Prognozy gospodarcze. Ekspansja Chin i słabość Niemiec. Sytuacja Europy staje się trudna Raporty ekonomiczne

Prognozy gospodarcze. Ekspansja Chin i słabość Niemiec. Sytuacja Europy staje się trudna

Europa będzie ofiarą działań protekcjonistycznych, a skoro odczują je Niemcy, to odczuje je także Polska – przekonuje Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Polsce i Regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Rośnie pokolenie ChatGPT. Jak zmieni rynek pracy?

Młodzież, która za kilka lat wejdzie na rynek pracy, nie ma problemu z zastosowaniem narzędzi AI, ale – jak wskazują eksperci – w trakcie edukacji należy kłaść nacisk na krytyczne analizowanie działania tej technologii oraz możliwych skutków jej użycia.

Prof. Mirosław Gronicki: Mamy jeszcze tylko trzy lata na reformy gospodarki w Polsce

Mamy ograniczać deficyt do 2,9 proc. w ciągu czterech lat, co zapowiedział minister finansów Andrzej Domański. Nie wierzę, że to się uda – mówi prof. Mirosław Gronicki, ekonomista, były minister finansów.

Polskiej gospodarce pilnie potrzebny mechanik. Dławi się ostatni silnik PKB

Po tym, jak wysiadł silnik inwestycji napędzający PKB, wyłączył się motor eksportu. Teraz dławi się ostatni silnik – konsumpcji.

PROGNOZY GOSPODARCZE. Chiński smok biegnie coraz wolniej

Na ile zadziała pakiet pomocy dla samorządów i czy rzeczywiście Donald Trump wprowadzi drastyczne karne cła na import z Chin, które okopią kluczowy dla Pekinu rynek USA. Od tego zależy kondycja gospodarki chińskiej.

PROGNOZY GOSPODARCZE. Co przyniosą rządy Donalda Trumpa?

Jeśli Waszyngton rozpocznie wojnę celną z Chinami, konsekwencje mogą być trudne do wyobrażenia. Państwo Środka jest osłabione, ale wciąż ma atuty.

To koniec downsizingu na rynku biur. Firmy zachęcają do powrotów z pracy zdalnej

Biuro przestało być tylko miejscem pracy. To ważne narzędzie HR służące przyciąganiu talentów. Pracownicy doceniają dobry adres i dobrą komunikację. W siłę rosną elastyczne powierzchnie.

Polacy nie są gotowi do pracy ze sztuczną inteligencją

Połowa zawodów wykonywanych przez osoby z wyższym wykształceniem napotyka technologię AI przynajmniej raz w miesiącu. Problem w tym, że ledwie 40 proc. studentów kierunków inżynierskich zdobywa na studiach podstawową wiedzę z zakresu AI.

Rynek pracy w IT odbija się od kryzysowego dna

Większość dużych firm w Polsce ma w planach na 2025 r. nowe projekty IT, a prawie połowa zamierza zatrudniać nowych specjalistów z tej dziedziny.

Studentom brakuje wiedzy o AI. Przyszli inżynierowie chcą zmian

Tylko 40 proc. studentów kierunków inżynierskich w Polsce przyznaje, że na uczelniach zdobywa podstawową wiedzę z zakresu sztucznej inteligencji – wynika z badania, które opisujemy jako pierwsi.

Rząd odjął niepewności Radzie Polityki Pieniężnej

Lekki plus w handlu, słabe budownictwo i sektor przedsiębiorstw wciąż otrzepujący się z etatów - taki był listopad według prognoz ekonomistów.

Jak AI pomaga w pomaganiu. Sztuczna inteligencja zmienia sektor non-profit

Organizacje pożytku publicznego coraz częściej korzystają z AI w różnych obszarach działalności. Pomaga ona zoptymalizować zbieranie funduszy i zwiększyć efektywność udzielanej pomocy oraz pozwala na zautomatyzowanie prac administracyjnych.

Pieniądze na inwestycje w gospodarkę odpadami i recykling z dotacjami UE

W ramach walki ze zmianami klimatycznymi UE przeznacza duże pieniądze na działania firm związane z gospodarką obiegu zamkniętego, zmniejszeniem wielkości odpadów i ich ponownym zagospodarowaniem.

W tych zawodach AI nie ma szans z człowiekiem

Sztuczna inteligencja rewolucjonizuje wiele branż, ale tam, gdzie liczy się ludzka empatia, intuicja, kreatywność i etyka, na razie nie jest w stanie zastąpić człowieka.

Potężny program wsparcia firm. Kto ma szansę w kolejce po kredyt?

Co piąta złotówka z kredytów udzielanych firmom sektora MŚP w Polsce jest dziś zabezpieczona gwarancją de minimis.

Mamy w Polsce za dużo banków? W jakim kierunku zmierza rynek

Wkrótce pojawi się nowy bank w Polsce – koreański IKB. Za to z finansowej mapy może zniknąć inny duży kredytodawca. Czego potrzebuje sektor? Nowych graczy i powiewu świeżości czy może jednak większej konsolidacji – dominuje jeden pogląd.

Mało mieszkań do wzięcia od ręki. Gotowe tańsze od tych w budowie?

Najstarsze gotowe mieszkania w ofercie deweloperów mają osiem lat. Na te powstające trzeba czekać najdłużej do 2027 r.

Firmy bez PPK znów trafią pod lupę. Zapłacą kary?

Niemal 86 tys. pracodawców otrzyma wkrótce pismo z PFR z wezwaniem do wyjaśnienia przyczyn nieuruchomienia pracowniczego planu kapitałowego.

Polski przemysł na rozdrożu. Jest ożywienie czy go nie ma?

Październikowe dane GUS wskazują na zaskakujące ożywienie w naszym przemyśle. Ekonomiści tonują optymizm i radzą, by z otwieraniem szampanów poczekać kolejne dwa–trzy miesiące. Optymizmem nie napawają dane o zadłużeniu sektora przemysłowego.