Nowa umowa dostosowuje zasady Pogłębionej i Kompleksowej Strefy Wolnego Handlu (DCFTA), obowiązującej od 2017 r., i anuluje tymczasowe środki przyjęte w 2022 r., które zniosły cła i kwoty na ukraiński eksport produktów rolnych do Unii. Była to forma pomocy Wspólnoty dla napadniętego przez Rosję kraju, któremu rosyjska agresja odcięła dostęp do tradycyjnych szlaków i rynków sprzedaży towarów rolnych.
Sprawiedliwa umowa handlowa między Unią Europejską a Ukrainą
Poinformował o tym w poniedziałek komisarz UE ds. handlu Maroš Šefčovič, donosi Reuters. Agencja zaznaczyła, że ostateczna umowa musi zostać zatwierdzona przez państwa członkowskie UE. Šefčovič nie ujawnił ponadto szczegółowych postanowień umowy przedwstępnej. Nie wiadomo, jakie kwoty i cła uzgodniły Kijów i Bruksela.
Czytaj więcej
Rośnie polski eksport do Ukrainy, w 2024 r. może paść rekord. Polska prześcignęła Niemcy i jest d...
Jak poinformowała Komisja Europejska w swoim oświadczeniu, strony starały się z jednej strony wesprzeć handel ukraiński, a z drugiej rozwiązać trudności, jakie napotkali europejscy rolnicy w związku z napływem tańszych produktów rolnych. Komisarz UE ds. handlu Maroš Šefčovič nazwał nową umowę „zrównoważoną, sprawiedliwą i realistyczną” oraz „najlepszym rozwiązaniem w trudnych okolicznościach geopolitycznych”.
Jak zauważa „Politico”, umowa pozwala każdej ze stron na ograniczenie importu, jeśli spowoduje on poważne problemy na rynku. Mimo że Ukraina nie odzyska bezcłowego dostępu do rynku UE, który obowiązywał od 2022 r., kwoty eksportowe na wiele produktów zostaną zwiększone w porównaniu ze stawkami DCFTA.