Kulisy wstrzymania dostaw broni na Ukrainę. Reuters: szef Pentagonu zdecydował bez wiedzy Trumpa

Szef Pentagonu Pete Hegseth wydał rozkaz wstrzymania dostaw broni dla Ukrainy bez wiedzy prezydenta USA Donalda Trumpa - informuje Reuters. Transporty wznowiono dopiero po interwencji Mike'a Waltza, byłego doradcy Trumpa.

Publikacja: 06.05.2025 18:50

Pete Hegseth i Donald Trump

Pete Hegseth i Donald Trump

Foto: Reuters/Carlos Barria

Rozkaz Hegsetha wywołał zamieszanie wśród urzędników ds. bezpieczeństwa narodowego – czytamy w depeszy agencji Reuters. Również wojsko amerykańskie wydało trzem liniom lotniczym obsługującym transport towarowy z bazy sił powietrznych Dover w stanie Delaware oraz z amerykańskiej bazy w Katarze rozkaz zatrzymania 11 lotów z pociskami artyleryjskimi i inną bronią, zmierzających na Ukrainę. 

Kto nakazał Dowództwu Transportu USA, znanemu jako TRANSCOM, wstrzymanie lotów? Według dokumentów TRANSCOM, które opisuje Reuters, ustny rozkaz pochodził z biura Pete'a Hegsetha, sekretarza obrony. 

„O tej decyzji Trump dowiedział się później”

Według źródeł, na które powołują się autorzy tekstu, Hegseth wydał rozkaz po spotkaniu w Gabinecie Owalnym, na którym dyskutowano na temat wojny w Ukrainie. Nie podjęto wówczas żadnych decyzji, zaś Trump o wstrzymaniu transportu dowiedział się później.

Biały Dom twierdzi, że Hegseth zastosował się do dyrektywy Trumpa nakazującej wstrzymanie pomocy. 

Jak czytamy, w ciągu kilku godzin gorączkowe pytania o wstrzymanie dostaw dotarły do ​​Waszyngtonu od Ukraińców w Kijowie i od urzędników w Polsce, gdzie koordynowano dostawy. Wówczas najwyżsi urzędnicy ds. bezpieczeństwa narodowego w Białym Domu, Pentagonie i Departamencie Stanu nie potrafili udzielić odpowiedzi.

Interwencja Mike'a Waltza

Ostatecznie dostawy zostały przywrócone w ciągu tygodnia, a według jednego z rozmówców agencji stało się to po interwencji zwolnionego w ubiegłym tygodniu doradcy Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Mike'a Waltza, który miał dowiedzieć się o sprawie od urzędników Pentagonu. Rozkaz Hegsetha miał wywołać zamieszanie, a także obawy Kijowa, jednak Ukraińcom po fakcie powiedziano, że przerwa w dostawach była wynikiem "wewnętrznej polityki" - pisze Reuters.

Czytaj więcej

Mike Waltz traci stanowisko. Trump wydał oświadczenie

Część źródeł agencji twierdzi, że Hegseth źle zinterpretował wyniki dyskusji w Białym Domu. Agencja zwraca jednak uwagę, że doradcy szefa Pentagonu - a wśród nich byli doradcy m.in. wiceprezydenta J.D. Vance'a - za kulisami lobbują za zmniejszeniem wsparcia dla Ukrainy.

Kolejne wstrzymanie dostaw

Pomoc wojskowa dla Kijowa została ponownie wstrzymana na tydzień w marcu, po kłótni prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z Trumpem i Vancem w Białym Domu, lecz od tego czasu jest kontynuowana. Jest to jednak broń z pakietów zatwierdzonych jeszcze przez prezydenta Joe Bidena.

Czytaj więcej

Nieoficjalnie: USA mogą wkrótce wznowić dostawy broni dla Ukrainy. Jest warunek

Biały Dom nie skomentował wprost tej sprawy, lecz nie zaprzeczył doniesieniom agencji. - Negocjacje w sprawie zakończenia wojny rosyjsko-ukraińskiej są złożoną i płynną sytuacją. Nie będziemy szczegółowo omawiać każdej rozmowy między najwyższymi urzędnikami administracji w trakcie całego procesu - powiedziała rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt.

Konflikty zbrojne
Na Ukrainie ma obowiązywać kilkudniowe zawieszenie broni. Ogłosiła je Rosja
Konflikty zbrojne
Indie zaatakowały Pakistan. Jak duża będzie ta wojna?
Konflikty zbrojne
Premier Pakistanu wezwał armię do pomszczenia indyjskiego ataku
Konflikty zbrojne
Eskalacja konfliktu między Indiami i Pakistanem? Rafał Trzaskowski: Ja bym uspokajał
Konflikty zbrojne
Pierwszy wywiad Joe Bidena od zmiany w Białym Domu: Donald Trump uspokaja Władimira Putina presją na Ukrainę
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku