Patrycja Haupt, dr hab. inż. arch. i profesorka nadzwyczajna w katedrze środowiska mieszkaniowego wydziału architektury Politechniki Krakowskiej, znalazła się w gronie 15 osób powołanych przez Komisję Europejską do rady konsultacyjnej ds. mieszkalnictwa. Członków rady wybrano spośród ponad 200 zgłoszeń. Zadaniem rady jest przedstawianie konkretnych, niezależnych zaleceń politycznych, które KE ma rozważyć przy pracach nad europejskim planem na rzecz przystępnych cenowo mieszkań – pierwszą tego rodzaju inicjatywą wspólnoty.
Czytaj więcej
Klienci mają w czym wybierać. Rynek pierwotny oferuje mieszkania na różnym etapie zaawansowania b...
Proces długotrwały i zależny od uwarunkowań lokalnych
– Rada dopiero się konstytuuje i zbiera pierwsze pomysły. Od września ruszą prace ekspertów w grupach tematycznych oraz powstaną pierwsze ramy dokumentu – mówi „Rzeczpospolitej” Patrycja Haupt. – Komisja powstała na specjalne zaproszenie komisarza Dana Jørgensena odpowiedzialnego za energię i mieszkalnictwo, a jej działania wspierane są przez grupę Task Force Housing. Zrzesza niezależnych ekspertów, którzy reprezentują różne środowiska i specjalizacje – od władz samorządowych po akademików, ekspertów zajmujących się prawem, ekonomią, socjologią, środowiskiem mieszkaniowym, projektowaniem zrównoważonym. Wierzę, że połączenie sił i zrozumienie specyfiki problemu mieszkalnictwa w poszczególnych krajach pozwoli na wypracowanie rekomendacji dla stworzenia właściwych ram dla powstania rozwiązań w skali europejskiej, ale także lokalnych, które będą brały pod uwagę nie tylko dostępność cenową mieszkań, ale także wpływ rozwoju mieszkalnictwa na tkankę miejską, procesy społeczne oraz na klimat. Podejście to ma uwzględniać rozwiązania prawne, społeczne, finansowe oraz techniczne zakładając różne scenariusze dla poszczególnych środowisk uwzględniając także problemy rewitalizacji. Trzeba mieć jednak świadomość, że poprawa sytuacji od rekomendacji do wdrożenia planu to proces długotrwały i zależny od uwarunkowań lokalnych. Rekomendacje powstałe na bazy wiedzy oraz wymiany doświadczeń z poszczególnych krajów Unii Europejskiej to pierwszy krok na tej drodze – dodaje.
Unijny plan na rzecz przystępnych cenowo mieszkań – trwają konsultacje
Powołanie rady to element szerokich konsultacji na temat przystępnych cenowo mieszkań. W wakacje odbędą się publiczne konsultacje społeczne mające na celu zebranie opinii społeczeństwa i ekspertów na temat możliwych rozwiązań politycznych. Konsultacje zostaną uzupełnione o warsztaty eksperckie – wśród tematów będą m.in. regulacje, krótkoterminowy wynajem lokali mieszkalnych, inwestycje na rynku mieszkaniowym, mieszkalnictwo socjalne, przeciwdziałanie bezdomności, czy utworzenie ogólnoeuropejskiej platformy inwestycyjnej na rzecz przystępnych cenowo i zrównoważonych mieszkań – pod egidą Europejskiego Banku Inwestycyjnego. EBI planuje w ciągu najbliższych dwóch lat inwestycje w wysokości ok. 10 mld euro, platforma będzie otwarta także dla innych podmiotów, jak krajowe banki prorozwojowe i międzynarodowe instytucje finansowe.
Intencją jest, by plan na rzecz przystępnych cenowo mieszkań został przedstawiony wiosną 2026 r.