Problemów w europejskiej motoryzacji przysparzają elektryki, których klienci nie chcą kupować Raporty ekonomiczne

Rosnące problemy niemieckich producentów aut uderzą w polskie firmy

Słaby popyt na samochody elektryczne zwiększa straty koncernów motoryzacyjnych i zmusza je do opóźniania planów całkowitej rezygnacji z produkcji aut spalinowych.

Raporty ekonomiczne

Eldorado w paczkach? Wydajemy mniej, kurierzy dostarczają więcej

Fundusze europejskie. Wrześniowe nowości w dotacjach dla firm

Jesienna nuda dotacyjna nam nie grozi. Wrzesień przynosi nowości: łączenie pożyczek z dotacjami, a w obszarach finansowania – dotacje na poprawę efektywności energetycznej, rozwój OZE oraz innowacyjne technologie bioinżynierii i biomedycyny.

Ogromna kwota z KPO do wzięcia. PARP łowi poszkodowanych w pandemii

Łagodząc zasady naboru i wydłużając czas jego trwania, PARP stara się zachęcić jak najwięcej firm poszkodowanych w pandemii do sięgnięcia po wsparcie z Krajowego Planu Odbudowy. Do wzięcia ciągle jest ogromna kwota.

Sztuczna inteligencja odmieniła pracę agencji nieruchomości. Zastąpi agentów?

Głównym zadaniem AI w branży nieruchomości jest automatyzacja powtarzalnych zadań, robienie opisów, wycena i wizualizacje obiektów online, a także analiza danych, która pozwala przewidywać trendy oraz tworzyć spersonalizowane oferty.

Droga po sukces na „Ścieżce SMART”. Ponad 2 mld zł dla innowacyjnych firm

„Ścieżka SMART” to dziś jeden z najgorętszych tematów i programów wsparcia firm, które chcą się rozwijać w oparciu o prace badawcze i innowacje. Czeka na nie budżet, którego wartość przekracza 2,1 mld zł.

Sztuczna inteligencja zmienia sektor medyczny. Czym już dziś dysponują firmy?

Nowe technologie są wsparciem w analizie danych, diagnozowaniu oraz w kontaktach z pacjentami. Pomagają radzić sobie z brakami kadrowymi, które dla firm medycznych stają się coraz większym problemem.

Auta elektryczne w odwrocie. Koniec dotacji. Dlaczego Europa ich nie chce?

Przedstawiciele branży motoryzacyjnej w Europie rewidują prognozy dla rynku samochodów elektrycznych, bo te wciąż pozostają droższe od aut spalinowych, a na dodatek część krajów ogranicza lub likwiduje dotacje do ich zakupu.

Boty AI zabierają pracę. Kto powinien czuć się zagrożony? Kto może zyskać?

Dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji sprawił, że wiele firm zdecydowało się na zwolnienia i zastąpienie nią pracowników. Jednocześnie nowa technologia stała się motorem dla rekrutacji dodatkowych specjalistów.

Inflacyjna łamigłówka i mizerny wzrost. Czy w 2026 r. znowu ceny wystrzelą w górę?

Przedłużenie powstrzymywania cen energii na przyszły wyborczy rok obniży inflację w 2025 r., ale będzie nad nami wisiał impuls inflacyjny, który podbije ją w 2026 r. – mówi Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu.

Ropa w cieniu wojny. Alarmistyczne porgnozy Banku Światowego

Sytuacja na Bliskim Wschodzie, wojna w Ukrainie oraz kondycja chińskiej gospodarki określą ceny ropy na kolejne miesiące, a może nawet na lata.

Lato 2024, czyli sezon więdnięcia prognoz

Dane napływające z gospodarki, także unijnej, nieco rozczarowują ekonomistów. Zwracają uwagę na mizerny wzrost, słabszą konsumpcję i obniżają oczekiwania.

Uderzenie w chińskie serwisy. Jakie zarzuty wobec Temu czy Shein ma UOKiK?

Nawet bez uchwalania nowych przepisów, a tylko na bazie już obowiązujących, rząd chce szerszych kontroli serwisów e-commerce, takich jak np. Temu. Szereg działań prowadzi już choćby UOKiK, a to dopiero początek ofensywy.

Wielcy najemcy biur jeszcze nie wrócili na rynek. Ile trzeba zapłacić z wynajem?

Firmy wynajmują dziś zwykle mniejsze biura. W lipcu czynsze za wynajem powierzchni do pracy ustabilizowały się. Najemcy zamiast drogich przeprowadzek wolą często renegocjować kontrakty i pozostać w dotychczasowym biurze.

Trzęsienie ziemi na rynku taxi. Wszystko przez zmianę przepisów

Praktycznie z dnia na dzień dostępność kierowców i taksówek nad Wisłą gwałtownie spadła. W efekcie ceny usług przewozu osób wzrosną, podobnie jak czas oczekiwania na przejazd – alarmuje branża. Wszystko przez nowe przepisy.

Czy najem mieszkań zdrożeje? Czynsze niby stoją, ale robi się gorąco. Inwestować?

Najemcy mieszkań mają w czym wybierać. Czynsze za lokale są w miarę stabilne, choć mogą krótkoterminowo wzrosnąć w szczycie poszukiwań lokali przez studentów.

Sztuczna inteligencja stała się orężem w walce z hakerami. Jak pomaga firmom?

Rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji wykrywają anomalie, umożliwiają monitorowanie cyberzagrożeń i zwiększają odporność przedsiębiorstw.

Fundusze unijne: Kolejne wydłużenie naboru wniosków od firm z branży HoReCa

Aż do 3 października firmy mogą składać wnioski o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu działalności w sektorach hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura.

Ponad milion cudzoziemców pracuje w polskich firmach. Z jakich krajów? Jak przebiega integracja?

Praca w wielokulturowych zespołach, która do niedawna kojarzyła się ze spółkami globalnych korporacji, dzisiaj dociera do coraz większej grupy polskich firm. A wraz z nią także wyzwania związane z integracją pracowników z zagranicy.

Cyrkularność coraz ważniejsza dla firm. Na jakie projekty unijne wsparcie?

Polska zdobyła jedynie 67,37 pkt w najnowszym Europejskim Indeksie Ekoinnowacyjności przy średniej unijnej 121 pkt. Dlatego istotne są programy wsparcia przedsiębiorców w inwestycjach rozwijających technologie środowiskowe.