Evraz, wraz ze swoimi głównymi udziałowcami, m.in. Romanem Abramowiczem, podlega sankcjom m.in. w Wielkiej Brytanii. W poniedziałek koncern poinformował, że zawarł ostateczną umowę sprzedaży 100 proc. udziałów w swoich spółkach EVRAZ Inc. NA Canada i EVRAZ Inc. NA, za pośrednictwem których prowadził biznes w Ameryce Północnej. Na transakcję rosyjski koncern otrzymał licencję od brytyjskiego regulatora OFSI. Sfinalizowanie sprzedaży planowane jest na drugą połowę 2025 r.
Czytaj więcej
Władze wyspy Jersey, posiadłości brytyjskiej korony w Kanale La Manche i jednego z największych o...
Biznes Romana Abramowicza. Był Evraz, będzie Atlas
Kupcem jest fundusz inwestycyjny Atlas, z siedzibą w Connecticut. Co o nim wiadomo? Tyle, że inwestuje w przedsiębiorstwa przemysłowe i produkcyjne na całym świecie, w określonych sektorach, w tym w sektorze stalowym.
Cena, którą Amerykanie zapłacą Rosjanom, to 0,5 mld dol. Już teraz właściciele firmy, w tym Abramowicz, otrzymają płatność z góry w wysokości 50 mln dolarów. Wypłata pozostałych 450 mln dolarów może zostać zrealizowana „pod warunkiem osiągnięcia pewnych etapów biznesowych przez północnoamerykańskie spółki po zamknięciu sprzedaży” – informuje agencja Reutera.
Aktyw, który daje zarobić
Evraz oligarchów Romana Abramowicza i Pawła Abramowa pół roku po agresji Putina na Ukrainę rozpoczął poszukiwania kupca dla swojego północnoamerykańskiego oddziału EVRAZ North America (ENA). To cenny aktyw, którego przychody w 2021 r. wyniosły 2,4 mld dolarów, co stanowiło około 17 proc. całkowitych przychodów holdingu.