Rząd przyjął plan polskiej prezydencji w Radzie UE w I połowie 2025 r.

Rząd przyjął plan polskiej prezydencji w Radzie Unia Europejskiej od 1 stycznia do 30 czerwca 2025 r., poinformował minister ds. UE Adam Szłapka. Zaprezentowano logo i hasło prezydencji Hasłem prezydencji jest motto: “Bezpieczeństwo, Europo!’

W ciągu najbliższych sześciu miesięcy Polska ma gościć 40 tysięcy uczestników, w tym szefów rządów i ministrów z państw członkowskich UE. Planowane są 22 nieformalne rady oraz ponad 300 wydarzeń oficjalnych. Zespół prezydencji liczy 3 tys. osób, a do obsługi delegacji zagranicznych zaangażowanych będzie ponad 100 oficerów łącznikowych.

Budżet na prezydencję wyniesie około 415 mln zł.

Rada UE osiągnęła porozumienie ws. e-certyfikatu zwolnienia z podatku VAT

Chodzi o dyrektywę, która otwiera drogę do wprowadzenia elektronicznego certyfikatu podatkowego na potrzeby zwolnień z podatku VAT, zastępującego certyfikat papierowy, używany, gdy towary mają być zwolnione z VAT, np. dlatego, że są importowane dla ambasad, organizacji międzynarodowych lub sił zbrojnych.

“Cieszę się, że w ramach wysiłków UE zmierzających do unowocześnienia systemów VAT po pakiecie VIDA z ubiegłego miesiąca podejmujemy kolejny krok modernizacyjny, osiągając porozumienie w sprawie elektronicznego certyfikatu zwolnienia z podatku VAT, które położy kres papierowym certyfikatom” – powiedział węgierski minister finansów Mihály Varga, cytowany w komunikacie.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dotyczącą cen prądu

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę przedłużającą zamrożenie cen prądu do końca września 2025 roku. Do końca marca przyszłego roku zamrożone ceny energii będą miały też samorządy i podmioty użyteczności publicznej.

Zmiany w przeprowadzaniu badań technicznych pojazdów

 Chodzi o rozporządzenie ministra infrastruktury z 26 listopada 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów stosowanych przy tych badaniach (DzU z 9 grudnia 2024 r., poz. 1811).

Wchodzi w życie rozporządzenie dotyczące finansowania programu mieszkaniowego przez BGK

Chodzi o rozporządzenie Rady Ministrów z 20 listopada 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków i trybu finansowania zwrotnego w ramach realizacji przez Bank Gospodarstwa Krajowego rządowego programu popierania budownictwa mieszkaniowego oraz minimalnych wymagań dotyczących lokali powstałych przy udziale tego finansowania (DzU z 26 listopada 2024 r., poz. 1732)