MAGA-katolicy szturmują konklawe. Kogo widzieliby w roli nowego papieża?

Powiązani z Donaldem Trumpem wierni amerykańskiego Kościoła odrzucają liberalną ich zdaniem wizję Franciszka i chcą powrotu do konserwatyzmu. W kolegium kardynalskim ich zwolennicy stanowią jednak zdecydowaną mniejszość.

Publikacja: 02.05.2025 04:30

Środowisko MAGA-katolików w roli nowego papieża widziałoby np. pochodzącego z Gwinei kard. Roberta S

Środowisko MAGA-katolików w roli nowego papieża widziałoby np. pochodzącego z Gwinei kard. Roberta Saraha (na zdjęciu).

Foto: EPA/FABIO FRUSTACI

J.D. Vance, najbardziej znany przedstawiciel MAGA-katolików (Make America Great Again), był jednym z ostatnich, którzy rozmawiali z Ojcem Świętym przed jego śmiercią. – To był wielki chrześcijański pasterz – mówił już po śmierci papieża. – Nie będę plamił jego spuścizny, wdając się w kwestie polityczne – dodaje.

Jednak za życia Franciszka wiceprezydent USA nie stronił od surowej krytyki Watykanu, w szczególności gdy papież apelował do Białego Domu o „niemające granic miłosierdzie” odnośnie do skazanych na deportację nielegalnych imigrantów.

Steve Bannon uważa, że Franciszek powinien skończyć w piekle

Vance, który w 2019 roku przeszedł na katolicyzm, był jednak i tak wstrzemięźliwy w stosunku do innego słynnego przedstawiciela ruchu MAGA w amerykańskim Kościele katolickim: Steve’a Bannona. Szef pierwszej kampanii wyborczej Trumpa, a potem jego główny doradca polityczny rzadko tracił okazję, aby w swoim niezwykle popularnym podcaście War Room atakować Franciszka. Choć sam jest trzykrotnym rozwodnikiem, uważał za oburzające dopuszczenie przez papieża do komunii osób, które się rozwiodły. Gdy w 2013 roku w samolocie lecącym do Rzymu Franciszek na pytanie, czy w Watykanie pracują osoby homoseksualne, odpowiedział: „kim jestem, aby to oceniać?”, Bannon zareagował: „Człowieku, ty jesteś papieżem. Masz oceniać. Ta »empatia« jest fałszywa”. I jak przypomina „Guardian”, twierdził, że za samo porozumienie, jakie papież zawarł z władzami Chin w sprawie statutu Kościoła katolickiego, Franciszek powinien „pójść do piekła”.

Czytaj więcej

Kardynałowie szukają papieża. Konklawe może jednak zostać opóźnione

Poza stosunkiem do osób homoseksualnych czy rozwodników w amerykańskim Kościele katolickim, gdzie 80 proc. księży uważa się za „konserwatywnych” lub „bardzo konserwatywnych”, źle przyjmowano także staranie Franciszka o budowę bardziej synodalnego Kościoła z większą rolą osób świeckich. Czy przyznania większego znaczenia kobietom.

W wywiadzie dla brytyjskiego „Timesa” niemiecki kardynał Gerhard Ludwig Müller uznał, że jeśli następca Franciszka będzie kontynuował dotychczasową politykę, może dojść do podziału w Kościele. Środowisko MAGA-katolików chętnie widziałoby go w roli nowego papieża, podobnie jak byłego metropolitę St Louis Raymonda Leo Burke’a, węgierskiego kardynała Pétera Erdő czy pochodzącego z Gwinei Roberta Saraha. Doprowadzenie do takiego finału łatwe jednak nie będzie: spośród 133 kardynałów uprawnionych do udziału w konklawe 80 procent zostało desygnowanych przez Franciszka. 

W samej Ameryce katolicy powiązani z ruchem Trumpa bardzo skutecznie umacniają jednak swoje wpływy polityczne. W wyborach w 2024 roku 58 proc. katolików głosowało na obecnego prezydenta. W Sądzie Najwyższym czterech spośród pięciu sędziów (łącznie jest ich dziewięciu) uważanych za konserwatywnych to katolicy, choć do tego Kościoła należy tylko 23 proc. Amerykanów. W uznaniu wpływów tego środowiska Trump mianował ambasadorem USA przy Watykanie bezwzględnego krytyka Franciszka Briana Burcha. W książce „New Catholic Moment: Donald Trump and the Politics of the Common Good” dowodzi on, że protekcjonistyczna polityka handlowa prezydenta czy jego bezwzględny stosunek do nielegalnych imigrantów są zgodne z katolickim nauczaniem. 

Franciszek nie uważał się za zwolennika lewicy czy prawicy

Amerykańscy katolicy od pokoleń głosowali na demokratów. To się zmieniło w znacznym stopniu na fali sporu o legalizację aborcji. Zapowiedź Trumpa, że cofnie gwarancje federalne prawa do przerywania ciąży zjednało mu ogromną część katolickiego elektoratu. Prezydent tłumaczył, że jego udział w pogrzebie Franciszka jest wyrazem wdzięczności za poparcie tych wyborców. 

Franciszek, który był bezwzględnym przeciwnikiem aborcji, zdawał sobie jednak sprawę z konieczności reform wobec katastrofalnego dla Kościoła katolickiego procesu laicyzacji w Europie, a także dramatycznego odejścia wiernych do kościołów ewangelikalnych. 

– Franciszek po prostu szedł za nauczaniem Ewangelii. Dlatego tak zbliżył się do biednych, prześladowanych. To zostało uznane przez niektóre środowiska za wyraz skrętu w lewo. Swoją otwartą postawą sam papież pozwolił na krytykę własnej postawy – tłumaczy Pedro Miguel Lamset, jezuita, jak i zmarły papież oraz jeden z najbardziej znanych pisarzy katolickich w Hiszpanii. 

Polityka
Ukraina reaguje na decyzję USA ws. mediacji
Polityka
USA wycofują się z mediacji pomiędzy Ukrainą i Rosją
Polityka
AfD uznana przez niemiecki kontrwywiad za „grupę ekstremistów”
Polityka
Wielka Brytania: Kolejne miejsce w parlamencie dla partii Farage'a? Znów liczą głosy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Polityka
Mike Waltz traci stanowisko. Trump wydał oświadczenie
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne