Reklama
Rozwiń

Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. „Sędziów TK delegitymizuje się, zastrasza, poniża i ośmiesza”

Sędzia Trybunału Konstytucyjnego Krystyna Pawłowicz została przeniesiona na swój wniosek w stan spoczynku. Powodem, jak wskazuje, ma być agresja wymierzona w sędziów TK, która nieodwracalnie wpłynęła na jej zdrowie.

Publikacja: 02.07.2025 12:02

Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. „Sędziów TK delegitymizuje się, zastrasza, poniża i ośmiesza”

Warszawa, 27.09.2021. Sędzia Trybunału Konstytucyjnego Krystyna Pawłowicz podczas uroczystości przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej

Foto: Radek Pietruszka/PAP

„Z wielkim żalem przyjęliśmy wniosek Pani Profesor Krystyny Pawłowicz z prośbą o przeniesienie w stan spoczynku po 6 latach kadencji” - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie TK. Z dniem 5 grudnia 2025 Pawłowicz zakończy pełnienie funkcji sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Jak informowała Państwowa Agencja Prasowa, Zgromadzenie Ogólne Sędziów TK podjęło uchwałę o przeniesieniu sędzi w stan spoczynku.

Czytaj więcej

Sędziowie TK bez wypłat za luty. Krystyna Pawłowicz: szokujący atak na Polskę

„Agresja wobec konstytucyjnych instytucji ustrojowych, w tym wobec Trybunału Konstytucyjnego, jego Prezesa, sędziów, w tym mnie osobiście, wytworzyła warunki utrudniające lub wręcz uniemożliwiające wykonywanie funkcji sędziego Trybunału powierzone mi przez demokratycznie wybrany Sejm i Prezydenta RP” - czytamy w oświadczeniu Krystyny Pawłowicz, w którym sędzia zaznacza, że wspomniana agresja utrudnia także „normalne funkcjonowanie w życiu prywatnym”.

Pani Profesor Krystyna Pawłowicz jest sędzią wyjątkowo aktywnym, a jej odejście będzie wielką stratą dla Trybunału Konstytucyjnego. Dziękujemy za 6 lat niezłomnej pracy dla Rzeczypospolitej Polskiej.

Komunikat w sprawie STK prof. Krystyny Pawłowicz (fragment)

Krystyna Pawłowicz sędzią w stanie spoczynku. „Sędziów TK delegitymizuje się, zastrasza, poniża i ośmiesza”

„Za wykonywanie konstytucyjnych obowiązków obrony i ochrony polskiej Konstytucji sędziów TK delegitymizuje się, zastrasza, poniża i ośmiesza. Podważa się ich wcześniejszy dorobek zawodowy. Niszczy ich niezawisłość, zastrasza i nęka rodziny” - czytamy w oświadczeniu Pawłowicz.

Wskazane przez sędzię TK akty nienawiści miały wpłynąć negatywnie na jej zdrowie, „nieodwracalnie je pogarszając”.

„Zmusiły mnie po 6 latach do wcześniejszego odejścia z urzędu sędziego Trybunału Konstytucyjnego” - stwierdziła Pawłowicz, zaznaczając, że powierzoną jej funkcję starała się wykonywać „pełnią swych sił”.

Pawłowicz odmówiła mediom dodatkowego komentarza na ten temat. „O plotkach nie będziemy rozmawiać” - stwierdziła w rozmowie z PAP. Z kolei poproszona o komentarz przez Fakt, Pawłowicz przed rozłączeniem się powiedziała jedynie: „Dziękuję bardzo”.

Trybunał Konstytucyjny: Krystyna Pawłowicz sędzią w stanie spoczynku. Wnioskowała o to z przyczyn zdrowotnych

Uchwała zapadła na początku czerwca 2025 roku. Powodem takiej decyzji Zgromadzenia Ogólnego ma być stwierdzona przez lekarza orzecznika ZUS niezdolność do pełnienia obowiązków przez Pawłowicz. Do kompetencji Zgromadzenia, zgodnie z ustawą, należy przenoszenie w stan spoczynku sędziów TK trwale niezdolnych do pełnienia obowiązków.

Co mówią przepisy?
Art. 32 ustawy o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego

Sędzia Trybunału może na swój wniosek zostać przeniesiony w stan spoczynku, jeżeli z powodu choroby, ułomności lub utraty sił został uznany przez lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za trwale niezdolnego do pełnienia obowiązków sędziego Trybunału

Krystyna Pawłowicz jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2019 roku. Jej kandydaturę w październiku tego roku zgłosili posłowie Prawa i Sprawiedliwości, po tym, jak Pawłowicz oznajmiła zamiar wycofania się z polityki – wcześniej, od 2011 roku, sprawowała bowiem mandat poselski w Sejmie VII i VIII kadencji. W listopadzie 2019 została wybrana na stanowisko sędziego TK. W trakcie pełnienia funkcji sędziego Trybunału brała udział m.in. w wydaniu wyroku o niezgodności z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej wykonywania aborcji z powodu ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

Czytaj więcej

Sędzia Pawłowicz do marszałka Hołowni: Proszę nie szczuć na mnie

Marszałek Szymon Hołownia: Trzeba zacząć obsadzać Trybunał Konstytucyjny

O składzie Trybunału Konstytucyjnego wypowiedział się w środę także marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Stwierdził, że „skoro prezydent nie chce współpracować” i pomóc w uzdrowieniu TK, koalicja rządząca powinna w pewnym momencie podjąć decyzję o zgłaszaniu swoich kandydatów „na takich warunkach, jakie są”.

Od wtorku 29 maja w Trybunał Konstytucyjnym obsadzonych jest 11 miejsc na 15 stanowisk sędziowskich. Zgodnie z przepisami o TK co najmniej tylu sędziów wymagają sprawy rozpoznawane w pełnym składzie. Wkrótce wakatów będzie pięć. 

Kluby ugrupowań wchodzących w skład koalicji rządzącej konsekwentnie nie zgłaszają kandydatów do Trybunału, nie chcąc, jak twierdzą, uczestniczyć w obsadzaniu niekonstytucyjnego organu, aż do czasu jego głębokiego zreformowania. 

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono
Sądy i trybunały
Prawo wymierzone w jednego sędziego? Jest wyrok TSUE ws. Lex Raczkowski