Reklama
Rozwiń

Dania obejmuje prezydencję w Radzie UE. Jakie będą jej priorytety?

Dania, która 1 lipca na sześć miesięcy obejmuje po Polsce przewodnictwo w Radzie UE, przedstawiła swój program zawierający kluczowe cele i hasło prezydencji.

Publikacja: 01.07.2025 10:50

Marie Bjerre, minister ds. europejskich Danii

Marie Bjerre, minister ds. europejskich Danii

Foto: Ritzau Scanpix/Liselotte Sabroe via Reuters

Na stronie internetowej nowej prezydencji czytamy, że rząd Danii wybrał główne priorytety, które ma zamiar realizować. To – jak czytamy - „bezpieczniejsza Europa, w tym silniejsze zarządzanie migracją do UE i dalsze wsparcie dla Ukrainy, a także konkurencyjna i zielona Europa”. 

„UE stoi w obliczu nowego porządku międzynarodowego charakteryzującego się niepewnością, globalną konkurencją strategiczną i ekonomiczną oraz narastającym konfliktem. Dlatego UE musi być w stanie działać niezależnie” - czytamy. 

Prezydencję w Radzie Unii Europejskiej objęła Dania

Prezydencję w Radzie Unii Europejskiej objęła Dania

Foto: Infografika PAP

Jak mówiła Marie Bjerre, minister ds. europejskich Danii, prezydencja stanowi dla Danii „wyjątkową okazję do wzmocnienia agendy europejskiej”. - Jesteśmy gotowi ją wykorzystać - powiedziała.

Priorytety duńskiej prezydencji w Radzie UE

- W dzisiejszym zmieniającym się krajobrazie geopolitycznym Europa musi stać się znacznie silniejsza, zarówno pod względem gospodarczym, politycznym, jak i militarnym. Dlatego też przedstawiliśmy ambitny program prezydencji mający na celu wzmocnienie obronności i bezpieczeństwa UE, zapewnienie wsparcia Ukrainie i zwalczanie nielegalnej migracji – powiedziała.

- Jednocześnie będziemy pracować nad poprawą warunków dla europejskich przedsiębiorstw poprzez zmniejszenie obciążeń regulacyjnych, przy jednoczesnym utrzymaniu naszego zaangażowania w zieloną transformację. Wzmocni to długoterminową konkurencyjność Europy. Rząd duński jest gotowy do pracy i nie możemy się doczekać dostarczenia namacalnych rezultatów – dodała Marie Bjerre.

Europa musi stać się znacznie silniejsza, zarówno pod względem gospodarczym, politycznym, jak i militarnym

Marie Bjerre, minister ds. europejskich Danii

Dania objęła prezydencję po Polsce

Polska prezydencja była drugą w historii naszego członkostwa w UE. Poprzednio Polska sprawowała prezydencję w Radzie UE w drugiej połowie 2011 roku. Przedstawiciele państwa sprawującego prezydencję, zarówno na szczeblu ministerialnym, jak i eksperckim, są odpowiedzialni za prowadzenie prac, m.in. ustalają porządki obrad posiedzeń poszczególnych gremiów Rady UE - kluczowej w unijnym procesie legislacyjnym - oraz prowadzą negocjacje w gronie państw członkowskich.

Sukcesami polskiej prezydencji - jak podsumowała stała przedstawicielka Polski przy UE Agnieszka Bartol - było m.in. porozumienie w sprawie 16. i 17. pakietu sankcyjnego, co - jak mówiła - "jest absolutnym rekordem". Dania przejmie od Polski zabiegi o postęp w negocjacjach na temat przystąpienia Ukrainy do UE. Polsce nie udało się przełamać weta Węgier.

Czytaj więcej

Co Polska będzie chciała osiągnąć stojąc na czele UE? Znamy priorytety prezydencji

Donald Tusk wraz z rzecznikiem rządu Adamem Szłapką, który jest również ministrem ds. europejskich, podkreślali na konferencji podsumowującej polską prezydencję również jej wymiar gospodarczy – między innymi sprawę deregulacji gospodarki w ramach dyrektywy Omnibus, a także kwestię walki z nielegalną migracją. - Polska prezydencja uświadomiła także wszystkim naszym partnerom, że nadszedł czas, kiedy Unia Europejska czy Europa jako taka musi zacząć o sobie myśleć także w kategoriach zdolności do obrony, do kontroli terytorium, do kontroli granic – mówił Tusk, zwracając uwagę m.in. na takie rozwiązanie, jak ograniczenie prawa do azylu, wdrożone przez Polskę.

Przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa ocenił, że "Polska prezydencja zostanie zapamiętana przede wszystkim za wspieranie europejskiej obronności oraz za otwarcie ważnej debaty na temat uproszczenia i ograniczenia ciężarów administracyjnych dla firm, by zwiększyć konkurencyjność" - podkreślił Costa, podsumowując sześć miesięcy polskiego przewodnictwa w Radzie UE.

Czym jest prezydencja w Radzie Unii Europejskiej?

Prezydencja odpowiada za funkcjonowanie Rady Unii Europejskiej, która obok Parlamentu Europejskiego negocjuje i uchwala akty prawne UE w oparciu o wnioski ustawodawcze przedstawione przez Komisję Europejską.  

Rotacyjnie prezydencję na sześć miesięcy obejmują kolejne państwa członkowskie UE. Dania będzie sprawowała prezydencję do końca 2025 roku, po niej obejmie ją Cypr. 

Polityka
Czy Komisja Europejska się obroni? PE będzie głosować nad wotum nieufności
Polityka
Dalajlama XIV kończy spekulacje ws. następcy. „Nikt inny nie ma prawa ingerować”
Polityka
Francja: Premier Bayrou podpisuje cyrograf z Le Pen
Polityka
Putin kontra Alijew i Erdogan. Waży się los Kaukazu Południowego
Polityka
Macron rozmawiał z Putinem. Pierwsze połączenie Paryż - Moskwa od 2022 roku