Zleceniobiorca może bronić się przed mobbingiem Biznes

Zleceniobiorca może bronić się przed mobbingiem

Mobbing może zmierzać do naruszenia dóbr osobistych, np. godności, więc poszkodowany może wnieść przeciwko mobberowi powództwo o ich ochronę i domagać się w sądzie zaniechania prowadzonych działań, zadośćuczynienia czy odszkodowania.

Biznes

Globalny podatek wyrównawczy już od 1 stycznia

Julita Karaś-Gasparska: Koniec roku = zmiany w podatkach. Nie obejdzie się bez problemów

Przedsiębiorcy zdążyli się już przyzwyczaić, że najważniejsze zmiany w prawie podatkowym wchodzą w życie 1 stycznia. Nie inaczej będzie teraz.

Usługi komplementariusza są opodatkowane VAT

Czynności polegające na prowadzeniu spraw spółki komandytowej przez jej komplementariusza, wykonywane za wynagrodzeniem wypłacanym na podstawie umowy spółki, podlegają opodatkowaniu VAT.

Jakie uprawnienia osobiste można przyznać akcjonariuszowi

Jeżeli uchwała walnego zgromadzenia przyznaje akcjonariuszowi uprawnienia osobiste naruszające właściwe dla danego typu spółki zasady funkcjonowania organów spółki, to podlega ona zaskarżeniu jako sprzeczna z prawem i naturą spółki akcyjnej.

Era postkwantowa: nowe wyzwania dla polskiej gospodarki

Wzrost liczby cyberataków pokazuje, że firmy powinny jak najszybciej wdrożyć nowe technologie pozwalające chronić wykorzystywane przez nie dane.

Za niezłożenie wniosku o upadłość grozi odpowiedzialność karna

Sprawca odpowiada za niezłożenie wniosku o ogłoszenie upadłości, w sytuacji gdy powstały warunki uzasadniające złożenie go. Odpowiedzialność nie jest natomiast uzależniona od wystąpienia szkody u wierzycieli.

ZUS traktuje przedsiębiorcę jak pracownika

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) nalicza dodatkowe składki na ubezpieczenie społeczne osobom, które łączą umowę o pracę oraz umowę o świadczenie usług (B2B) zawarte z tym samym podmiotem.

Jak zadbać o bezpieczeństwo wspólnika na zgromadzeniach spółki z o.o.

Podczas zgromadzenia wspólników zazwyczaj podejmowane są decyzje o istotnym znaczeniu dla spółki z o.o. i jej wspólników. Dlatego wspólnik powinien znać procedury zwoływania obrad zgromadzenia oraz podejmowania i zaskarżania uchwał.

Teresa Siudem: Jak sprzedawać w Black Friday?

Black Friday, to święto kupujących i handlowców. Nie zwalnia ono sprzedających ze stosowania prawa.

Jasne reguły w Black Friday – jak oznaczać prawidłowo cenę?

Zbliża się Black Friday, czyli święto wyprzedaży. Jak oznaczyć promocje, by nie naruszyć zasad wprowadzonych dyrektywą Omnibus i nie narazić się na wysokie kary?

Umowa o wdrożenie systemu informatycznego – jakie zawrzeć postanowienia?

Prawie każdy przedsiębiorca mierzył się z wdrożeniem systemu informatycznego, a tym samym z umową wdrożeniową. Odpowiednie jej skonstruowanie jest jednym z czynników, od których zależy powodzenie adaptacji.

Czarne dziury postępowań cywilnych pożerają czas. Jak ich uniknąć?

Sprawy sądowe przedsiębiorców trwają o wiele za długo. W szczególności w sądach zlokalizowanych w większych miastach czas rozpoznania sprawy liczony jest w latach. Z punktu widzenia prowadzącego biznes fakt ten jest nie do zaakceptowania.

Przedsiębiorcy zaoszczędzą na surowcach i materiałach

Poprzez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do firm może popłynąć 40 mln zł na inwestycje przybliżające ich do modelu gospodarki zamkniętej.

Przedsiębiorca w restrukturyzacji, a co z pracownikami?

Sytuacja prawna pracownika zależy od tego, w jakiej procedurze przeprowadzana jest restrukturyzacja. W postępowaniu sanacyjnym pracownicy nie korzystają z ochrony przed wypowiedzeniem i nie zawsze zwolnienie jest konsultowane ze związkami zawodowymi.

Zasady dysponowania zyskiem spółki trzeba ustalić przed konfliktem wspólników

Podstawowym celem uczestnictwa w spółce jest osiąganie korzyści finansowych. Sposób podziału zysku i wypłaty dywidendy trzeba ustalić już w umowie spółki albo w porozumieniu wspólników, by uniknąć w przyszłości konfliktów ze wspólnikami.

Kiedy sąd nie rozwiąże spółki z o.o. w razie konfliktu wspólników?

Rozwiązanie spółki z o.o. zazwyczaj następuje polubownie, za zgodą wszystkich wspólników. W sytuacji konfliktu w przedsiębiorstwie taką decyzję może podjąć sąd, jednak pozew o rozwiązanie spółki nie musi zostać uwzględniony.

Impreza w kosztach? Tak, ale bez beczek z piwem

Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na organizację spotkania dla klientów. Z wyjątkiem alkoholu.

Inwestujesz w kryptowaluty i aktywa cyfrowe? Sprawdź podatkowe konsekwencje

Organy skarbowe wymagają zgłaszania dochodów z obrotu kryptowalutami w zeznaniach rocznych podatników. Kryptowaluty są traktowane jako prawa majątkowe, podlegają więc takim samym zasadom opodatkowania jak inne zyski kapitałowe.

Środki na tworzenie nowych firm i rozwijanie działalności

Wykorzystanie środków z funduszu na rzecz transformacji pozwoli założyć nowe biznesy albo wprowadzić dodatkowe produkty w firmach, które już aktywnie działają.