Reklama
Rozwiń

Nowy szef BBN wybrany. Prezydent elekt Karol Nawrocki ujawnił nazwisko

Znamy nazwisko przyszłego szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Prezydent elekt Karol Nawrocki poinformował, kto stanie na czele tej instytucji. Wybrany został historyk Sławomir Cenckiewicz.

Aktualizacja: 03.07.2025 12:51 Publikacja: 03.07.2025 10:39

Prezydent elekt Karol Nawrocki

Prezydent elekt Karol Nawrocki

Foto: REUTERS/Kacper Pempel

W czwartek o godz. 10.30 prezydent elekt Karol Nawrocki przedstawi osoby, które obejmą funkcje kierownicze w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego - informował w mediach społecznościowych Rafał Leśkiewicz, który ma być rzecznikiem przyszłej Kancelarii Prezydenta, a obecnie jest dyrektorem Biura Rzecznika Prasowego IPN i bliskim współpracownikiem prezesa tej instytucji.

W niedawnym wywiadzie dla Polsat News Karol Nawrocki mówił, że skład jego przyszłej kancelarii jest niemal w całości skompletowany. - Większość ministrów mojej kancelarii jest już wybranych, jestem z nimi w stałym kontakcie. Zostały kosmetyczne ustalenia. (...) Jest czterech kandydatów na szefa kancelarii - trzech polityków, jeden spoza - relacjonował. Dodał, że nazwisko szefa kancelarii i jego zastępcy poda w ciągu ok. dziesięciu dni.

Czytaj więcej

Michał Kolanko: Dlaczego Szymon Hołownia nie gra w wyborczy scenariusz PO?

Nowy szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego

W mediach już wcześniej pojawiły się spekulacje na temat ewentualnych kandydatur na stanowisko szefa BBN. - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego jest już gotowe - deklarował w wywiadzie Nawrocki zastrzegając, że jest za wcześnie na ujawnienie nazwisk. - Będą to na pewno specjaliści, i cywile, i wojskowi - zaznaczył.

Pytany, czy w orbicie zainteresowań jeśli chodzi o funkcję szefa BBN jest Sławomir Cenckiewicz, Karol Nawrocki odpowiedział twierdząco. - To nie tylko naukowiec, ale też specjalista od służb specjalnych. Człowiek odważny, zdeterminowany i jest jednym z faworytów do zostania szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego, ale poczekamy tutaj na oficjalne ogłoszenie - oświadczył w Polsat News.

Premier Donald Tusk i prezydent elekt Karol Nawrocki

Premier Donald Tusk i prezydent elekt Karol Nawrocki

Foto: PAP

Przed miesiącem jeden z polityków PiS z Gdańska mówił „Rzeczpospolitej”, że nie jest zaskoczony tym, że Cenckiewicz ma być w otoczeniu nowego prezydenta kluczową postacią w zakresie bezpieczeństwa narodowego. - Był jednym z pomysłodawców kandydatury Karola Nawrockiego - podkreślił.

W czwartek prezydent elekt oficjalnie poinformował o podjętych decyzjach. Ogłosił, że szefem BBN zostanie Sławomir Cenckiewicz, a jego zastępcami generałowie Andrzej Kowalski oraz Mirosław Bryś.

Prezydent elekt Karol Nawrocki podczas oświadczenia dla mediów w siedzibie Kancelarii Prezydenta RP

Prezydent elekt Karol Nawrocki podczas oświadczenia dla mediów w siedzibie Kancelarii Prezydenta RP w Warszawie

Foto: PAP/Leszek Szymański

Karol Nawrocki chce, żeby Polska miała co najmniej 300-tysięczną armię

- Przejęcie zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi Rzeczpospolitej, które odbędzie się 6 sierpnia będzie dla mnie ogromnym zaszczytem, ale także wielkim zobowiązaniem dla mnie jako dla prezydenta RP - powiedział w oświadczeniu dla mediów, podczas którego dziennikarze nie mieli możliwości zadawania pytań. Karol Nawrocki mówił, iż można założyć, że w ciągu najbliższych lat „Polska, świat i nasz region nie będą w trwałym, stabilnym pokoju, ale w stałej gotowości, bowiem architektura bezpieczeństwa (...) zmienia się na naszych oczach”. W tym kontekście wspomniał o wojnie na Ukrainie, sytuacji na Bliskim Wschodzie oraz o „ważnych dla naszych sojuszników” zagrożeniach w regionie Indo-Pacyfiku.

Czytaj więcej

Doradcy wojskowi Karola Nawrockiego. To znani generałowie

- Aby Polska była bezpieczna, aby pozostała w pokoju i spokoju - to są te zadania, które stają przed zwierzchnikiem Sił Zbrojnych. Te zadania musimy wypełniać mając świadomość, że sojusznicy bronią tylko tych, którzy sami potrafią się bronić - kontynuował Nawrocki. Zadeklarował, że będzie stawiał przed sobą wyzwanie budowania „co najmniej 300-tysięcznej armii, najsilniejszej armii NATO w Unii Europejskiej”. Wśród zadań prezydent elekt wymienił także ochronę granicy wschodniej („na której od kilku lat dochodzi do wojny hybrydowej”) oraz zajęcie się bezpieczeństwem granicy zachodniej, na której, przekonywał, dochodziło do „karygodnych rzeczy”. - Nie możemy dopuścić, żeby nasza zachodnia granica była nieszczelna - wskazał.

Karol Nawrocki zapowiada aktywność Pałacu Prezydenckiego w zakresie polityki bezpieczeństwa

Mówiąc o swojej niedawnej rozmowie z sekretarzem generalnym NATO Markiem Rutte Karol Nawrocki oświadczył, że wchodzi w zadania zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi RP nie czekając na zaprzysiężenie.

Od lewej: Sławomir Cenckiewicz, Andrzej Kowalski i Mirosław Bryś, przyszli członkowie kierownictwa B

Od lewej: Sławomir Cenckiewicz, Andrzej Kowalski i Mirosław Bryś, przyszli członkowie kierownictwa BBN

Foto: PAP/Leszek Szymański

- Chcę, aby Pałac Prezydencki był ośrodkiem kształtującym polską politykę bezpieczeństwa w zakresie militarnym, cywilnym, operacyjnym i analitycznym. Jestem przekonany, że czeka nas udana współpraca z ministrem obrony narodowej Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem w tym zakresie i także ośrodek prezydencki będzie pracował nad Strategią Bezpieczeństwa Narodowego RP, którą musimy przyjąć. W tym zakresie będę aktywnym prezydentem - deklarował. Dodał, że chce przekonać szefa MON oraz rząd do stworzenia nowej kultury nominacji generalskich. - Polacy zasługują na to, aby nominacje generalskie były bardziej przejrzyste i aby zapewniały poczucie, że najlepsi oficerowie służący Rzeczpospolitej dochodzą do zaszczytne stopnia generalskiego - mówił.

Czytaj więcej

„Putin postanowił kontynuować wojnę”. Jeden z największych ataków na Ukrainę

Nawrocki podkreślił, że stojące przed prezydentem zadania w zakresie bezpieczeństwa wykonywane są przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. - Aktywne zwierzchnictwo prezydenta wymaga najlepszych współpracowników wokół prezydenta, dlatego podjąłem decyzję, że szefem BBN będzie prof. Sławomir Cenckiewicz - nie tylko wybitny intelektualista, akademik, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego, autor wielu książek z zakresu działania komunistycznych, sowieckich służb specjalnych. Nieprzeciętny umysł profesora Sławomira Cenckiewicza, ale także cechy wolicjonalne i moje głębokie przekonanie, że jedyna racja, której służy pan profesor Sławomir Cenckiewicz to siła i stabilność Rzeczpospolitej - powiedział deklarując, że bardzo sobie ceni państwowe podejście nominowanego.

Według ogłoszonej przez Karola Nawrockiego decyzji, na czele BBN stanie cywil, a jego zastępcami będą generałowie – Andrzej Kowalski i Mirosław Bryś. Prezentując nominacji prezydent elekt mówił, że Kowalski to „doświadczony funkcjonariusz i cywilnego, i wojskowego wywiadu”, zaś Bryś był dowódcą 6. Brygady Powietrznodesantowej, 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz szefem Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.

Desygnowany na szefa BBN Sławomir Cenckiewicz, prezydent elekt Karol Nawrockim oraz desygnowani za z

Desygnowany na szefa BBN Sławomir Cenckiewicz, prezydent elekt Karol Nawrockim oraz desygnowani za zastępców szefa BBN gen. bryg. Andrzej Kowalski i gen. bryg. Mirosław Bryś

Foto: PAP/Leszek Szymański

Nawrocki przekazał, że zadaniem Kowalskiego będzie stworzenie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego Departamentu Technologii Przełomowych, zaś Bryś ma działać na rzecz zwiększenia dynamiki przyjęć do Wojska Polskiego.

Sławomir Cenckiewicz. Co powiedział przyszły szef BBN?

Gdy prezydent elekt skończył przemawiać, głos zabrał Sławomir Cenckiewicz, który podziękował Karolowi Nawrockiemu za zaufanie. Zadeklarował, że BBN będzie merytorycznym i organizacyjnym wsparciem w realizacji konstytucyjnych zadań prezydenta Rzeczypospolitej, czyli zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi i „opieki nad całym bezpieczeństwem państwa polskiego”. - Chciałem podkreślić, że kierowane przez nas Biuro nie będzie redutą kontestacji tego wszystkiego, co będzie dobrym projektem rządu, przede wszystkim ministra obrony narodowej czy ministra spraw wewnętrznych i administracji, co będzie wychodziło naprzeciw obronności państwa, naszego bezpieczeństwa, powiększania naszych zdolności obronnych. W tym wszystkim będziemy rząd Polski wspierać - dodał.

Desygnowany na szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Sławomir Cenckiewicz

Desygnowany na szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Sławomir Cenckiewicz

Foto: PAP/Leszek Szymański

- Nie będziemy mimowolnymi akuszerami tego, co przyjdzie z rządu. Będziemy chcieli być merytorycznym, również organizacyjnym wsparciem dla wypracowania optymalnych dla Polski, dla naszego bezpieczeństwa projektów - deklarował. - Myślę, że to będzie dobry czas dla bezpieczeństwa Polski, dobry czas również dla współpracy z każdym rządem, każdym ministrem, który dba o bezpieczeństwo. Chciałbym, żeby to była współpraca harmonijna, nie jakaś antagonistyczna - mówił Sławomir Cenckiewicz. - Bez względu na to, co mnie również osobiście spotkało w ostatnim półtoraroczu, chciałbym podkreślić to nowe otwarcie i chęć i wolę współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa - oświadczył.

Desygnowany za zastępcę szefa BBN gen. bryg. Andrzej Kowalski

Desygnowany za zastępcę szefa BBN gen. bryg. Andrzej Kowalski

Foto: PAP/Leszek Szymański

Kim jest Sławomir Cenckiewicz?

Sławomir Cenckiewicz skończy w lipcu 54 lata. To historyk zajmujący się czasami najnowszymi oraz historią służb specjalnych w państwie polskim i ich wpływem na kraj po 1944 roku. Cenckiewicz to były dyrektor Wojskowego Biura Historycznego (2016-2023) i były członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej (2016-2021).

Jest absolwentem Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego, w 2003 r. doktoryzował się w Instytucie Historii Uniwersytetu Gdańskiego, zaś w listopadzie 2011 r. został doktorem habilitowanym (stopień nadał mu Wydział Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie).

Czytaj więcej

Marek Kozubal: Sławomir Cenckiewicz, harcownik na czele BBN

W 2006 r. Radosław Sikorski, ówczesny minister obrony narodowej w rządzie Jarosława Kaczyńskiego (dziś minister spraw zagranicznych w rządzie Donalda Tuska) powołał go na stanowisko przewodniczącego Komisji ds. Likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych. Cenckiewicz, wtedy doradca wiceministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, brał udział w tworzeniu raportu o niezgodnych z prawem działaniach WSI w okresie ich istnienia.

Na początku 2022 r. Cenckiewicz został doradcą prezesa IPN Karola Nawrockiego ds. naukowych, później był pracownikiem Biura Archiwum i Zarządzania Informacją Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Z rekomendacji PiS w sierpniu 2023 r. został powołany przez Sejm do Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022, następnie został szefem komisji. Po wyborach parlamentarnych został odwołany.

Desygnowany za zastępcę szefa BBN gen. bryg. Mirosław Bryś

Desygnowany za zastępcę szefa BBN gen. bryg. Mirosław Bryś

Foto: PAP/Leszek Szymański

Sławomir Cenckiewicz szerszą rozpoznawalność zyskał jako współautor (razem z Piotrem Gontarczykiem) monografii „SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii”, wydanej w 2008 r. przez Instytut Pamięci Narodowej.

Sławomir Cenckiewicz jest autorem ponad 200 publikacji, publikował m.in. na łamach „Rzeczpospolitej”.

Czym zajmuje się BBN?

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego to urząd, który realizuje powierzone przez prezydenta zadania w zakresie bezpieczeństwa narodowego, a także zajmuje się monitorowaniem strategicznych warunków bezpieczeństwa międzynarodowego i narodowego. BBN powstało w 1991 r. w czasach prezydentury Lecha Wałęsy.

Od lutego na czele BBN stoi generał broni rezerwy Dariusz Łukowski, wcześniej (w latach 2022-2025) Biurem kierował Jacek Siewiera.

Polityka
Po spotkaniu liderów: koalicja jeszcze istnieje. Ale Szymon Hołownia uznany za zdrajcę
Polityka
„Polityczne Michałki”: Czy rząd przełamie kryzys, ws. granicy Tusk nie miał wyjścia, SN za Nawrockim
Polityka
Sondaż CBOS: Andrzej Duda liderem rankingu zaufania do polityków. Karol Nawrocki z największym wzrostem
Polityka
Stan samorządu po roku nowej kadencji. Dr Karol Wałachowski o wyzwaniach polityki regionalnej i miejskiej
Polityka
Hołownia i Czarzasty w rządzie? Kobosko: Sygnał nowego otwarcia