Sondaż: Polacy popierają zakaz smartfonów w szkole

Szymon Hołownia proponuje, by w polskich szkołach zakazać używania telefonów komórkowych. Większość Polaków to popiera, choć częściej są to wyborcy opozycji niż rządzącej koalicji.

Publikacja: 30.04.2025 04:30

Czy należałoby zakazać smartfonów w szkołach?

Czy należałoby zakazać smartfonów w szkołach?

Foto: Adobe Stock

Temat smartfonów w szkole pojawia się w polskiej przestrzeni publicznej systematycznie. Ostatnio wypłynął po sukcesie serialu „Dojrzewanie”, w którym pokazano, że nadmierne przebywanie dzieci w świecie wirtualnym może prowadzić do tragedii.

Foto: Tomasz Sitarski

Starsi i wyborcy opozycji popierają zakaz smartfonów w szkole

Sprawę smartfonów w swojej kampanii wyborczej porusza także marszałek Szymon Hołownia, który domaga się wprowadzenia zakazu korzystania z nich w placówkach oświatowych. – Zaczęliśmy w Sejmie prace nad – w mojej ocenie – bardzo ważną sprawą, to znaczy nad przygotowaniem założeń do ustawy o zmianie polityki smartfonowej w polskich szkołach – mówił Hołownia w Sejmie w połowie kwietnia. I zaznaczył, że gdy w 2014 r. PO wprowadzała zakaz śmieciowego jedzenia w szkole, nie pytała rad pedagogicznych, „czy można sprzedawać śmieciowe jedzenie, czy nie”. Marszałek chciałby także utworzenia Instytutu Higieny Cyfrowej i szkoleń dla rodziców.   

Czytaj więcej

Czy będzie zakaz smartfonów w szkołach? Co trzecia placówka zaostrzyła przepisy

„Rzeczpospolita” zapytała Polaków o to, co na ten temat myślą. I tak 37,8 proc. ankietowanych uznało, że zdecydowanie się zgadza na zakaz telefonów w szkołach, a 21,8 proc., że raczej się na to zgadza. Przeciwnego zdania jest 27,7 proc. respondentów. Zdania w tej sprawie nie ma więcej niż co dziesiąty badany.

Kto popiera pomysł Szymona Hołowni? Okazuje się, że częściej wyborcy opozycji (75 proc. z nich) niż rządzącej koalicji (60 proc.). Częściej takie rozwiązanie popierają też mężczyźni niż kobiety.

Ciekawe natomiast wydaje się postrzeganie tej sprawy przez poszczególne grupy wiekowe. Można zauważyć, że już po 30. roku życia przybywa tych, którzy smartfonom w szkole mówią nie. Najwięcej przeciwników jest jednak wśród osób 70+, aż 79 proc.

Inaczej natomiast podchodzą do tego młodzi respondenci mający między 18 a 29 lat. Wśród nich zaledwie 13 proc. popiera zakaz smartfonów w szkołach, ponad 66 proc. jest mu przeciwnych. Zdania w tej sprawie nie ma co piąty ankietowany. To prawdopodobnie efekt tego, co często podkreślają eksperci, że młode pokolenie żyje równolegle w świecie realnym i świecie wirtualnym, a sam zakaz odebrania im telefonu postrzegają jako próbę odseparowania ich od rówieśników.  

Za zakazem smartfonów w szkołach są także rodzice. W przypadku jedynaków pomysł ten popiera ponad połowa ankietowanych. Gdy dzieci jest dwoje lub więcej, za jest już 47 proc. respondentów.

Czytaj więcej

Minister edukacji Estonii: musimy uczyć odróżniania prawdy od dezinformacji

MEN myśli o uszczelnieniu przepisów

Dyskusje o zakazie korzystania z telefonów w szkołach prowadzone są w całej Europie. W kilku krajach, jak m.in. we Francji, w Holandii, Finlandii, taki zakaz będzie obowiązywał od września tego roku. W Polsce o zakazie decyduje poszczególna placówka, ale jak wynika z raportu fundacji GrowSpace, taki zakaz występuje już w co drugiej szkole na terenie naszego kraju.

Ministerstwo Edukacji Narodowej stoi na stanowisku, że ta kwestia leży w gestii autonomii szkół. Jednak resort powoli zaczyna myśleć o tym, jak ukrócić korzystanie z telefonów w szkołach. – Chcemy bardzo ograniczyć korzystanie ze smartfonów. Być może zmienimy prawo tak, żeby wzmocnić możliwości szkół dotyczące wprowadzania ograniczeń – mówiła wiceszefowa MEN Katarzyna Lubnauer w wywiadzie udzielonym Polskiemu Radiu. Od dawna resort podkreśla, że należałoby w pierwszej kolejności zakazać używania telefonów w klasach I–III.    

 

Edukacja
Ćwiek-Świdecka: Politycy obejrzeli „Dojrzewanie” i chyba też się przerazili
Edukacja
Wybory 2025: Religia, edukacja zdrowotna, prawo jazdy. Jakiej szkoły chcą kandydaci?
Edukacja
Katarzyna Lubnauer: Będą zmiany w przedmiotach przyrodniczych i na lekcjach WF-u
Edukacja
Wicedyrektor IBE: reforma oświaty to nie smażenie naleśników
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Edukacja
Jarosław Pytlak: Zgłosiłem się do zespołu Rafała Brzoski
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne