Reklama
Rozwiń

„Dobra transakcja”. Są nowe zasady handlu rolnego Unii z Ukrainą

Ukraina i Unia Europejska osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie przyszłego eksportu ukraińskich produktów rolnych do Wspólnoty. Nowe zasady uwzględniają skargi europejskich rolników, w tym z Polski.

Publikacja: 02.07.2025 07:55

„Dobra transakcja”. Są nowe zasady handlu rolnego Unii z Ukrainą

Foto: Shutterstock

Nowa umowa dostosowuje zasady Pogłębionej i Kompleksowej Strefy Wolnego Handlu (DCFTA), obowiązującej od 2017 r., i anuluje tymczasowe środki przyjęte w 2022 r., które zniosły cła i kwoty na ukraiński eksport produktów rolnych do Unii. Była to forma pomocy Wspólnoty dla napadniętego przez Rosję kraju, któremu rosyjska agresja odcięła dostęp do tradycyjnych szlaków i rynków sprzedaży towarów rolnych.

Sprawiedliwa umowa handlowa między Unią Europejską a Ukrainą

Poinformował o tym w poniedziałek komisarz UE ds. handlu Maroš Šefčovič, donosi Reuters. Agencja zaznaczyła, że ostateczna umowa musi zostać zatwierdzona przez państwa członkowskie UE. Šefčovič nie ujawnił ponadto szczegółowych postanowień umowy przedwstępnej. Nie wiadomo, jakie kwoty i cła uzgodniły Kijów i Bruksela.

Czytaj więcej

Ukraina staje się coraz ważniejsza dla polskiego eksportu, nawet w czasie wojny

Jak poinformowała Komisja Europejska w swoim oświadczeniu, strony starały się z jednej strony wesprzeć handel ukraiński, a z drugiej rozwiązać trudności, jakie napotkali europejscy rolnicy w związku z napływem tańszych produktów rolnych. Komisarz UE ds. handlu Maroš Šefčovič nazwał nową umowę „zrównoważoną, sprawiedliwą i realistyczną” oraz „najlepszym rozwiązaniem w trudnych okolicznościach geopolitycznych”.

Jak zauważa „Politico”, umowa pozwala każdej ze stron na ograniczenie importu, jeśli spowoduje on poważne problemy na rynku. Mimo że Ukraina nie odzyska bezcłowego dostępu do rynku UE, który obowiązywał od 2022 r., kwoty eksportowe na wiele produktów zostaną zwiększone w porównaniu ze stawkami DCFTA.

Mniej ukraińskiego miodu, cukru, jaj, pszenicy w Unii Europejskiej

Handel niektórymi towarami, takimi jak produkty mleczne, grzyby i sok winogronowy, zostanie w pełni zliberalizowany. Ograniczenia dotyczą produktów wrażliwych, takich jak cukier, drób, jaja, pszenica, kukurydza i miód. Kwoty na nie będą nieco wyższe niż w DCFTA, ale nieograniczone dostawy zostaną anulowane, podobnie jak w ramach środków tymczasowych.

Ukraina zobowiązała się również do dostosowania swoich norm produkcji rolnej, w tym dobrostanu zwierząt i stosowania pestycydów, do norm UE do 2028 r. Kraj ten czyni to od kilku lat w ramach przygotowań do przystąpienia do Unii.

Czytaj więcej

Polska blokada granicy osłabia ukraińską armię. Wiadomo, ile traci budżet

Kijowski negocjator ds. handlowych Taras Kaczka nazwał wynik „naprawdę dobrą umową” i powiedział „Politico”, że poziom liberalizacji przewidziany w umowie pozwoli Ukrainie utrzymać wielkość handlu z ostatnich lat, z kilkoma wyjątkami.

Unijni rolnicy więcej sprzedadzą na Ukrainę

Ukraina ze swojej strony zgodziła się znacząco zwiększyć kwoty importowe na wieprzowinę, drób i cukier z Unii, jednocześnie obniżając lub likwidując cła na inne towary. Według Komisji Europejskiej zwiększy to możliwości eksportowe europejskich rolników, zwłaszcza w krajach graniczących z Ukrainą, takich jak Polska.

Zniesienie ceł w ramach tymczasowych środków wsparcia dla Ukrainy wywołało sprzeciw w wielu krajach UE, w tym w Polsce i Francji, gdzie rolnicy protestowali przeciwko gwałtownemu wzrostowi taniego importu z Ukrainy. Kilka krajów graniczących z Ukrainą wprowadziło nawet własne środki ochronne, co zmusiło UE do pewnego ograniczenia dostaw z Ukrainy, chociaż generalnie korzystny reżim utrzymywał się do początku czerwca tego roku.

Rolnictwo
Aż ćwierć miliarda dla rolników za wybicie zwierząt. Zbyt łatwe pieniądze?
Rolnictwo
Cła na nawozy z Rosji wchodzą w czasie wojny Izraela z Iranem
Rolnictwo
FAO: żywność na świecie tańsza w maju, zwłaszcza zboża, oleje i cukier
Rolnictwo
Dlaczego masowo pada bydło na Białorusi? Ukrywany powód
Patronat Rzeczpospolitej
BIO_REACTION 2025