Czwartkowa relacja
Wydarzenia z kolejnego dnia wojny Rosji z Ukrainą będzie można śledzić w naszej nowej relacji.
Czytaj więcej
W 1225. dniu pełnoskalowej wojny Ukraina odpiera rosyjskie ataki i zadaje ciosy na zapleczu wroga...
Kończymy relację
O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Ukraina zaatakowała skład amunicji w okupowanym obwodzie donieckim
Ukraina miała zaatakować rosyjski skład amunicji w mieście Charcysk w okupowanym obwodzie donieckim 2 lipca, podały rosyjskie kanały Telegram.
Filmy zamieszczone w mediach społecznościowych rzekomo pokazują potężne eksplozje w pobliżu zgłoszonego składu amunicji, położonego na wschód od okupowanego przez Rosję miasta Donieck.
Ukraińska armia nie skomentowała doniesień.
Rosja. 200 tysięcy chętnych na kontrakt z armią
Informacja ta pojawia się w kontekście kontynuacji eskalacji rosyjskich działań wojennych, pomimo ponawianych apeli ze strony Ukrainy, USA i europejskich partnerów o bezwarunkowe zawieszenie broni.
Czytaj więcej
W pierwszej połowie 2025 roku ponad 210 tys. Rosjan podpisało kontrakty z armią, deklarując tym s...
Ukraina, Bułgaria i Polska zostały wybrane do Rady Wykonawczej Międzyrządowej Komisji Oceanograficznej UNESCO
Jesteśmy wdzięczni Państwom Członkowskim UNESCO za ich wsparcie i za wysłanie mocnego przesłania solidarności z Ukrainą i innymi kandydatami, którzy podtrzymują i promują podstawowe wartości UNESCO - przekazał szef MSZ Andrij Sybiha.
Wśród kandydatów do Rady była także Rosja, ale nie uzyskała mandatu.
Sybiha: W czerwcu Rosja wystrzeliła na Ukrainę ponad 5000 dronów i 330 pocisków
W czerwcu 2025 r. Rosja wystrzeliła ponad 330 pocisków, w tym prawie 80 pocisków balistycznych, na pokojowe miasta i społeczności Ukrainy, a także ponad 5000 dronów szturmowych i 5000 bomb szybowcowych – poinformował szef ukraińskiego MSZ Andrij Sybiha.
Były ambasador USA na Ukrainie: Wstrzymanie dostaw broni na Ukrainę jest sygnałem słabości USA
Decyzja o wstrzymaniu dostaw pomocy wojskowej na Ukrainę, w szczególności pocisków przeciwlotniczych, jest bardzo błędna i sygnalizuje słabość amerykańskich przeciwników. Ocenę tę przedstawił w komentarzu dla Ukrinform Steven Pifer, były ambasador USA na Ukrainie (1998–2000), obecnie pracownik naukowy Centrum Bezpieczeństwa Międzynarodowego i Współpracy Uniwersytetu Stanforda oraz Brookings Institution.
Pifer podkreślił, że Biały Dom najwyraźniej nie rozumie, że jeśli Moskwa zwycięży w swojej neoimperialnej wojnie przeciwko Ukrainie, „Rosja będzie stanowić większe zagrożenie dla Europy i żywotnych interesów bezpieczeństwa USA”.
Eksplozje w pobliżu Żytomierza. Zginęły dwie osoby
W wyniku eksplozji we wsi Berezyna w pobliżu Żytomierza zginęły dwie osoby, a piętnaście zostało rannych.
Rada Miasta Żytomierz poinformowała, że eksplozje miały miejsce w nieokreślonym obiekcie położonym w pobliżu autostrady M-06 w pobliżu Żytomierza. Serhij Sokalskij, szef społeczności Hluboczycka w obwodzie żytomierskim, twierdził, że eksplozje mogły mieć miejsce w magazynie przemysłowym w pobliżu miasta Berezyna — chociaż szczegóły te nie zostały jeszcze potwierdzone. Witalij Buneczko, szef administracji wojskowej obwodu żytomierskiego, powiedział, że w eksplozjach uszkodzeniu uległo wiele domów i linii energetycznych, potwierdzając jednocześnie zamknięcie autostrady.
Żytomierz, położony około 140 km na zachód od Kijowa, stał się okazjonalnym celem rosyjskich ataków rakietowych i dronów. W ostatnich miesiącach Rosja nasiliła ataki na ukraińskie miasta, wykorzystując w atakach ponad 500 dronów.
USA wstrzymują dostawy broni dla Ukrainy,która jest już w Polsce
Decyzja administracji Trumpa o wstrzymaniu niektórych dostaw wojskowych na Ukrainę dotyczy również broni, która już znajdowała się w składach w Polsce.
Źródła Wall Street Journal w Białym Domu i Kongresie twierdzą, że wstrzymane dostawy do Polski obejmują ponad 20 pocisków Patriot PAC-3, ponad 20 systemów obrony powietrznej Stinger, pociski powietrze-ziemia Hellfire i ponad 90 pocisków powietrze-powietrze AIM-120 AMRAAM.
Pentagon „uspokaja”. Donald Trump nadal ma „solidne podstawy” do pomocy
Biały Dom potwierdził wstrzymanie dostaw uzbrojenia, które miało trafić na Ukrainę. Nie wskazano, kiedy dostawy mogą zostać wznowione.
Czytaj więcej
Po ostatnim wstrzymaniu amerykańskiej pomocy dla Ukrainy Pentagon zapewnia, że nadal dostarcza pr...
Zełenski: Ukraina i USA ustalają szczegóły dotyczące wsparcia obronnego
Ukraina i Stany Zjednoczone ustalają wszystkie szczegóły dotyczące dostaw wsparcia obronnego, w tym komponentów obrony powietrznej.
- Dzisiaj pojawiły się doniesienia od ministrów obrony i spraw zagranicznych Ukrainy. W szczególności na temat relacji ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki. Obecnie na szczeblu roboczym Ukraina i Stany Zjednoczone ustalają wszystkie szczegóły dotyczące dostaw wsparcia obronnego, w tym komponentów obrony powietrznej. Tak czy inaczej musimy zapewnić ochronę naszym ludziom – powiedział prezydent w wieczornym wystąpieniu.
Rosyjska fabryka wstrzymuje działalność po ataku ukraińskich dronów
Zakłady elektromechaniczne "Kupol" produkujące systemy rakietowe zawiesiły działalność po atakach ukraińskich dronów.
Jak podano, w ataku wzięły cztery drony, atakując różne zabudowania fabryki. Długotrwały pożar spowodował zawalenie się dachu hali produkcyjnej o powierzchni 1300 m kw.
Republikański kongresmen domaga się wyjaśnień w sprawie wstrzymania pomocy dla Ukrainy
Republikański kongresmen Brian Fitzpatrick wezwał prezydenta USA Donalda Trumpa do zorganizowania pilnego briefingu w wstrzymania pomocy wojskowej dla Ukrainy.
Fitzpatrick wyraził zaniepokojenie doniesieniami, że Stany Zjednoczone zawiesiły dostawy wcześniej zatwierdzonej pomocy dla Ukrainy w czasie, gdy Rosja kontynuuje letnią ofensywę i nasila ataki powietrzne.
- Podczas gdy Stany Zjednoczone muszą nadal wzmacniać naszą bazę przemysłu obronnego tutaj, w kraju, możemy i musimy jednocześnie zapewnić pilnie potrzebną pomoc naszym sojusznikom, którzy bronią swojej wolności przed brutalnymi dyktatorami-najeźdźcami. Niezrobienie obu rzeczy jest niedopuszczalne – uważa kongresmen.
Zespół Orbána uderza w Zełenskiego i Pétera Magyara
Po zakończeniu publicznego sondażu na temat członkostwa Ukrainy w UE na Węgrzech pojawiła się nowa kampania reklamowa przedstawiająca ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i Pétera Magyara, głównego rywala politycznego Viktora Orbána, jako marionetki.
W przestrzeni publicznej pojawiły się plakaty przedstawiające karykatury prezydenta Ukrainy Zełenskiego i Węgra, lidera węgierskiej partii opozycyjnej Cisa i poważnego kandydata przeciwko Orbanowi w nadchodzących wyborach. Oprócz plakatów na platformie mediów społecznościowych X i w innych miejscach krąży wideo przedstawiające Węgra jako „węgierskiego Zełenskiego”. Wideo zawiera stare klipy z występów Zełenskiego jako komika.
Zamach bombowy w centrum Moskwy
Rosyjskie media informują o potężnej eksplozji w centrum Moskwy. Naoczni świadkowie twierdzą, że doszło do kilku eksplozji, a co najmniej dwa pojazdy stanęły w płomieniach. Jeden z nich rzekomo został wysadzony w powietrze.
W sieci krąży nazwisko domniemanej ofiary. Ma nią być Aleksiej Komkow, szef 5. Służby FSB odpowiedzialnej za kontrwywiad w krajach Wspólnoty Niepodległych Państw.
Rutte komentuje decyzję USA o wstrzymaniu części pomocy wojskowej dla Ukrainy
Sekretarz generalny NATO Mark Rutte stwierdził, że „rozumie” chęć Stanów Zjednoczonych, aby zapewnić priorytet swoim interesom bezpieczeństwa.
- Ale Ukraina w krótkiej perspektywie nie może obejść się bez wszelkiego wsparcia, jakie może uzyskać, jeśli chodzi o amunicję i systemy obrony powietrznej — dodał.
Rutte powtórzył, że podczas szczytu NATO w zeszłym tygodniu prezydenci Ukrainy i Stanów Zjednoczonych spotkali się i „odbyli bardzo dobrą dyskusję, skupiając się szczególnie na systemach obrony powietrznej”.
- To jest również w interesie USA, aby Ukraina nie przegrała tej wojny… Bezpieczna Europa oznacza również bezpieczne USA. To wszystko jest ściśle połączone — podsumował Rutte.
Kolejna grupa nastolatków wróciła na Ukrainę
Szef Biura Prezydenta Andrij Jermak poinformował, że na Ukrainę wróciła grupa ukraińskich nastolatków, którzy przez ostatnie 3 lata żyli na terenach tymczasowo okupowanych przez Rosję.
Udało się ich sprowadzić dzięki inicjatywie prezydenta Ukrainy Bring Kids Back U.A
Rosjanie stracili ponad 250 ukraińskich jeńców
- Według naszych danych obecnie trwają dochodzenia w sprawie egzekucji 268 ukraińskich jeńców wojennych przez rosyjskich żołnierzy. W ciągu ostatniego roku zaobserwowaliśmy gwałtowny wzrost tej liczby – powiedział komisarz ds. praw człowieka Rady Najwyższej Dmytro Łubinec. Jego zdaniem takie działania raczej nie mają miejsca bez zgody najwyższego dowództwa wojskowego Rosji.
Łubinec wysłał wcześniej listy do Organizacji Narodów Zjednoczonych i Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża w sprawie brutalnego zabójstwa nieuzbrojonego ukraińskiego jeńca wojennego przez siły rosyjskie. Na nagraniu wideo krążącym w mediach społecznościowych widać osobę przywiązaną do motocykla i ciągniętą wzdłuż drogi.
Ambasadorzy OBWE po raz pierwszy od ośmiu lat odwiedzili Kijów
1 lipca ambasadorzy z Austrii, Włoch, Islandii, Kanady, Malty, Niemiec, Norwegii, Polski, Słowenii, Słowacji, Finlandii, Francji i Szwajcarii, wraz z zastępcami szefów misji z Estonii, Litwy, Liechtensteinu i Czech, przybyli do Kijowa na dwudniową wizytę.
Pierwszego dnia delegacja spotkała się z Ihorem Brusylem, zastępcą szefa Biura Prezydenta Ukrainy. Omówiono potencjalną rolę OBWE w przezwyciężaniu skutków rosyjskiej agresji i kwestię pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności.
2 lipca przedstawiciele OBWE uczcili pamięć osób zabitych w rosyjskich atakach w Kijowie 17 czerwca. Podczas nocnego rosyjskiego ataku zawaliła się cała część bloku mieszkalnego w dzielnicy Solomianskij, zabijając 23 osoby.
Ukraińska wicepremier wyjaśnia, co Ukraina robi, aby odblokować proces akcesji do UE
Ołha Stefaniszyna, ukraińska wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej, powiedziała, że Ukraina aktywnie współpracuje ze wszystkimi partnerami, aby odblokować swój proces akcesji do UE.
Według Stefaniszyny, utrudnianie procesu przez Węgry ma przede wszystkim charakter polityczny, a Ukraina ściśle współpracuje ze swoimi partnerami w celu znalezienia rozwiązania. Wicepremier podkreśliła, że wszystkie sprawy, w tym te dotyczące mniejszości narodowych, muszą być rozwiązywane poprzez dialog, a nie stać się narzędziami szantażu politycznego w instytucjach UE.
Wyraziła również przekonanie, że Ukraina zrobi wszystko, co konieczne do końca roku, aby otworzyć wszystkie sześć klastrów negocjacyjnych wymaganych do rozmów akcesyjnych z UE.
Eksport gazu z Rosji spadł do poziomu z początku lat 70. XX wieku
Od stycznia do czerwca 2025 r. Gazprom przepompował zaledwie 8,33 mld metrów sześciennych gazu do europejskich klientów.
Czytaj więcej
W pierwszej połowie tego roku eksport rosyjskiego gazu do Europy spadł do poziomu z początku lat...
Ministerstwo Obrony Ukrainy prosi USA o wyjaśnienia ws. dostaw uzbrojenia
Ministerstwo Obrony Ukrainy zwróciło się do USA z prośbą o rozmowę telefoniczną w celu wyjaśnienia sytuacji wokół opóźnień w dostawach niektórych elementów wcześniej przyznanych pakietów pomocy wojskowej.
Resort zaznaczył, że nie otrzymał oficjalnego zawiadomienia o wstrzymaniu lub rewizji harmonogramu dostaw.
Ukraina przekazała ciała dwóch żołnierzy z rosyjskimi identyfikatorami
Zgodnie z zasadami międzynarodowego prawa humanitarnego oraz obowiązującymi porozumieniami repatriacyjnymi, Ukraina przekazała stronie rosyjskiej ciała dwóch zmarłych, przy których znaleziono identyfikatory rosyjskich sił zbrojnych – przekazał minister spraw wewnętrznych Ihor Kłymenko.
Sybiha: Atak na szpital w Chersoniu to zbrodnia wojenna
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Sybiha nazwał ostrzał szpitala w Chersoniu przez rosyjskie wojska „zbrodnią wojenną i elementem celowej strategii Moskwy”. Na platformie X wezwał do „wysłania jasnego sygnału Rosji” i zwiększenia wsparcia dla Ukrainy.
Kellogg zaprzecza, jakoby obiecał Łukaszence naciski na Ukrainę
Keith Kellogg – specjalny przedstawiciel prezydenta USA ds. Ukrainy – zdementował doniesienia rosyjskich mediów, jakoby obiecał Aleksandrowi Łukaszence naciski na Kijów, by zaprzestał ataków na terytorium Rosji. „W rozmowie z Łukaszenką mówiliśmy o pełnym i bezwarunkowym zawieszeniu broni” – napisał Kellogg na platformie X.
Atak drona na ratowników w Donbasie
Rosyjskie siły przeprowadziły atak dronem na ratowników w Donbasie w obwodzie donieckim – poinformowała Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS).
W wyniku ataku uszkodzony został wóz strażacki.
Agent FSB zatrzymany w Charkowie. Przygotowywał bomby na zlecenie Rosji
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zatrzymała w Charkowie rosyjskiego agenta FSB, który skonstruował trzy ładunki wybuchowe przeznaczone do ataków na urzędy państwowe. Materiały wybuchowe były ukryte w specjalnie przygotowanych do tego skrytkach. Zatrzymany działał na zlecenie rosyjskich służb specjalnych – podaje agencja Ukrinform.
Sztab Generalny: Daczne nadal pod kontrolą Ukrainy
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy zdementował doniesienia rosyjskiej propagandy o rzekomym zdobyciu wsi Daczne. Pozostaje pod kontrolą ukraińskich sił obronnych – przekazano. „Rosyjskie grupy rozpoznawcze i piechota wielokrotnie próbowały sforsować granicę administracyjną z obwodem donieckim, ale bezskutecznie” – czytamy.
Atak rakietowy na obwód lwowski. Znaleziono amunicję kasetową
Po rosyjskim ataku rakietowo-dronowym z 29 czerwca w mieście Drohobycz (obwód lwowski) odnaleziono amunicję kasetową – poinformowała na Facebooku Rada Miejska. „Pociski mają kształt okrągły, szary, często są częściowo zakopane w gruzach lub ziemi” – czytamy. Władze ostrzegają, że stanowią one śmiertelne zagrożenie w promieniu 30 metrów.
Teren zabezpieczają już służby ratunkowe i saperzy.
Szwecja przeznaczy 590 mln hrywien na ukraińskie cyberbezpieczeństwo
Szwedzka Agencja Współpracy Międzynarodowej (Sida) przeznaczyła ponad 590 mln hrywien na wsparcie cyberbezpieczeństwa Ukrainy w ramach międzynarodowego Mechanizmu Tallińskiego – poinformowało Ministerstwo Transformacji Cyfrowej. Środki te zostaną przeznaczone na: modernizację infrastruktury IT, wzmocnienie ochrony produktów cyfrowych oraz szkolenia pracowników kluczowych instytucji rządowych.
W 2024 roku ukraiński sektor publiczny odparł ponad 2 tys. cyberataków.
Budanow: Konflikt Iran–Izrael nie wpływa na Ukrainę
- Konflikt między Iranem a Izraelem praktycznie nie wpłynął na sytuację Ukrainy – stwierdził Kyryło Budanow, szef Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony. - Konflikt był ograniczony w czasie, zasięgu i intensywności. Obecnie nie toczą się żadne aktywne działania zbrojne, więc jego wpływ na nas jest minimalny - dodał w rozmowie z agencją Ukrinform.
Nikopol: Cztery osoby ranne po ataku dronem
Cztery osoby zostały ranne po ataku rosyjskiego drona na Nikopol w obwodzie dniepropetrowskim – poinformował na Facebooku szef regionalnej administracji Serhij Łysak. Wśród rannych jest 65-letni mężczyzna.
Korea Północna potroi liczbę żołnierzy walczących dla Rosji?
Jak podaje CNN, powołując się na ukraińskich urzędników, Korea Północna planuje potroić liczbę swoich żołnierzy walczących dla Rosji w wojnie na Ukrainie. Wysłać ma dodatkowe 25 000 do 30 000 żołnierzy.
Budanow: Zginął jeden z konstruktorów anten do dronów Shahed
Jeden z dwóch rosyjskich inżynierów odpowiedzialnych za rozwój anten CRPA wykorzystywanych w dronach Shahed został zabity – poinformował szef wywiadu wojskowego Kyryło Budanow. - Obecnie przechodzą na 16-kanałowe anteny CRPA. Produkowane są one w Rosji, ale zaprojektował je inżynier z Ukrainy, którego projekt nie był tu doceniony na początku lat 2000, więc wyjechał z kraju. Teraz jeden z tych konstruktorów zginął w tajemniczych okolicznościach, drugi jeszcze żyje – ale pewnie niedługo - powiedział Budanow.
Myśliwiec Su-34 rozbił się w Rosji
Jak podaje „Moscow Times”, w Rosji rozbił się myśliwiec Su-34. Piloci znajdujący się w samolocie zmuszeni byli katapultować się z pokładu. Jeden z nich został odnaleziony, los drugiego nie jest znany.
Rosyjskie Ministerstwo Obrony przekazało, że w myśliwcu stwierdzono problemy mechaniczne z częścią podwozia.
Szmyhal o 6 tys. grobów na Narodowym Wojskowym Cmentarzu Pamięci
Na terenie Narodowego Wojskowego Cmentarza Pamięci przygotowano już 6 tys. miejsc pochówku – poinformował na Telegramie premier Denys Szmyhal. Jak podkreślił, „upamiętnienie obrońców Ukrainy to jeden z głównych priorytetów polityki państwowej wobec weteranów”. - Cmentarz ma stać się miejscem honoru, godności i wdzięczności dla tych, którzy oddali życie za Ukrainę - zaznaczył.
Obrona powietrzna zniszczyła 79 ze 114 rosyjskich dronów
Ukraińskie siły obrony powietrznej zestrzeliły 79 z 114 rosyjskich dronów – poinformowały Siły Powietrzne Ukrainy na Telegramie.
Do godziny 9:00 rano 2 lipca udało się zniszczyć 40 dronów za pomocą uderzeń oraz 39 maszyn, zakłócając systemy.
Obwód doniecki: W ciągu doby zginęły dwie osoby. Jest też 10 rannych
Armia rosyjska w ciągu doby zabiła dwóch cywilów i raniła dziesięć osób w obwodzie donieckim – poinformował 2 lipca szef Donieckiej Obwodowej Administracji Państwowej, Wadym Filaszkin.
Budanow: Miastu Dniepr nie zagraża nic poza rakietami i dronami
Poza okresowymi atakami rakietowymi i dronowymi, nie ma bezpośredniego zagrożenia militarnego dla miasta Dniepr – stwierdził Kyryło Budanow, szef wywiadu wojskowego (HUR), cytowany przez agencję Ukrinform. - Walki na granicach obwodu dniepropetrowskiego od strony południowo-wschodniej to zjawisko znane od dawna - dodał.
171 starć bojowych na froncie. Najcięższe walki w rejonie Pokrowska
1 lipca ukraińskie wojsko odnotowało 171 starć bojowych z armią rosyjską – podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku. Najbardziej intensywne walki toczyły się w rejonie Pokrowska.
W ciągu doby Rosjanie przeprowadzili jeden atak rakietowy i 60 nalotów. Użyto dwóch rakiet i 119 kierowanych bomb lotniczych, Odnotowano także 5 681 ataków – w tym 108 z użyciem systemów MLRS – oraz wykorzystano 2 674 dronów kamikadze.
Rosjanie ostrzelali szpital w Chersoniu
Wieczorem 1 lipca rosyjskie wojsko przeprowadziło atak na szpital w Chersoniu – poinformował w rozmowie z agencją Ukrinform Ołeksandr Prokudin, szef Chersońskiej Obwodowej Administracji Wojskowej.
Do ostrzału doszło około godziny 23:00. W wyniku ataku poważnie uszkodzono budynek szpitala. Rannych zostało pięciu pacjentów i trzech pracowników medycznych. Jedna z ofiar – 44-letni pracownik szpitala – została hospitalizowana z urazem od wybuchu, wstrząśnieniem mózgu i odłamkami w klatce piersiowej.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: W ciągu ostatniej doby Rosja straciła 1110 żołnierzy
Od początku pełnoskalowej inwazji – od 24 lutego 2022 roku do 2 lipca 2025 roku – Rosja poniosła około 1 022 090 strat osobowych w wojnie przeciwko Ukrainie. W ciągu ostatnich 24 godzin zginęło lub zostało rannych 1110 rosyjskich żołnierzy – podał na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Ukraińskie siły zbrojne zniszczyły dotąd m.in.: 10 985 (+2) czołgów, 22 931 (+3) bojowych wozów opancerzonych, 29 794 (+40) systemów artyleryjskich, 1 427 wyrzutni rakietowych, 1 191 (+1) systemów obrony powietrznej, 3 436 pocisków manewrujących
Ponad 100 mieszkańców Krymu zginęło walcząc po stronie Rosji w ciągu ostatnich dwóch miesięcy
W ciągu ostatnich dwóch miesięcy dziennikarze portalu Krym.Realii zidentyfikowali 106 nowych nekrologów mieszkańców okupowanego Krymu, którzy zginęli walcząc przeciwko Ukrainie po stronie Federacji Rosyjskiej. Dane pochodzą z projektu „Cargo 200” – podaje agencja Ukrinform.
Spośród 106 przypadków, 33 osoby zginęły jeszcze przed rozpoczęciem tego roku, a 20 – przed majem 2025. Rok 2024 wciąż pozostaje najbardziej tragiczny – odnotowano wówczas 494 zgony, o 100 więcej niż w 2023.
Większość poległych to żołnierze kontraktowi, choć w niemal jednej trzeciej przypadków nie wiadomo, w jaki sposób trafili na front. Z raportów wynika, że na Krymie i w Sewastopolu niemal codziennie odbywają się wojskowe pogrzeby rosyjskich żołnierzy poległych w wojnie przeciwko Ukrainie.
Ukraina opracowała mobilną stację nadawczą dla wyzwolonych terytoriów
Specjaliści z Centrum Innowacji i Informacji – firmy ewakuowanej z Ługańska – opracowali unikalne urządzenie umożliwiające nadawanie ukraińskiej telewizji i radia w warunkach wojennych – poinformowała na Facebooku Krajowa Rada ds. Telewizji i Radiofonii Ukrainy. To innowacyjne rozwiązanie jest pierwszym krokiem w kierunku stworzenia sieci mobilnych, autonomicznych stacji oraz laboratoriów telekomunikacyjnych – zaznaczono. Stacje mogą być szybko rozmieszczone w różnych lokalizacjach i nadawać ukraińskie kanały cyfrowe oraz radio.
Dzięki autonomicznym źródłom zasilania zasięg wynosi do 30 km dla telewizji cyfrowej i do 40 km dla radia.
Budanow: Rosja jest obecnie znacznie mniej zależna od dostaw broni z Iranu
Szef Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy, Kyryło Budanow, skomentował wpływ sytuacji na Bliskim Wschodzie – zwłaszcza napięć między Iranem a Izraelem – na dostawy broni do Rosji. - Przykro mi rozczarować, ale Federacja Rosyjska nie jest w dużym stopniu zależna od dostaw z Iranu. W większości otrzymują tylko komponenty – powiedział Budanow. w Hromadske Radio. Według niego proces dostaw nieco zwolnił, ale wpływ na rosyjskie społeczeństwo prawdopodobnie nie będzie znaczący.
Ukraińskie siły uderzyły w rafinerię ropy naftowej w obwodzie saratowskim w Rosji
2 lipca Siły Zbrojne Ukrainy poinformowały, że dzień wcześniej przeprowadziły atak na rafinerię Saratoworgsintez w obwodzie saratowskim w Rosji, która dostarcza paliwo jednostkom wojskowym „W ramach działań mających na celu osłabienie zdolności ofensywnych wroga, jednostki Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy, we współpracy z innymi komponentami Sił Obronnych, przeprowadziły uderzenie w rafinerię Saratoworgsintez w obwodzie saratowskim” – czytamy w komunikacie Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.
Obwód charkowski: Po rosyjskim ataku na przedsiębiorstwa rolne nie żyje jedna osoba
W wyniku ataku Rosjan na przedsiębiorstwo rolne w rejonie kupiańskim (obwód charkowski) zginęła jedna osoba, a jedna została ranna – poinformował na Telegramie Ołeh Syniehubow, szef Charkowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej. „Atak z udziałem pięciu dronów typu Geran-2 spowodował pożar magazynów, bel słomy oraz dwóch minibusów na terenie przedsiębiorstwa rolnego. Pożar, który objął 800 m², został już opanowany” – czytamy.
Biały Dom potwierdził doniesienia ws. wstrzymania dostaw uzbrojenia dla Ukrainy
Biały Dom potwierdził wstrzymanie dostaw uzbrojenia, które miało trafić na Ukrainę, w tym rakiet Patriot PAC-3, amunicji 155 mm, systemów GMLRS, rakiet Stinger, AIM-7 i Hellfire. Decyzję uzasadniono koniecznością zabezpieczenia zapasów dla armii USA i jej sojuszników. Przedstawicielka administracji Donalda Trumpa Anna Kelly podkreśliła, że chodzi o „postawienie interesów Ameryki na pierwszym miejscu”. Nie wskazano, kiedy dostawy mogą zostać wznowione.
O wstrzymaniu dostaw nieoficjalnie informował wcześniej serwis Politico i NBC News.
Berlin wciąż rozważa przekazanie rakiet Taurus Ukrainie
Kanclerz Niemiec Friedrich Merz potwierdził, że kwestia dostarczenia Ukrainie rakiet manewrujących Taurus wciąż pozostaje otwarta. Podkreślił przy tym, że nawet jeśli zapadnie decyzja o przekazaniu tej broni, nie będzie to oznaczać bezpośredniego zaangażowania niemieckich żołnierzy w wojnę. Merz zaznaczył, że system Taurus jest skomplikowany technicznie i wymaga co najmniej sześciu miesięcy szkolenia, którego Ukraina jeszcze nie rozpoczęła.
Taurus to rakieta dalekiego zasięgu zdolna razić cele w promieniu 500 km, wyposażona w głowicę mogącą przenikać umocnienia przed detonacją – to cecha wyróżniająca ją na tle np. Storm Shadow. Niemcy zadeklarowały również, że nie będą już ujawniać szczegółów dotyczących zakresu pomocy wojskowej dla Ukrainy. Od początku rosyjskiej inwazji Niemcy przekazały Kijowowi wsparcie o łącznej wartości niemal 48 mld euro, w tym ok. 28 mld euro na cele militarne.
Ukraiński gang porywał migrantów w Polsce i żądał okupu od ich rodzin
CBŚP rozbiło gang Ukraińców działający w Polsce i na Łotwie, który porywał migrantów i żądał od ich rodzin okupu. Wśród ofiar byli m.in. dwaj Etiopczycy, którzy zdołali uciec oprawcom i boso wybiegli na ulice Lubina. Członkowie grupy mieli legalny pobyt w Polsce, zajmowali się też przemytem ludzi na Zachód. Według śledczych, przestępcy planowali podwójny zarobek: najpierw za przewóz migrantów, a potem za ich uprowadzenie i szantaż rodzin.
Czytaj więcej
Policjanci CBŚP rozbili ukraiński gang, który dla okupu uprowadził w Polsce dwóch Etopiczyków, a...
Tak wyglądała sytuacja na froncie w 1224 dniu wojny
Ukraina zaktualizowała dane o rosyjskich stratach
W ciągu ostatniej doby Rosja straciła na froncie ponad 1100 żołnierzy oraz m.in. 40 systemów artylerii i 2 czołgi – podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Zapis wtorkowej relacji
Wydarzenia z 1224. dnia wojny Rosji z Ukrainą można było śledzić w naszej wczorajszej relacji.
Czytaj więcej
Dzień wcześniej Ukraina potwierdziła pogłębienie współpracy wojskowej z Niemcami – szef niemiecki...