Reklama
Rozwiń

Dzień pamięci o ofiarach ludobójstwa na Wołyniu. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał w środę ustawę o ustanowieniu 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci o Polakach - Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej

Publikacja: 02.07.2025 18:02

Prezydent Andrzej Duda oddaje hołd ofiarom rzezi wołyńskiej w miejscu nieistniejącej dziś polskiej w

Prezydent Andrzej Duda oddaje hołd ofiarom rzezi wołyńskiej w miejscu nieistniejącej dziś polskiej wsi Pokuta na Wołyniu

Foto: KPRP/ Igor Smirnow

Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta, celem ustawy jest ustanowienie nowego święta państwowego – Narodowego Dnia Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) i Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzonego 11 lipca.

Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. 

"Nowe państwowe święto nie będzie dniem ustawowo wolnym od pracy" – zaznacza Kancelaria Prezydenta.

Czytaj więcej

Wołyń. Zbrodnia, niepochowane ofiary i polityka. Jak zachowa się Ukraina?

Krwawa niedziela, czyli apogeum rzezi Polaków na Wołyniu

11 lipca to dzień, w którym w 1943 roku na Wołyniu doszło do szeregu morderstw na Polakach, zwany „krwawą niedzielą”. Z rąk członków Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów Stepana Bandery (OUN-B), Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) oraz chłopstwa ukraińskiego zginęło kilka tysięcy osób. „Krwawa niedziela” stanowiła punkt kulminacyjny „rzezi wołyńskiej”. Tym mianem określa się zbrodnie popełniane od lutego 1943 roku do wiosny 1945 roku na zamieszkujących tam Polakach. Na dzień rozpoczęcia akcji wybrano niedzielę, by zaskoczyć jak największą liczbę Polaków w kościołach.

Foto: PAP

Jednej z pierwszych masakr dokonano w Dominopolu jeszcze w nocy z 10 na 11 lipca. Sprawcy zabili około 220 Polaków, w tym kobiet, dzieci i starców. Oprawcy działali w wyspecjalizowanych grupach – jedne pododdziały otaczały wieś kordonem, inne zajmowały miejscowość, gromadziły ofiary w jednym miejscu i dokonywały masakry. Oczyszczaniem terenu z niedobitków oraz grabieżą zajmowali się ukraińscy chłopi. Oddziały UPA po dokonaniu masakry w jednym miejscu szybko udawały się do następnej osady, by dokonać kolejnych morderstw.

Według szacunków Instytutu Pamięci Narodowej w latach 1943-1945 na Wołyniu, w Galicji Wschodniej i na Lubelszczyźnie z rąk ukraińskich nacjonalistów zginęło około 100 tysięcy obywateli II Rzeczpospolitej.

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono