w wojnie handlowej Trumpa z Chinami. Ukraina odrzuca propozycje USA