Kontynuacja relacji
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku. Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
W Finlandii wszedł w życie zakaz kupowania nieruchomości przez Rosjan i Białorusinów
Od wtorku w Finlandii zaczął obowiązywać przepis, który zakazuje kupowania nieruchomości obywatelom Rosji i Białorusi ze względu na bezpieczeństwo narodowe.
Minister obrony Finlandii Antti Hyökkänen podkreślił, że zakaz kupowania nieruchomości przez Rosjan i Białorusinów miał zostać wprowadzony jeszcze przed pełną inwazją Rosji na Ukrainę. - Bardzo się cieszę, że ustawa ta została w końcu przyjęta i wchodzi dziś w życie. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa Finlandii i gotowość do wszystkich środków oddziaływania – dodał.
Krzywy Róg: Pożar po ataku rakietowym
Rosyjskie wojska przeprowadziły atak rakietowy na Krzywy Róg, w wyniku którego wybuchł pożar. Według wstępnych danych są osoby poszkodowane.
Zmasowany atak dronów na Charków
W wyniku masowego ataku rosyjskich bezzałogowych statków powietrznych w jednej z dzielnic Charkowa doszło do pożaru. Władze miasta poinformowały, że atak trwał kilkanaście minut i odnotowano co najmniej 16 maszyn.
Polski rząd przyjął przepisy specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy
Do 4 marca 2026 roku przedłużona będzie legalność pobytu obywateli Ukrainy uciekających przed wojną. ale nie dotyczy to osób krótkoterminowo przekraczających granicę na podstawie zezwolenia w ramach małego ruchu granicznego. Projekt przewiduje, że przy nadawaniu PESEL dla dziecka, będzie musiało ono odwiedzić urząd wraz z opiekunem. Są też zmiany dla ukraińskich lekarzy leczących w Polsce.
Czytaj więcej
Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt, który przedłuża do 4 marca 2026 roku pomoc dla obywate...
Słowacja domaga się zwolnienia z sankcji UE wobec Rosji
Premier Robert Fico twierdzi, że zapewnienia Ursuli von der Leyen są „niewystarczające”, aby rozwiać obawy Słowacji i znieść weto. Słowacki premier otwarcie domaga się prawnego zwolnienia z zakazu zakupu rosyjskiego gazu do 2034 r. w zamian za zniesienie weta wobec nowego pakietu sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji.
„Najlepszym rozwiązaniem tej sytuacji byłoby przyznanie Słowacji zwolnienia umożliwiającego jej wypełnienie umowy z rosyjskim Gazpromem do jej wygaśnięcia w 2034 r. – czego Komisja Europejska obecnie odrzuca z zasady, argumentując, że zatwierdzenie takiej propozycji podważyłoby istotę sankcji antyrosyjskich” – napisał Fico.
W Zaporożu w wyniku ataku dronów uszkodzono wielopiętrowy budynek
Wieczorem Rosjanie przeprowadzili atak z wykorzystaniem dronów na Zaporoże. W wyniku nalotu uszkodzony został jeden z budynków w mieście. Ze wstępnych informacji wynika, że nie ma rannych.
Trump: Ukraina nie powinna atakować Moskwy
Prezydent Donald Trump odpowiedział na pytanie dziennikarza o możliwość zaatakowania stolicy Rosji przez ukraińską armię. Jednym zdaniem odpowiedział, że Ukraińcy nie powinni tego robić.
W Winnicy zatrzymano mężczyznę, który na zlecenie Rosji podłożył ładunki wybuchowe w pobliżu wielopiętrowego budynku
Od wtorku w Finlandii zaczął obowiązywać przepis, który zakazuje kupowania nieruchomości obywatelom Rosji i Białorusi ze względu na bezpieczeństwo narodowe.
19-letni mieszkaniec Żytomierza, obywatel Ukrainy, współpracował z rosyjskimi służbami. W ramach wykonywanych zadań podłożył ładunek wybuchowy na podwórku wielopiętrowych budynków, a także przekazywał wrogowi współrzędne m.in. posterunków policji i jednostek wojskowych.
Za podłożenie materiałów wybuchowych mężczyzna miał otrzymać ok. 1000 dolarów.
Władimir Putin nie boi się Donalda Trumpa ani sankcji. Kreml planuje dalsze działania w Ukrainie
Władimir Putin nie zamierza kończyć wojny mimo ostrzeżeń ze strony Donalda Trumpa. Uważa, że Moskwa przetrwa kolejne sankcje, a ewentualny pokój będzie możliwy tylko na warunkach Kremla. Źródła zbliżone do Kremla wskazują, że relacje z Trumpem są dla Putina ważne, ale nie zmienią jego strategicznych celów.
Czytaj więcej
Władimir Putin zamierza kontynuować walkę na Ukrainie, dopóki Zachód nie zgodzi się na jego warun...
O czym Trump rozmawiał z Zełenskim?
Rzeczniczka Białego Domu Caroline Levitt potwierdziła, że prezydent USA Donald Trump podczas rozmowy z Wołodymyrem Zełenskim zapytał go o potencjalną zdolność Ukrainy do uderzenia na Moskwę i Petersburg. Zaprzeczyła, by prezydent zachęcał do przeprowadzenia takich ataków.
W Brukseli nie osiągnięto porozumienia w sprawie 18. pakietu sankcji na Rosję
Ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich Unii Europejskiej nie byli w stanie podjąć decyzji politycznej w sprawie wprowadzenia nowego, 18. pakietu sankcji europejskich wobec Rosji – przekazała Kaja Kallas, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej.
Dania, Holandia i Szwecja gotowe do zakupu rakiet Patriot w USA dla Ukrainy
Dania, Holandia i Szwecja ogłosiły, że chcą wziąć udział w planie prezydenta USA Donalda Trumpa dotyczącym zakupu przez Europę amerykańskiej broni dla Ukrainy.
Minister spraw zagranicznych Danii Lars Lokke Rasmussen, przemawiając przed dziennikarzami w siedzibie Rady Europejskiej w Brukseli, oświadczył, że jego kraj jest gotowy do zakupu amerykańskiej broni dla Ukrainy.
- Z dumą mogę powiedzieć, że jesteśmy największym wsparciem dla Ukrainy w przeliczeniu na jednego mieszkańca, więc oczywiście jesteśmy gotowi to zrobić - powiedział Rasmussen, dodając, że „jest to zgodne z modelem duńskim”.
Model duński to mechanizm bezpośredniego wsparcia przemysłu obronnego Ukrainy. Według danych Ministerstwa Spraw Zagranicznych Danii, od momentu rozpoczęcia przez Rosję pełnej inwazji na Ukrainę, Dania przekazała około 9 mld euro pomocy wojskowej i około 867 mln euro pomocy cywilnej.
Kellogg omówił z Umerowym, Budanowem i Syryskim sposoby osiągnięcia pokoju
Specjalny przedstawiciel prezydenta USA Keith Kellogg spotkał się w Kijowie z ministrem obrony Ukrainy Rustemem Umerowym, szefem Głównego Zarządu Wywiadu Kyryło Budanowem i dowódcą Sił Zbrojnych Ukrainy Ołeksandrem Syrskim.
„Omówiliśmy trwającą wojnę i realne drogi do sprawiedliwego pokoju. Jestem wdzięczny za ich szczerość, oddanie i wizję przyszłości Ukrainy” – napisał Kellogg po spotkaniu.
Stan wojenny i mobilizacja przedłużone o kolejne trzy miesiące
Rada Najwyższa Ukrainy zatwierdziła przedłużenie stanu wojennego oraz powszechnej mobilizacji o 90 dni – do 5 listopada 2025 roku. Za ustawą nr 13471 (stan wojenny) zagłosowało 320 deputowanych, zaś za ustawą nr 13472 (mobilizacja) – 304. Decyzja została podjęta w związku z trwającą agresją Federacji Rosyjskiej.
Rosyjski dron ranił cywila w obwodzie czernihowskim
W przygranicznej miejscowości w gminie Nowogród Siewierski Rosjanie zrzucili ładunki wybuchowe z drona – poinformował gubernator obwodu czernihowskiego, Wiaczesław Czaus. Ranny został 51-letni mieszkaniec wsi, który wyszedł na podwórko w chwili ataku. Trafił do szpitala z obrażeniami.
Ponad 260 dronów nad Ukrainą
Od godziny 16:30 w poniedziałek, 14 lipca, Rosja przeprowadziła masowy atak dronami na Ukrainę – poinformowały Siły Powietrzne. Z 267 użytych dronów (głównie Shahed), ukraińska obrona zestrzeliła 178 – poinformowano.
Ukraina tymczasowo wycofuje się z konwencji o zakazie min przeciwpiechotnych
Parlament Ukrainy przyjął ustawę nr 0329 o czasowym zawieszeniu udziału w Konwencji Ottawskiej, zakazującej użycia i produkcji min przeciwpiechotnych. Za ustawą głosowało 299 deputowanych.
Jak podkreślono w uzasadnieniu, decyzję podjęto w związku z potrzebą wzmocnienia obronności kraju. Ukraina powołuje się na prawo do samoobrony wynikające z artykułu 51 Karty Narodów Zjednoczonych.
Szmyhal zrezygnował
Premier Ukrainy Denys Szmyhal przekazał, że zrezygnował ze stanowiska. W tym tygodniu spodziewana jest rekonstrukcja ukraińskiego rządu.
Czytaj więcej
Premier Ukrainy Denys Shmyhal poinformował we wtorek, że złożył rezygnację. To element szeroko za...
Ukraina i Rada Europy tworzą specjalny trybunał ds. agresji Rosji
Rada Najwyższa przyjęła ustawę ratyfikującą umowę z Radą Europy o utworzeniu Specjalnego Trybunału do osądzenia zbrodni agresji przeciwko Ukrainie. Za ustawą głosowało 323 posłów.
Trybunał ma ścigać osoby odpowiedzialne za zaplanowanie i rozpoczęcie agresji na Ukrainę w 2022 roku.
Chiny: Sankcje nie zatrzymają wojny – potrzebny dialog
Chiny są zdania, że zaostrzenie sankcji przez USA nie pomoże zakończyć wojny w Ukrainie –jedyną drogą jest dialog i negocjacje – stwierdził rzecznik chińskiego MSZ Lin Jian, komentując propozycję senatora USA Lindseya Grahama, który sugerował wprowadzenie 500 proc. ceł na Rosję i jej sojuszników. „Chiny zdecydowanie sprzeciwiają się nielegalnym, jednostronnym sankcjom i jurysdykcji pozaprawnej. Wojny celne i presja nie rozwiążą problemu” – stwierdził Lin.
Pieskow: Oświadczenie Trumpa poważne
Kreml odpowiedział na oświadczenie prezydenta USA Donalda Trumpa, który zagroził ostrymi sankcjami wobec Rosji. - Jest poważne i Rosja potrzebuje czasu, by je przeanalizować – powiedział Dmitrij Pieskow.
Atak drona na Chersoń. Dwie kobiety ranne
Około godziny 7:00 rano Rosjanie zaatakowali dzielnicę Dnipro w Chersoniu przy użyciu drona – podała Obwodowa Administracja Wojskowa. Dwie kobiety – w wieku 47 i 63 lat – zostały ranne i trafiły do szpitala.
Francuski ekspert: Nieprzewidywalność Trumpa może być szansą dla Ukrainy
Donald Trump kieruje się emocjami i własnym wizerunkiem, a nie strategicznym planem – uważa Bruno Tertrais z Fundacji Badań Strategicznych. W rozmowie z agencją Ukrinform stwierdził, że działania prezydenta USA mogą paradoksalnie stworzyć szansę dla Ukrainy. - To, co mówi Trump, zdradza osobistą urazę. Mówił: dałem mu (Putinowi red.) cztery szanse, ale nic z tym nie zrobił. Ta zbroja pewności siebie jest trudna do przebicia – ocenił Tertrais.
Dania: Marsz w obronie ukraińskich jeńców wojennych
W duńskim Aarhus wspólnota ukraińska Lastiwka zorganizowała pokojowy marsz, by zwrócić uwagę społeczności międzynarodowej na los ukraińskich obrońców w rosyjskiej niewoli – poinformowano na Facebooku.
ISW: Trump wykorzystuje pomoc wojskową i naciski gospodarcze wobec Rosji
Trump uważa, że tylko połączenie presji militarnej i ekonomicznej może zmusić Putina do rozmów – ocenia Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Premier Łotwy przybyła do Kijowa
Premier Łotwy Evika Siliņa przybyła do Kijowa na zaproszenie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, by wziąć udział w obchodach Dnia Państwowości Ukrainy i spotkać się z ukraińskimi władzami. O swojej wizycie poinformowała w serwisie X.
Rutte: Decyzja o dostawach broni to mocny sygnał jedności USA i Europy
Sekretarz generalny NATO Mark Rutte oświadczył, że decyzja o dostawach broni do Ukrainy to jasny sygnał dla Kremla o jedności USA i Europy. - To pokazuje, że prezydent Trump jest poważny. On chce pokoju i nienawidzi faktu, że tylu ludzi ginie w Ukrainie – powiedział w rozmowie z Fox News po spotkaniu z Trumpem w Waszyngtonie.
Trump zachęcał Zełenskiego do ataku na Rosję?
„Financial Times” twierdzi, że Donald Trump podczas prywatnej rozmowy zachęcał Wołodymyra Zełenskiego do przeprowadzenia ataków głęboko na terytorium Rosji, a nawet do zaatakowania największych rosyjskich miast. „Prezydent Trump miał przekazać Zełenskiemu, że chce, aby Rosjanie poczuli ból, by zmusić Władimira Putina do przyjścia do stołu negocjacyjnego” - powiedziały gazecie cytowane źródła.
Czytaj więcej
Prezydent USA Donald Trump podczas rozmowy z Wołodymyrem Zełenskim zapytać miał ukraińskiego przy...
Rosjanie ostrzelali obwód sumski 85 razy
W ciągu doby rosyjskie wojska przeprowadziły 85 ataków na obwód sumski, raniąc 13 osób – podała Administracja Wojskowa Obwodu Sumskiego. Ostrzelano 34 miejscowości w 13 gminach.
Trump może zezwolić Ukrainie na użycie rakiet ATACMS o pełnym zasięgu
Donald Trump rozważał przekazanie Ukrainie pocisków manewrujących Tomahawk, które mogłyby uderzyć w cele w Moskwie i Petersburgu – podał „The Washington Post”. Choć ostatecznie Tomahawki nie trafią teraz do pakietu pomocy, mogą zostać dostarczone później.
Zełenski z okazji Dnia Państwowości: Byliśmy, jesteśmy i będziemy tutaj
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wygłosił przemówienie z okazji Dnia Państwowości. - 15 lipca obchodzimy ważny dzień – dzień naszej państwowości - zaznaczył. - Na tej ziemi zawsze zwycięża życie. Zwyciężają wartości i charakter – to, co najlepsze w naszym narodzie. To potwierdzają tysiące naszych historii: historii wojowników, nauczycieli, muzyków, inżynierów dronów… i prezydenta - dodał.
Patrioty dla Kijowa. Decyzja zapadnie w najbliższych dniach lub tygodniach
Niemcy i USA w ciągu najbliższych dni lub tygodni podejmą decyzję ws. przekazania dwóch amerykańskich systemów Patriot dla Ukrainy – poinformował niemiecki minister obrony Boris Pistorius.
Obecnie trwają ustalenia co do liczby wyrzutni i rakiet. Pierwszy system może trafić na Ukrainę już w ciągu kilku miesięcy.
185 starć z rosyjskimi wojskami w ciągu doby. Najwięcej w rejonie Pokrowska
W ciągu ostatniej doby odnotowano 185 starć bojowych na froncie. Rosjanie przeprowadzili: 2 ataki rakietowe, 84 naloty z użyciem 154 bomb kierowanych, 5521 ostrzałów, w tym 90 z systemów rakietowych oraz 3842 ataki z wykorzystaniem dronów kamikadze.
Rosja straciła 1230 żołnierzy w ciągu jednej doby
Według Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, od 24 lutego 2022 r. do 15 lipca 2025 r. rosyjskie wojska straciły około 1 036 290 żołnierzy, w tym 1230 w ciągu ostatniej doby.
Jak wskazano, Rosja straciła także między innymi: 11 022 (+3) czołgi, 22 993 (+6) bojowe wozy opancerzone, 30 346 (+52) systemów artyleryjskich, 45 880 (+245) dronów taktycznych oraz 55 147 (+122) pojazdów i cystern
Rosjanie zabili dwóch cywilów w obwodzie donieckim
14 lipca wojska rosyjskie zabiły dwóch mieszkańców obwodu donieckiego — w Kostiantyniwce i Myrnohradzie. Dziesięć kolejnych osób zostało rannych. Jak poinformował gubernator obwodu Wadym Filaszkyn, łączna liczba ofiar rosyjskiej agresji w tym regionie wynosi już 3 354 zabitych i 7 544 rannych (bez uwzględnienia Mariupola i Wołnowachy).
15 lat więzienia dla agentów FSB szpiegujących w rejonie Pokrowska
Na podstawie materiałów zebranych przez Służby Bezpieczeństwa Ukrainy trzech rosyjskich agentów zostało skazanych na 15 lat więzienia i konfiskatę mienia za szpiegostwo w obwodzie donieckim. Przekazywali oni rosyjskim służbom informacje o lokalizacji ukraińskich dowództw i trasach przemieszczania się sprzętu wojskowego w rejonie Pokrowska. Dane te miały kluczowe znaczenie dla planowania rosyjskich działań ofensywnych.
Premier Szwecji: Przyspieszymy dostawy broni dla Ukrainy
Premier Szwecji Ulf Kristersson wyraził poparcie dla decyzji prezydenta USA o dostawach nowoczesnej broni dla Ukrainy. Na platformie X napisał, że Szwecja, jako członek NATO i jeden z największych darczyńców Ukrainy, będzie wspierać szybkie dostawy sprzętu wojskowego. Podkreślił także, że czas ma kluczowe znaczenie.
Prawie 500 ataków na Zaporoże w 24 godziny
W ciągu ostatniej doby Rosjanie przeprowadzili 492 ataki na dziesięć miejscowości obwodu zaporoskiego. W wyniku ostrzału jednego z rejonów, rannych zostało dwoje cywilów.
Szef wojskowej administracji obwodu zaporoskiego przekazał, że odnotowano siedem ataków lotniczych, 368 ataków dronów (głównie FPV), cztery uderzenia z systemów rakietowych MLRS oraz 113 ostrzałów artyleryjskich
Ukraińskie Centrum ds. Dezinformacji: Rosja nasila presję na państwa bałtyckie
Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji przy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy prognozuje nasilenie rosyjskiej presji na Litwę, Łotwę i Estonię. Oprócz rozpowszechniania dezinformacji i narracji prorosyjskich, Moskwa może uciekać się także do nowych prowokacji, które bezpośrednio zagrożą bezpieczeństwu państw regionu. W kontekście rosnącego napięcia na granicach NATO, analitycy nie wykluczają powtórki incydentów, takich jak naruszenie przestrzeni powietrznej Litwy przez drona 10 lipca.
Były oficer armii USA przyznał się do przekazania tajnych informacji o wojnie na Ukrainie
Były oficer armii USA, który po przejściu na emeryturę został cywilnym kontraktorem w Siłach Powietrznych, przyznał się do przekazania tajnych informacji dotyczących wojny Rosji przeciwko Ukrainie na internetowej platformie randkowej. - Spiskowałem w celu umyślnego przekazania informacji obronnych osobie nieupoważnionej – powiedział przed sądem federalnym w Omaha.
Niemcy podejmą decyzję w sprawie większej liczby Patriotów dla Ukrainy „w ciągu kilku dni lub tygodni”
Niemcy i Stany Zjednoczone w ciągu kilku dni lub tygodni podejmą decyzję w sprawie wysłania do Kijowa dwóch amerykańskich systemów obrony powietrznej Patriot - ogłosił 14 lipca niemiecki minister obrony Boris Pistorius po rozmowach z sekretarzem obrony USA Pete'em Hegsethem.
„50 dni to bardzo długo”
„Z jednej strony, to bardzo pozytywne, że prezydent Trump zajmuje zdecydowane stanowisko wobec Rosji… Z drugiej strony, 50 dni to bardzo długo, jeśli zobaczymy, że zabijają niewinnych cywilów” – powiedziała specjalna wysłanniczka UE Kaja Kallas.
Najważniejsze wydarzenia w ostatnich godzinach
Sytuacja militarna we wschodniej Ukrainie
Relacja z poniedziałkowych wydarzeń
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku. Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.