Na kogo Rafał Trzaskowski stawia w sprawach bezpieczeństwa?

Rafała Trzaskowskiego, kandydata na prezydenta, wspiera Jacek Siewiera, były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Andrzeja Dudy. Czy ma szansę na kontynuację swojej misji? Są inni kandydaci do tego stanowiska.

Publikacja: 27.05.2025 04:30

Rafał Trzaskowski

Rafał Trzaskowski

Foto: PAP/Leszek Szymański

Kilka dni temu do zespołu, który wspiera Rafała Trzaskowskiego, dołączył Jacek Siewiera, były szef BBN w Kancelarii Prezydenta Dudy. Jednak jest mało prawdopodobne, że będzie kontynuował swoją misję w BBN po wygraniu Trzaskowskiego, może być jednak jego społecznym doradcą do spraw bezpieczeństwa. Sam kandydat pytany przez „Rzeczpospolitą” o to stanowisko odpowiada, że przed wyborami nikt nie zajmuje się nominacjami.

Przypomina, że powołał zespół doradców ds. bezpieczeństwa narodowego, który składa się „z osób o najwyższych kwalifikacjach i wieloletnim doświadczeniu w armii, służbach, obronie cywilnej, energetyce, ochronie granic”. – Każda z tych osób mogłaby objąć stanowisko w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego – odpowiada nam Rafał Trzaskowski. – O odporności społecznej i bezpieczeństwie musimy rozmawiać ponad podziałami – i cieszę się, że ten styl współpracy zaczynamy wprowadzać – dodaje.

Czytaj więcej

Ile osób wyjedzie z Polski, gdy wybuchnie wojna? Wojsko musi stać się atrakcyjne

Kim są doradcy do spraw bezpieczeństwa Rafała Trzaskowskiego

W skład zespołu wchodzą: prof. Katarzyna Pisarska (politolożka, przewodnicząca rady Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego), gen. broni pil. Tadeusz Mikutel (były zastępca szefa Sztabu Generalnego WP), gen. dyw. Zbigniew Tłok-Kosowski (były szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych), gen. dyw. Wiesław Grudziński (były dowódca Garnizonu Warszawa), gen. bryg. pil. Stefan Rutkowski (były szef wojsk lotniczych), gen. bryg. Maciej Siudak (były dowódca 10. Opolskiej Brygady Logistycznej), gen. bryg. pil. Sławomir Żakowski (były zastępca dowódcy Centrum Operacji Powietrznych), gen. bryg. Włodzimierz Nowak (jeden z twórców systemów cyberbezpieczeństwa, ekspert w zakresie ciągłości działania systemów teleinformatycznych), ppłk Andrzej Wróblewski (były zastępca dowódcy jednostki GROM), kmdr por. Wojciech Sobociński (były oficer Marynarki Wojennej, służył na okrętach podwodnych), ppłk Krzysztof Przepiórka (były dowódca zespołu bojowego jednostki GROM), st. bryg. Przemysław Florczyk (były oficer KG PSP).

Jestem za powszechnymi szkoleniami dla wszystkich chętnych obywateli

Rafał Trzaskowski, kandydat do urzędu prezydenta RP

Trzaskowski za skutecznym odstraszaniem. Co z bronią jądrową?

Rafał Trzaskowski pytany przez nas o udział Polski w programie Nuclear Sharing odpowiada, że każdy program, który wzmacnia Polskę i działa odstraszająco „powinien być poważnie rozważany”. – Jestem zwolennikiem skutecznego odstraszania potencjalnych wrogów naszej ojczyzny. Dlatego byłbym gotów wspierać decyzję o przystąpieniu Polski do programu Nuclear Sharing. To jednak wymaga poważnej, odpowiedzialnej debaty wewnętrznej oraz rozmów z naszymi sojusznikami – dodaje.

Jest on przeciwnikiem przywrócenia poboru. – Jestem za powszechnymi szkoleniami dla wszystkich chętnych obywateli. Potrzebujemy armii profesjonalnej, nowoczesnej i dobrze wyposażonej, wspartej głęboką rezerwą. Jednocześnie państwo powinno stworzyć warunki do tego, by każdy obywatel – jeśli tylko chce – mógł skorzystać z możliwości przeszkolenia się na wypadek sytuacji kryzysowej, również wojny. Takie kursy powinny być otwarte zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet – uważa kandydat.

Czytaj więcej

Doradcy wojskowi Karola Nawrockiego. To znani generałowie

Jego zdaniem Polska powinna rozwijać partnerstwo, w tym militarne z USA. – Nowe bazy wojsk USA w Polsce z pewnością uczyniłyby nasz kraj silniejszym i bezpieczniejszym. Wzmocniłyby również cały sojusz północnoatlantycki w naszym regionie. Polska to idealny partner dla USA – zarówno obecnej administracji, jak i prezydenta Trumpa. Od lat wydajemy ogromne środki na obronność i modernizację armii. Amerykańskie firmy inwestują w Polsce, bo jesteśmy solidni, wiarygodni i pełnimy rolę przywódczą w regionie. Chcemy obecności Amerykanów na terenie Polski – mówi.

Trzaskowski: to nie czas na eksperymenty w systemie dowodzenia armią

Deklaruje też zwiększenie nakładów na obronność do 5 proc. PKB już w 2026 roku, z czego co najmniej 50 proc. środków na modernizację Sił Zbrojnych powinno trafiać do polskiego przemysłu obronnego.

Trzaskowski jest sceptyczny wobec zmiany struktury dowodzenia Siłami Zbrojnymi – co dzisiaj postuluje ośrodek prezydencki. – Za naszą granicą od kilku lat trwa regularna wojna. Nie wiemy, kiedy się zakończy ani jak może się rozwijać. To nie jest czas na rewolucję i eksperymenty w systemie dowodzenia Siłami Zbrojnymi. Nie możemy pozwolić, by ktokolwiek pomyślał, że nasza armia testuje nowy system i przez to może być chwilowo słabsza. Potencjał Sił Zbrojnych rośnie – również dzięki doskonaleniu istniejących, sprawdzonych procedur, zgodnych ze standardami NATO – wskazuje Trzaskowski.

Przestępczość
Strzały w Mielniku. Zakończona obserwacja psychiatryczna wojskowego. Co z drugim żołnierzem
Materiał Promocyjny
Bank Pekao S.A. uruchomił nową usługę doradztwa inwestycyjnego
Plus Minus
Ile osób wyjedzie z Polski, gdy wybuchnie wojna? Wojsko musi stać się atrakcyjne
Wojsko
Kim są i czym się zajmują polscy żołnierze mający podwójne obywatelstwo?
Polityka
Co zrobić, gdy wybuchnie wojna? Poradnik pokaże, jak się zachować
Materiał Promocyjny
Cyberprzestępczy biznes coraz bardziej profesjonalny. Jak ochronić firmę
Wojsko
Polacy chcą dostępu do brytyjskich archiwów wojskowych. Jest światełko w tunelu
Materiał Promocyjny
Pogodny dzień. Wiatr we włosach. Dookoła woda po horyzont