Czy powstanie polska DARPA? Wojsko potrzebuje start-upów Raporty ekonomiczne

Czy powstanie polska DARPA? Wojsko potrzebuje start-upów

Pomysł stworzenia funduszu innowacji pod egidą resortu obrony i mocne zaangażowanie armii w rozwój technologii sztucznej inteligencji to kierunki, które zdaniem ekspertów mogłyby zwiększyć nasze bezpieczeństwo. Jest jednak „ale”.

Boom na AI omija polski przemysł. Dlaczego firmy są sceptyczne?

Rodzime przedsiębiorstwa produkcyjne szybko się cyfryzują, ale technologia sztucznej inteligencji w nich ledwie raczkuje. Tylko 14 proc. firm z tej gałęzi gospodarki używa narzędzi AI – wskazują najnowsze badania.

Korekta cen mieszkań stała się faktem. Na rynku rządzą nabywcy

Oferta bije rekordy, ceny się stabilizują, nawet spadają. Ale klienci nie są jeszcze skłonni z tego korzystać. Może jednak obniżki będziemy widzieć częściej.

Długa lista programów unijnego wsparcia z PARP

Od pomysłów na start-upy po inwestycje w rozwój biznesu. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ma w ofercie programy wsparcia zarówno dla firm, które dopiero ruszają, jak i dla tych z dużym doświadczeniem.

Gwarancja kredytów na innowacje i transformację cyfrową. Czy jest lepsza od dotacji?

Dzięki Gwarancji Biznesmax Plus finansowanej z Funduszy Europejskich firmy mogą uzyskać zabezpieczenie kredytów na swoje inwestycje.

AI rewolucjonizuje obsługę klientów. Porozmawia po ludzku

Sztuczna inteligencja w obsłudze klienta przestaje być luksusem, a staje się koniecznością dla firm z wielu branż – od handlu, przez finanse, po telekomunikację.

Polska biotechnologia wychodzi z cienia

W ciągu ostatnich pięciu lat liczba firm zajmujących się odkrywaniem leków zwiększyła się w Polsce o niespełna 8 proc. Zdecydowanie mocniej urosły nakłady na biotechnologię. Ale nadal stanowią kroplę w morzu potrzeb.

Czarne chmury nad motoryzacją. Wiele firm chce zwalniać pracowników

Takiego pesymizmu w polskiej branży automotive nie było od lat. Niemal co trzeci zakład planuje zwolnienia.

Wszystkie lęki małych firm. Z gospodarką nadal nie jest dobrze

Niewielkie przedsiębiorstwa wciąż obawiają się wzrostu kosztów. Nieustającym powodem do niepokoju jest też dla nich biurokracja, kontrole urzędowe czy skarbowe. A to nakłada się na kłopoty związane z kondycją gospodarki.

Coraz większa gorączka na rynku aut. Temperaturę podnosi perspektywa podwyżek cen

Od przyszłego roku samochody mogą podrożeć o kilka, kilkanaście tysięcy złotych z powodu wzrostu kosztów produkcji przez nowe regulacje emisji spalin. Natomiast potanieć mogą auta elektryczne

Polacy wyróżniają się na plus w globalnym badaniu talentów

Pracownicy nad Wisłą częściej deklarują poczucie dobrostanu i stabilności zawodowej niż ogół badanych na świecie, choć są nieco mniej zadowoleni z szefów i mniej pewni pracy.

Przemysł musi postawić na AI, by przetrwać. Ile kosztuje sztuczna inteligencja?

Sztuczna inteligencja rewolucjonizuje fabryki. Zwiększa efektywność i wydajność, przekładając się na wymierne korzyści dla przedsiębiorców.

GOZ, czyli odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na surowce. PARP daje na to pieniądze

Gospodarka o obiegu zamkniętym to dziś kluczowy element polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Jej fundusze wspierają transformację firm w tym kierunku. Kilka narzędzi tego wsparcia ma w swojej ofercie PARP.

Sztuczna inteligencja poprawia wyniki uczniów. Polski rząd przyjął plan

AI może stać się kluczem do spersonalizowanego nauczania na masową skalę i wyrównania szans edukacyjnych na świecie.

Duże transakcje na rynku biur. Firmy chcą powrotu pracowników

Trzeci kwartał na rynku biur to czas zawierania największych umów najmu. Jako przyczynę eksperci wskazują zmianę nastawienia firm do pracy zdalnej. Coraz więcej decyduje się na powrót pracowników, co zwiększa popyt na dobre powierzchnie.

Fundusze unijne: atrakcyjne nowe konkursy dla firm w listopadzie

Liczba otwieranych co miesiąc naborów dla firm nie spada. Jeżeli dołożymy do tego różnorodność obszarów, w ramach których przedsiębiorcy mogą ubiegać się o wsparcie – oferta wydaje się być bardzo atrakcyjna.

Przemysł stwarza pozory. Jakie są prognozy dla PKB Polski?

Poniedziałkowe dane o PMI dla polskiego przemysłu zaskoczyły pozytywnie, ale nie zmieniają ogólnej sytuacji. Ekonomiści czekają w listopadzie m.in. na dane o PKB w trzecim kwartale.

Unijne wsparcie dla przedsiębiorców z Polski wschodniej. Kto może skorzystać?

Polska wschodnia to makroregion o ciągle jeszcze nie w pełni wykorzystanym potencjale. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości prowadzi obecnie kilka konkursów dla firm z tego regionu kraju.

Firmy zachłysnęły się AI, ale nie wiedzą, co z nią robić. Nowe zawody czekają

Tempo, w jakim firmy w Polsce wdrażają narzędzia sztucznej inteligencji, jest najwyższe w całej Europie. Co z tego, skoro tylko co piąty pracownik używa takich systemów. Problemem są brak kompetencji i strach przed utratą pracy.