Reklama
Rozwiń

Barometr cen mieszkań. Oglądających dużo, kupujących mniej

Deweloperzy skupiają się na sprzedaży gotowych mieszkań, a nie na podnoszeniu cen – wynika z analiz portalu Tabelaofert.pl.

Publikacja: 02.07.2025 09:31

Klienci kalkulują, porównują, pytają. Wiedzą, że mogą poczekać, bo presji na wzrost cen mieszkań nie

Klienci kalkulują, porównują, pytają. Wiedzą, że mogą poczekać, bo presji na wzrost cen mieszkań nie ma

Foto: rednet

aig

Autorzy barometru cen mieszkań portalu Tabelaofert.pl mówią o chwili „wytchnienia” dla poszukujących nieruchomości. Średnia cena typowego mieszkania na rynku pierwotnym według wskaźnika Tabelaofert TOP 10 pod koniec czerwca 2025 r. to 14 190 zł za mkw., zaledwie o 0,15 proc. więcej niż w maju.

Czytaj więcej

Ceny ofertowe nowych mieszkań w czerwcu. Gdzie jest drożej?

Cenniki u deweloperów bez zmian

– Dane z wszystkich dziesięciu analizowanych rynków pokazują pełną stabilizację – lokalne zmiany cen nie przekroczyły 1 proc. Za ten symboliczny wzrost odpowiada przede wszystkim pojawienie się w ofercie nowych, droższych osiedli – tłumaczą eksperci portalu Tabelaofert.pl.

Foto: rednet

Z analiz wynika, że większość deweloperów nie zmieniła cenników. Ceny ponad 90 proc. mieszkań w ofercie są takie same. – Tam, gdzie pojawiały się zmiany, częściej były to obniżki (5,3 proc.) niż podwyżki (2,8 proc.). Odsetek podwyżek nie był tak mały od roku – to wyraźny sygnał wyhamowania wzrostu cen – tłumaczą analitycy.

Robert Chojnacki, założyciel i wiceprezes portalu Tabelaofert.pl, ocenia, że rynek mieszkań przypomina spacer po galerii handlowej. – Oglądających dużo, kupujących mniej. Klienci kalkulują, porównują, pytają. Wiedzą, że mogą poczekać, bo presji na wzrost cen nie ma – mówi Robert Chojnacki. – A deweloperzy? Rozmowa o rabacie to formalność. Często nawet nie trzeba negocjować – podkreśla.

Czytaj więcej

JLL: Sprzedaż nowych mieszkań będzie rosła w żółwim tempie

Największy wzrost średniej ceny mkw. nowych mieszkań (1,4 proc.) odnotowano w aglomeracji śląskiej. Jak tłumaczą autorzy analiz, wzrost ten wynikał wyłącznie z pojawienia się nowych, droższych inwestycji. Podobnie było w Bydgoszczy (wzrost o 0,8 proc.).

– Ciekawą sytuację mamy jeszcze w Łodzi, gdzie średnia cena mkw. nowych mieszkań wzrosła o 0,8 proc., mimo że ceny aż 491 mieszkań zostały obniżone, a podwyższone tylko 206 lokali – wskazują analitycy. – Łódź pozostaje najtańszym z analizowanych rynków, a marże deweloperów są tu najniższe. Mieszkania na nowych osiedlach są jednak coraz droższe, ponieważ rosną szeroko rozumiane koszty budowy – zaznaczają.

Foto: rednet

W ciągu miesiąca ceny wzrosły jeszcze w Lublinie (0,2 proc.) i w Warszawie (także 0,2 proc.). Spadki odnotowano w Szczecinie i Trójmieście (minus 1 proc.), w Krakowie (-0,5 proc.), Wrocławiu (-0,5 proc.) i w Poznaniu (0,4 proc.).

Autorzy raportu podkreślają, że ceny mieszkań są wciąż wyższe niż rok temu – średnio o 6,1 proc. W ciągu roku największy wzrost średniej ceny mkw. nowych mieszkań odnotowano w Bydgoszczy (14,5 proc.), aglomeracji śląskiej (11,2 proc.), Trójmieście (10,4 proc.) i Lublinie (8,7 proc.).

Jedynym miastem, w którym średnia cena mkw. nowych lokali spadła w ciągu roku, jest Łódź (-4,7 proc.). W Poznaniu ceny niemal się nie zmieniły (plus 0,1 proc.). – Wynika to przede wszystkim z bardzo dużej podaży mieszkań w tych miastach – prawo popytu i podaży działa tu szczególnie wyraźnie – wyjaśniają eksperci.

Foto: rednet

Rynek mieszkań należy do klienta

Analitycy zwracają też uwagę na pogarszające się wyniki sprzedaży. W czerwcu w porównaniu z majem sprzedaż na dziesięciu największych rynkach spadła o 8,7 proc., wracając do poziomu z kwietnia. – To kolejny sygnał, że o wzrostach cen w najbliższych miesiącach raczej nie będzie mowy – uważają autorzy raportu.

Czytaj więcej

Rower i wycieczka od dewelopera. Kuszenie niezdecydowanych

– Deweloperzy skupiają się dziś na sprzedaży gotowych mieszkań, a nie na podnoszeniu cen. Coraz więcej lokali jest ukończonych i wymaga szybkiego zbycia, bo ich dalsze utrzymywanie generuje koszty – od opłat dla wspólnot po finansowanie – komentuje Ewa Palus, główny analityk portalu Tabelaofert.pl. - Dlatego na rynku jest tak mało oficjalnych podwyżek.

A Robert Chojnacki dopowiada, że dziś mamy rynek klienta i nic nie wskazuje, by ta sytuacja miała się zmienić w najbliższych miesiącach. – Oferta mieszkań jest duża, coraz więcej lokali jest gotowych lub niemal gotowych, więc presja na sprzedaż i obniżki cen jest duża – ocenia.

Czytaj więcej

To dobry czas na kupno mieszkania? Polacy o nieruchomościach

Zaznacza jednak, że „nowa podaż” (mieszkania trafiające teraz do oferty) jest coraz droższa, na co wpływ mają rosnące koszty budowy i nowe regulacje, w tym warunki techniczne obowiązujące od sierpnia 2024 roku.

– Najbardziej widać to na tańszych rynkach, takich jak Bydgoszcz, Katowice czy Łódź, gdzie marże deweloperów są najniższe i trudno wprowadzać nowe mieszkania w obecnych cenach – zauważa Robert Chojnacki. - Stagnacja cen nie potrwa jednak wiecznie. Kiedy mieszkania zostaną wyprzedane, nowa podaż prawdopodobnie podniesie ceny. Ale to już nie w tym roku – uważa.

Metodologia

Barometr cen mieszkań portalu Tabelaofert.pl wskazuje średnią cenę metra typowych mieszkań, stanowiących 90 proc. oferty rynku. Z analizy wyłączono mikroapartamenty (czyli lokale), które zgodnie z prawem nie są mieszkaniami. Wyłączono także nietypowe bardzo duże lokale, położone często na ostatnich kondygnacjach, z olbrzymimi tarasami, oraz lokale typu open space.

– Z naszej analizy wynika, że pojawienie się większej liczby takich lokali w danej lokalizacji w nienaturalny sposób może wpłynąć na średnią cenę metra, co nie do końca odzwierciedla prawdziwą sytuację na rynku – tłumaczą analitycy.

Indeks Tabelaofert TOP 10 to średnia cena ofertowa typowych mieszkań, obejmująca dziesięć największych rynków w Polsce.

Nieruchomości
Nowy szef Speedwella w Polsce: wierzymy w rynek mieszkaniowy
Nieruchomości
Wakacje we własnym mieszkaniu w kurorcie
Nieruchomości
Ponad 27 mln euro dla spółki Echo Investment
Nieruchomości
Druga obniżka stóp. Będzie przełom na rynku mieszkań?
Nieruchomości
Ceny ofertowe nowych mieszkań w czerwcu. Gdzie jest drożej?