Reklama
Rozwiń

Immunitet Zbigniewa Ziobry. Jest kolejny wniosek komisji ds. Pegasusa

Komisja śledcza ds. Pegasusa wystosowała wniosek do prokuratora generalnego. Chodzi o uchylenie immunitetu i doprowadzenie Zbigniewa Ziobry na jej posiedzenie. Jeśli się nie uda, będzie to już dziewiąta porażka komisji.

Publikacja: 02.07.2025 13:41

Immunitet Zbigniewa Ziobry. Jest kolejny wniosek komisji ds. Pegasusa

Warszawa, 26.06.2025. Poseł Prawa i Sprawiedliwości, były minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro rozmawia z mediami na korytarzu Sejmu

Foto: Radek Pietruszka/PAP

Na biurko prokuratora generalnego trafił wniosek komisji śledczej ds. Pegasusa w sprawie ponownego uchylenia immunitetu Zbigniewa Ziobry oraz zatrzymania i przymusowego doprowadzenia byłego ministra sprawiedliwości na przesłuchanie. Z informacji RMF FM wynika, że Adam Bodnar podejmie w tej sprawie decyzję najpóźniej w przyszłym tygodniu.

Czytaj więcej

Zbigniew Ziobro po raz ósmy nie stawił się przed komisją śledczą ds. Pegasusa

Komisja ds. Pegasusa: kolejny wniosek o uchylenie immunitetu Zbigniewa Ziobry

– Będziemy wszczynać procedurę doprowadzenia, a wcześniej będziemy występować o ściągnięcie immunitetu – mówiła wcześniej w radiu RMF FM przewodząca komisji Magdalena Sroka (PSL).

Pozytywne rozpatrzenie wniosku przez prokuratora generalnego poskutkuje wpłynięciem odpowiedniego wniosku do marszałka Sejmu. Szymon Hołownia będzie następnie musiał poddać wniosek głosowaniu na posiedzeniu Sejmu. Możliwe, że do głosowania dojdzie jeszcze na ostatnim posiedzeniu Sejmu przez przerwą wakacyjną, tj. 23 lipca 2025 roku.

– Jest szansa, żeby jeszcze w lipcu procedować uchylenie immunitetu, a na początek września wyznaczyć termin (przesłuchania – przyp. red.) – mówił w trakcie ostatniego posiedzenia komisji jej wiceprzewodniczący Tomasz Trela (Lewica).

Pozytywna decyzja Sejmu pozwoliłaby sądowi na ewentualne wydanie orzeczenia ws. zatrzymania i przymusowego doprowadzenia polityka PiS na posiedzenie komisji ds. Pegasusa.

Czytaj więcej

Ziobro po raz szósty nie stawił się przed komisją śledczą. Będzie wniosek do sądu

Zatrzymanie i doprowadzenie Zbigniewa Ziobry na posiedzenie komisji ds. Pegasusa

Poprzednia próba zatrzymania i doprowadzenia Ziobry na posiedzenie komisji zakończyła się niepowodzeniem, pomimo uchylenia politykowi immunitetu i decyzji warszawskiego sądu okręgowego. Polityk PiS został zatrzymany przez Policję w dniu 31 stycznia tuż po godzinie 10:30 i przewieziony na posiedzenie komisji, które jednak zostało szybko zakończone zanim Ziobro dotarł na salę. Później komisja wnioskowała o nałożenie na byłego ministra kary porządkowej aresztu w wysokości do 30 dni, do czego jednak nie przychylił się sąd.

Zdaniem Ziobry oraz innych polityków Prawa i Sprawiedliwości, komisja śledcza ds. Pegasusa działa nielegalnie – powołują się oni na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, wedle którego uchwała Sejmu o powołaniu komisji była niezgodna z Konstytucją.

Czym zajmuje się komisja ds. Pegasusa?

Prace komisji ds. Pegasusa skupiają się na zbadaniu legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus. Czynności tych mieli dopuszczać się członkowie Rady Ministrów, służby specjalne, policja, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuratura w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

Jak działa oprogramowanie Pegasus

Jak działa oprogramowanie Pegasus

Foto: PAP

Oprogramowanie to zakupione zostało przez Polskę z pieniędzy pochodzących z Funduszu Sprawiedliwości. Pozwala ono na przejmowanie pełnej kontroli nad zainfekowanym nim telefonem. 

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono