Jak informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów rozmowy mają dotyczyć m.in. polsko-amerykańskiej współpracy w zakresie energetyki jądrowej - w tym przy projekcie budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.
Czytaj więcej
- Umowa pomostowa na dalszą współpracę przy rozwoju elektrowni jądrowej z firmami amerykański pow...
Umowa pomostowa
Po spotkaniu Tuska z Wrightem zostanie podpisana umowa pomostowa (Engineering Development Agreement) między Polskimi Elektrowniami Jądrowymi a konsorcjum Westinghouse-Bechtel. Umowa na zaprojektowanie elektrowni jądrowej wygasła pod koniec marca. W ostatni dzień obowiązywania tej poprzedniej udało się osiągnąć porozumienie dotyczące kształtu umowy pomostowej. Tej jednak nie podpisano, bo oczekiwano jeszcze na zgody korporacyjne stron porozumienia. Ostatecznie do jej podpisania ma dojść 28 kwietnia br. Umowa pomostowa łączy elementy tej na zaprojektowanie elektrowni z tą już na jej budowę. Umowa na budowę elektrowni jądrowej ma zostać podpisana pod uzyskaniu przez Polskę zgody na pomoc publiczną dla elektrowni jądrowej rzędu 60 mld zł. Całość projektu jest warta 192 mld zł.
Czytaj więcej
Z końcem marca wygasa umowa na zaprojektowanie elektrowni jądrowej, podpisana jesienią 2023 r. Ty...
Co zmieni się w nowej umowie?
Kluczowym elementem dla polskiej strony było osiągnięcie stanu, w którym umowa ma charakter partnerski. „Oznacza to, że nie jesteśmy jedynie biorcami lub nabywcami amerykańskiej technologii, a nasi partnerzy nie pełnią wyłącznie roli dostawców usług związanych z projektowaniem elektrowni. Będziemy mieć umowę, która sprawia, że obie strony ponoszą odpowiedzialność za jej realizację” - mówi w niedawnym wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” Wojciech Wrochna, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Jak mówił, przedstawiono amerykańskiemu konsorcjum szereg wymogów dotyczących integracji prac czy precyzyjnego określenia terminów dostarczenia poszczególnych produktów objętych umową. „Poprawiono również postanowienia dotyczące odpowiedzialności stron za jakość produktów i terminowość ich dostarczenia. Mając na uwadze, że wydatkujemy środki publiczne, musimy zachować szczególną kontrolę nad realizowanymi pracami, i nowa umowa to zapewnia” – mówi Wrochna.