Reklama
Rozwiń

Oto broń, o którą Ukraina prosi Niemcy. Dziennik ujawnił tajną listę

„Bild” opublikował tajną listę ukraińskich próśb o uzbrojenie, przekazaną rządowi Niemiec. Warta miliardy euro lista obejmuje wyrzutnie IRIS-T, tysiące pojazdów opancerzonych i sprzęt do walki elektronicznej.

Publikacja: 06.07.2025 18:51

Wyrzutnia systemu obrony powietrznej IRIS-T SLM firmy Diehl Defence.

Wyrzutnia systemu obrony powietrznej IRIS-T SLM firmy Diehl Defence.

Foto: Sebastian Christoph Gollnow/dpa

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1229

Od czasu objęcia urzędu przez kanclerza Friedricha Merza Niemcy przestały ujawniać szczegóły dotyczące dostaw broni dla Ukrainy. Oficjalnie chodzi o „trzymanie Władimira Putina w niepewności”. Krytycy są jednak zdania, że to sposób na uniknięcie rozliczeń z opinią publiczną za opóźnienia i niewywiązanie się z obietnic.

Jak ujawnił „Bild”, Ukraina także dotąd trzymała się tej nieformalnej zasady. Jednak niemiecki dziennik zdobył tajną listę życzeń Kijowa, którą ukraińscy wojskowi mieli przekazać przedstawicielom rządu w Berlinie. Wartość zamówienia sięga miliardów euro i obejmuje trzy kluczowe obszary: obronę powietrzną, pojazdy opancerzone i środki do walki elektronicznej.

Czy Niemcy spełnią tajną listę Ukrainy? Dziennik ujawnia szczegóły

W zakresie obrony powietrznej Ukraina wnioskuje o cztery nowe wyrzutnie systemu IRIS-T, a także o 1500 pocisków kierowanych do systemu średniego zasięgu IRIS-T SLM, 500 pocisków do systemu krótkiego zasięgu IRIS-T SLS oraz 200 tysięcy sztuk amunicji przeciwlotniczej kalibru 40 mm, przeznaczonej do zwalczania rosyjskich dronów.

Jeśli chodzi o pojazdy opancerzone, Kijów prosi Berlin o dostawę tysiąca pojazdów z ochroną przeciwminową, dwustu pojazdów gąsienicowych w różnych wersjach, trzydziestu pojazdów do rozminowywania oraz od dwudziestu do trzydziestu opancerzonych pojazdów inżynieryjnych typu WiSENT. Dodatkowo Ukraina wnioskuje o dwieście terenowych pojazdów wielozadaniowych do transportu sił specjalnych.

W obszarze walki elektronicznej Ukraina oczekuje tysiąca zakłócaczy sygnału GPS, które mają chronić przed rosyjskimi dronami i technologiami rozpoznawczymi, a także dwustu mobilnych naziemnych radarów wykrywających cele i służących do ich namierzania.

Foto: pap

„Bild” podkreśla, że istnienie dokumentu potwierdził w źródłach w wojsku i przemyśle zbrojeniowym. Ministerstwo Obrony Niemiec odmówiło komentarza, zasłaniając się względami bezpieczeństwa i nową polityką komunikacyjną rządu. Na razie nie wiadomo, czy Berlin spełni ukraińskie żądania i w jakim zakresie.

Wołodymyr Zełenski spotkał się w Kijowie z szefem MSZ Niemiec. O Czym rozmawiali

Tydzień temu, 30 czerwca, Wołodymyr Zełenski rozmawiał z niemieckim ministrem spraw zagranicznych Johannem Wadephulem o dostawach dodatkowych systemów obrony powietrznej IRIS-T, wspólnej produkcji broni oraz wzmocnieniu sankcji wobec Rosji. Jak podkreślał Zełenski, Niemcy sygnalizują gotowość do dalszego wsparcia, rozwijania współpracy przemysłów obronnych i zwiększania obecności swoich firm w Ukrainie.

Towarzyszący Wadephulowi przedstawiciele niemieckiego przemysłu zbrojeniowego spotkali się z kolei z ukraińskimi partnerami, aby omówić możliwości produkcji uzbrojenia w obu krajach. Wadephul, który gościł w Kijowie po raz pierwszy od objęcia stanowiska szefa MSZ, zapowiedział, że Berlin pozostaje w bliskim kontakcie z ministrem obrony Borisem Pistoriusem, aby ocenić, czy dodatkowe systemy IRIS-T z niemieckich zapasów mogą zostać przekierowane do Ukrainy.

USA wstrzymały część pomocy wojskowej dla Ukrainy

W ostatnich dniach Pentagon wstrzymał dostawy wybranych rodzajów broni dla Ukrainy, uzasadniając to zbyt niskim poziomem własnych zapasów. Wstrzymanie obejmuje kluczowe systemy obrony powietrznej, takie jak pociski Patriot, AIM-7 Sparrow i Stinger, które Ukraina wykorzystuje do ochrony przed rosyjskimi atakami rakietowymi i dronami. To już druga taka przerwa za administracji Donalda Trumpa – poprzednia, po marcowym spotkaniu z Wołodymyrem Zełenskim, została szybko cofnięta po naciskach Republikanów. Eksperci ostrzegają, że brak kolejnych dostaw może zwiększyć liczbę ofiar wśród ludności cywilnej w Ukrainie.

Zdaniem Associated Press decyzja wpisuje się w szerszy przegląd globalnych zobowiązań Pentagonu i rosnące obawy o własne możliwości obronne USA, zwłaszcza w kontekście potencjalnego konfliktu w Azji i jednoczesnego zaangażowania w obronę sojuszników na Bliskim Wschodzie. Pomimo wzrostu produkcji rakiet Patriot z 21 do 48 miesięcznie oraz zwiększenia produkcji HIMARS, amerykański przemysł zbrojeniowy wciąż nie nadąża za ogromnym zapotrzebowaniem. Pentagon podkreśla przy tym konieczność równoważenia wsparcia dla Ukrainy z utrzymaniem gotowości własnych sił i ochrony kluczowych amerykańskich baz za granicą.

Ile wynosi wartość pomocy wojskowej USA i UE dla Ukrainy

Według serwisu Ukraine Support Tracker, prowadzonego przez Instytut Gospodarki Światowej w Kiel, od początku pełnoskalowej wojny w Ukrainie Stany Zjednoczone przekazały Kijowowi około 65 miliardów euro wsparcia militarnego, jednak na początku 2025 roku wstrzymały nowe zobowiązania, tłumacząc decyzję potrzebą ochrony własnych zapasów i przygotowań na ewentualne konflikty w innych regionach świata. W efekcie, w pierwszej połowie 2025 roku po raz pierwszy od wybuchu wojny Europa wyprzedziła USA pod względem skali pomocy wojskowej dla Ukrainy – kraje europejskie dostarczyły już łącznie około 72 miliardów euro.

Czytaj więcej

Ukraina informuje o udanym ataku i ostrzega przed nową ofensywą Rosji

W tej kwocie znaczącą rolę odgrywają Niemcy, które od 2022 roku przekazały sprzęt i amunicję o wartości ponad 5 miliardów euro, a na lata 2024–2025 zaplanowały kolejne programy o wartości około 7 miliardów euro, choć w 2025 roku pomoc znacząco zmalała i wyniosła dotąd około 650 milionów euro. Polska natomiast pozostaje jednym z największych europejskich darczyńców ciężkiego uzbrojenia, przekazując od początku wojny sprzęt wart około 3,3 miliarda euro, w tym ponad tysiąc pojazdów opancerzonych, kilkaset czołgów i aktywnie uczestnicząc w unijnych programach wsparcia dla Ukrainy.

Konflikty zbrojne
Kiedy dojdzie do zawieszenia broni w Strefie Gazy? Donald Trump podał możliwy termin
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Konflikty zbrojne
Coraz większe rosyjskie naloty. Jak Ukraina się przed nimi obroni?
Konflikty zbrojne
Altius, eksperymentalny rosyjski dron, runął na budynek w Kazaniu
Konflikty zbrojne
Nagroda Nobla dla Donalda Trumpa? Beniamin Netanjahu wręczył mu dokument
Konflikty zbrojne
Zapadła decyzja, Pentagon potwierdza. Donald Trump: Ukraina musi się bronić