Kierowanie autem bez uprawnień może być traktowane jak wykroczenie (wtedy osoba prowadząca pojazd karana jest na podstawie przepisów Kodeksu wykroczeń) lub jak przestępstwo (wówczas obowiązują przepisy Kodeksu karnego). W drugim przypadku kierowca może być ukarany na podstawie art. 244 Kodeksu karnego (który mówi o karze za złamanie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów) lub art. 180a Kodeksu karnego (ten przepis dotyczy prowadzenia pojazdu po cofnięciu uprawnień). Oto, jakie dokładnie kary grożą kierowcy w każdym z tych scenariuszy.
Kierowanie autem bez uprawnień – kary z Kodeksu wykroczeń
O prowadzeniu pojazdu bez uprawnień można mówić wtedy, gdy na przykład:
- kierowca nie ma prawa jazdy, ponieważ nie zdał egzaminu;
- kierowca jest w wieku, który nie pozwala jeszcze na zdawanie egzaminu;
- kierowca utracił uprawnienia do kierowania pojazdami, ale nie obowiązuje go już zakaz prowadzenia pojazdów ani decyzja o cofnięciu uprawnień do prowadzenia pojazdów.
W takich okolicznościach osoba prowadząca pojazd popełnia wykroczenie z art. 94 paragraf 1 Kodeksu wykroczeń. Przepis ten mówi o tym, że: „Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych”. Maksymalna kwota grzywny, jaką może nałożyć sąd to 30 tys. zł. Na tym jednak nie koniec kar. W art. 94 jest też paragraf trzeci, który mówi o tym, że wobec osoby prowadzącej pojazd bez uprawnień sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy od 3 lat.
Czytaj więcej
Polska rośnie w siłę na mapie światowej motoryzacji. Grupa Pietrzak otworzyła w Warszawie jedyny...