Reklama

Budżet Rosji pęka w szwach. Liczy się już tylko wojna

Aby zbilansować budżet na przyszły rok, Kreml jest gotowy poświęcić wszystkie wydatki, oprócz priorytetowych. Co dziś jest dla władz Rosji priorytetem? Wydatki na wojnę i dostęp do technologii objętych sankcjami.

Publikacja: 17.07.2025 16:50

Wydatki na wojnę i dostęp do technologii objętych sankcjami to priorytety Kremla

Wydatki na wojnę i dostęp do technologii objętych sankcjami to priorytety Kremla

Foto: Sputnik/Mikhail Metzel/Pool via REUTERS

Sytuacja dochodowa jest napięta, dlatego trzeba „wykorzystać wszystkie dostępne zasoby” i zrezygnować ze wszystkiego, co zbędne – przyznał Anatolij Artamonow, szef komisji budżetowej Rady Federacji (wyższa izba rosyjskiego parlamentu). Według kancelarii prawnej NSP, w ciągu trzech lat rozpętanej przez Putina wojny, Kreml zagrabił pod hasłem „nacjonalizacji” prywatne aktywa o wartości 3,9 bln rubli (180 mld zł)) To jednak wciąż za mało na wojnę pożerającą coraz więcej ze spadających z roku na rok dochodów Rosji.

Czytaj więcej

Jak Putin „zbombardował” 14 procent rosyjskiej gospodarki. Liczby porażają

Deficyt roczny osiągnięty w pół roku

W pierwszej połowie roku „dziura” w budżecie wyniosła 3,7 bln rubli, czyli blisko tego, co Kreml zagrabił od prywatnego biznesu. Deficyt założony na cały 2025 rok to 3,8 bln rubli, a więc na pewno zostanie poważnie przekroczony.

Pierwotnie rosyjski rząd planował deficyt w wysokości 1,2 bln rubli na 2025 rok. Załamanie cen ropy naftowej, nienormalnie silny rubel, a przede wszystkim wojna, zmusiły ministerstwo finansów do rewizji budżetu w połowie roku. Dochody zmniejszyły się o 1,8 bln rubli, a wydatki wzrosły o 826 mld rubli – do 42,3 bln. Do tego wydatki nadal rosną: według danych z 14 lipca w ciągu roku reżim planuje wydać 42,9 bln rubli, z czego co najmniej 40 proc. pójdzie na rozpętaną wojnę.

Czytaj więcej

Rekordowo tajny budżet Rosji. 40 procent idzie na wojnę
Reklama
Reklama

Prognoza Kremla na ten rok zakłada wzrost PKB o 2,5 proc. i cen na poziomie 7,6 proc. Niezależni ekonomiści uważają te wskaźniki za propagandę. W odczuciu społecznym inflacja sięga 30 proc. Tylko ziemniaki – podstawa rosyjskiej kuchni – podrożały w ciągu roku o 200 proc. Co na to władze? Minister Maksim Reszetnikow stwierdził, że inflacja jest niższa od prognoz i zostanie zrewidowana w sierpniu.

Maksymalne oszczędności kosztem biedaków

Ponad 30 analityków ankietowanych przez Bank Rosji spodziewa się wzrostu PKB na poziomie najwyżej 1,4 proc. w tym roku. Spowolnienie gospodarcze zwiększy nierównowagę budżetową, ostrzega Instytut Prognoz Ekonomicznych Rosyjskiej Akademii Nauk.

– Państwo nie ma pieniędzy, aby wesprzeć wszystkich, którzy ich potrzebują – ostrzegał minister przemysłu i handlu Anton Alichanow.

– Motto kolejnych budżetów to maksymalne oszczędności – wtóruje mu przewodnicząca Rady Federacji Walentyna Matwijenko. Jednak eksperci są pewni, że nie dotyczy to wydatków wojskowych.

Czytaj więcej

102 przypadki konfiskaty prywatnych majątków w Rosji. Miliardy dolarów na wojnę

– Kreml nie ma już środków, aby jednocześnie finansować wojnę, pokrywać zobowiązania społeczne i wspierać gospodarkę – zauważa Andriej Jakowlew, adiunkt w Davis Center na Uniwersytecie Harvarda, cytowany przez „The Moscow Times”. I dodaje, że „najsurowsze oszczędności”, jeśli w ogóle zostaną przeprowadzone, będą dotyczyć wydatków cywilnych – tych wspomagających najuboższych Rosjan. Dotkną emerytów, rodziny wielodzietne, bezrobotnych itp. A poza granicą biedy egzystuje co najmniej 20 mln obywateli kraju. Cięcia w wydatkach na szkolnictwo i służbę zdrowia już mają miejsce.

Reklama
Reklama

– Nadzieje na szybkie zakończenie wojny i wstrzymanie rozbudowy sił zbrojnych, a nawet na niewielką redukcję wydatków na cele wojskowe, jak dotąd się nie spełniły. W takich warunkach geopolitycznych liczenie na zaostrzenie polityki budżetowej poważnie i na długi czas jest bardzo mocną przesłanką – przyznała główna ekonomistka Alfa Banku Natalia Orłowa.

Budżet i podatki
Bruksela szykuje nowe podatki, mają pomóc w finansowaniu budżetu UE
Budżet i podatki
Akcyza na piwo w górę, a dochody budżetu w dół
Budżet i podatki
Inwestorzy zagraniczni stracili zainteresowanie polskim długiem. Jak to zmienić?
Budżet i podatki
Jest pierwsza reakcja Elona Muska na uchwalenie „Wielkiej Pięknej Ustawy”
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Budżet i podatki
Rekordowy wzrost wydatków wojennych Ukrainy. Skąd Kijów weźmie pieniądze?
Reklama
Reklama