Nie będzie zawieszenia broni w wojnie z Ukrainą. Rosja nie jest zainteresowana

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow skomentował odrzucenie Władimira Putina zawieszenia broni na Ukrainie po jego rozmowie telefonicznej z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

Publikacja: 21.05.2025 22:33

Siergiej Ławrow

Siergiej Ławrow

Foto: Reuters

amk

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1183

21 maja minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow rozmawiał ze studentami na Rosyjsko-Ormiańskim Uniwersytecie w Erywaniu.

Skomentował między innymi fakt, że prezydent Władimir Putin po rozmowie telefonicznej ze swoim amerykańskim odpowiednikiem Donaldem Trumpem 19 maja odmówił zawarcia zawieszenia broni na Ukrainie.

Minister opisał inicjatywę natychmiastowego i bezwarunkowego zawieszenia broni jako taktykę „najpierw zgódźmy się na zawieszenie broni, a potem zobaczymy”. Według niego Rosja się na to nie zgodzi. - Już znamy takie historie, nie chcemy tego więcej – powiedział Ławrow, nawiązując do nieudanych negocjacji między Moskwą a Kijowem w 2022 roku.

Ławrow: Europa próbuje zmusić USA do zaostrzenia sankcji

Szef rosyjskiego MSZ uważa, że ​​długotrwałe zawieszenie broni, na które wcześniej nalegali przywódcy Ukrainy i jej europejscy sojusznicy, jest tylko jednym z punktów w kwestii „przygotowania konkretnych kroków na rzecz długoterminowego, zrównoważonego rozwiązania” na Ukrainie, o czym mówili Trump i Putin.

Czytaj więcej

Ukraina ma plan, jak uderzyć w Rosję bez udziału USA

Twierdził ponadto, że w 2022 r. kraje zachodnie rzekomo „zabroniły” Ukrainie podpisania porozumienia z Rosją w Stambule i że Kreml czeka teraz na zajęcie się „głównymi przyczynami konfliktu”. Ławrow nie wspomniał, że po szczycie w Stambule w 2022 r. Moskwa ogłosiła nowe żądania, w tym uznanie języka rosyjskiego na Ukrainie za drugi język urzędowy, a także zniesienie wzajemnych sankcji i wycofanie roszczeń w sądach międzynarodowych. Ponadto w kwietniu, po wycofaniu wojsk rosyjskich z Kijowa, ujawniono fakty masowych mordów ludności cywilnej dokonanych przez żołnierzy rosyjskich w Buczy i innych miastach obwodu kijowskiego.

Ławrow stwierdził również, że prezydent Francji Emmanuel Macron, premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen próbują zmusić Trumpa do zaostrzenia sankcji wobec Rosji.

- A Macron, Starmer, von der Leyen i inne europejskie osobistości teraz histerycznie domagają się, aby Stany Zjednoczone przyłączyły się do działań antyrosyjskich i zwiększyły liczbę sankcji – to ich po prostu zdradza – powiedział minister.

Czytaj więcej

Rusłan Szoszyn: Rosyjski arcyłgarz i jego amerykańska ofiara

Nieuzasadniony optymizm Trumpa po rozmowie z Putinem

19 maja prezydent USA Donald Trump i przywódca Rosji Władimir Putin przeprowadzili dwugodzinną rozmowę telefoniczną. Następnie Trump oświadczył, że Rosja i Ukraina natychmiast rozpoczną negocjacje w sprawie zawieszenia broni i zakończenia wojny.

Putin ze swojej strony oświadczył, że Rosja jest gotowa współpracować z Ukrainą „nad memorandum dotyczącym potencjalnego przyszłego porozumienia pokojowego”, które określałoby kluczowe zasady porozumienia, możliwe harmonogramy osiągnięcia porozumienia i potencjalne tymczasowe zawieszenie broni — jeśli uda się osiągnąć odpowiednie porozumienia.

Konflikty zbrojne
Ukraińskie drony powolne, ale skuteczne
Konflikty zbrojne
Wałerij Załużny: Nie ma powrotu do granic Ukrainy z 1991 roku
Konflikty zbrojne
Rosja tworzy „strefę buforową bezpieczeństwa” wzdłuż granicy z Ukrainą
Konflikty zbrojne
Podcast „Rzecz w tym”: Czy Izrael przekroczył granicę? Presja międzynarodowa i wojna o wizerunek
Konflikty zbrojne
Izraelski polityk: Każde dziecko w Gazie jest wrogiem