Jędrzej Bielecki: Karol Nawrocki w Białym Domu. Niedźwiedzia przysługa Donalda Trumpa

Wskazanie, kto ma wygrać za trzy tygodnie wybory prezydenckie w Polsce, wpisuje się w politykę upokarzania słabszych partnerów przez Donalda Trumpa. Trudno to pogodzić z wizją suwerennego kraju, jaką forsuje PiS.

Publikacja: 02.05.2025 11:05

Donald Trump

Donald Trump

Foto: PAP/EPA

Grenlandia ma wbrew woli swoich mieszkańców stać się częścią Ameryki. Podobnie jak Kanada, którą Trump widzi jako 51. stan USA. W Niemczech, jak przekonywał w lutym w Monachium wiceprezydent J.D. Vance, najlepiej aby władzę przejęła skrajnie prawicowa AfD. A „niewdzięczna” Ukraina powinna zasadniczo przyjąć warunki kapitulacji wobec Rosji, godząc się na ostateczną utratę 20 proc. swojego terytorium i rezygnując z integracji z NATO.

To tylko niektóre przykłady nowej polityki zagranicznej, jaką prowadzi Trump. Jest w niej miejsce na koncert wielkich mocarstw, do których z pewnością zalicza Rosję i Chiny. A mniejsze kraje powinny podporządkować się woli silniejszych.

Sympatia do Ameryki wśród Polaków załamuje się za Donalda Trumpa w dramatycznym tempie

Teraz przyszedł czas na Polskę. Przyjmując w Białym Domu, na trzy tygodnie przed pierwszą turą wyborów prezydenckich kandydata PiS i zapowiadając, że to on powinien wygrać, Trump dopuszcza się trudnej do zaakceptowania ingerencji w proces demokratyczny w naszym kraju. Tym bardziej zaskakujący, że obóz polityczny, z którym rywalizuje Karol Nawrocki, mnoży gesty sympatii wobec Ameryki, zaczynając od ostatecznego przyznanie w poniedziałek kontraktu na budowę pierwszej elektrowni atomowej amerykańskiemu Westinghouse. 

Andrzej Duda, który dziś otwarcie popiera „kandydata obywatelskiego”, dwukrotnie próbował wykazać, że Waszyngton stawia w wyborach prezydenckich na PiS. W lutym Trump znalazł jednak dla niego tylko tyle czasu, by wystarczyło na zrobienie wspólnego zdjęcia w trakcie konferencji CPAC w Waszyngtonie. A w poniedziałek nie zjawił się na szczycie Trójmorza, choć jeszcze w sobotę był na pogrzebie papieża Franciszka w Rzymie. 

Czytaj więcej

Jędrzej Bielecki: Donald Trump, mistrz porażki

Dlaczego teraz uznał, że jednak warto poświęcić chwilę Nawrockiemu? Nie wiadomo. Może to się jednak okazać niedźwiedzią przysługą dla kandydata PiS. Jak pokazuje niedawny sondaż IPSOS, w ciągu trzech miesięcy rządów Trumpa sympatia do Ameryki załamuje się wśród Polaków w błyskawicznym tempie. W momencie, gdy Trump obejmował prezydenturę, deklarowało ją 3/4 naszych rodaków, teraz – połowa. I odsetek mieszkańców naszego kraju myślących o USA pozytywnie nadal spada. Nie da się więc wykluczyć, że wielu wyborców uzna za niesmaczną próbę szukania poparcia u prezydenta, który w tak brutalny sposób traktuje słabsze kraje. I w rezultacie oddadzą głos na Rafała Trzaskowskiego.

Donald Trump dopuścił się próby zamachu stanu. Teraz krytykuje stan polskiej praworządności

Ale nie można wykluczyć geostrategicznych konsekwencji tego spotkania. W przyszłym tygodniu Donald Tusk podpisze z Emmanuelem Macronem traktat o stosunkach strategicznych. To część podejmowanej przez Donalda Tuska próby częściowego ograniczenia zależności od coraz mniej pewnego amerykańskiego sojusznika. Po tym, jak okazało się , że Trump ma w Polsce swojego faworyta, ten proces może jeszcze przyspieszyć. 

W Waszyngtonie Nawrocki relacjonował, że wielu członków administracji Trumpa pytało go o rzekome łamania zasad demokracji i wolnych wyborów w naszym kraju. Tymczasem w styczniu 2021 r. Trump podjął próbę zamachu stanu, napuszczając na Kongres swoich zwolenników. Nigdy też nie uznał przegranej z Joe Bidenem. Jeśli taka administracja krytycznie ocenia stan polskiej praworządności, to może nie jest z naszym krajem najgorzej?

Publicystyka
Kazimierz Groblewski: Sztaby wyborcze przed dylematem, czy już spuszczać bomby na rywali
analizy
Likwidacja „Niepodległej” była błędem. W Dzień Flagi improwizujemy
Publicystyka
Roman Kuźniar: 100 dni Donalda Trumpa – imperializm bez misji
Publicystyka
Weekend straconych szans – PiS przejmuje inicjatywę w kampanii prezydenckiej?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
felietony
Marek A. Cichocki: Upadek Klausa Schwaba z Davos odkrywa prawdę o zachodnim liberalizmie
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne