Jak uniknąć ryzyka wykluczenia z przetargu wypełniając JEDZ? Biznes

Jak uniknąć ryzyka wykluczenia z przetargu wypełniając JEDZ?

Formalizm zamówień publicznych wymaga od wykonawców biorących udział w przetargach dbałości o rzetelność i obiektywizm przekazywanych do oceny zamawiającego informacji. Nierzadko brak precyzyjności, pobieżna weryfikacja dokumentacji zamówienia lub brak obiektywizmu decyduje o tym, czy wykonawca uzyska zamówienie.

Biznes

Odpowiedzialność menadżera – opinia biegłego w postępowaniu sądowym

Zastosowanie sztucznej inteligencji w e-zdrowiu

Z początkiem sierpnia 2024 r. wszedł w życie Akt w sprawie sztucznej inteligencji (AI), który nakłada na podmioty wprowadzające do obrotu lub oddające do użytku pod własną firmą system AI szereg obowiązków.

Wygrałeś szkolenie? Będzie podatek

Spółka musi opodatkować pracowników, którym przyznała nagrody za osiągnięcia zawodowe.

Kiedy warto podpisać list intencyjny i jakie postanowinia w nim zawrzeć?

List intencyjny nie jest uregulowany w przepisach prawa. Strony mają więc swobodę w ukształtowaniu jego treści oraz mogą zdecydować w jakiej formie zostanie zawarty. Kiedy warto rozważyć zawarcie listu intencyjnego? Jakie postanowienia w nim zawrzeć?

SAFE – Korzystne rozwiązanie prawno-podatkowe dla start-upów

Simple Agreement for Future Equity (SAFE) to uproszczona umowa inwestycyjna, która pozwala start-upom na szybkie pozyskanie równoległego finansowania od wielu inwestorów. Jakie inne zalety ma taka umowa?

Teresa Siudem: W zamówieniach publicznych gramy w otwarte karty

Zatajając „błędy przeszłości” lub wypełniając niestarannie dokumenty przetargowe, można narazić się na wykluczenie z postępowania o zamówienie publiczne.

Jak z sukcesem rozliczyć projekt dofinansowany z grantów UE?

Rozliczenie projektów finansowanych z funduszy europejskich wymaga wdrożenia procedur wewnętrznych, które są niezbędne do zapewnienia przejrzystości finansowej i zgodności z przepisami. Aby sprostać tym wymaganiom, kluczowe jest odpowiednie przygotowanie polityki rachunkowości, procesów zakupowych, kadrowych oraz administracyjnych.

Ochrona własności intelektualnej w branży motoryzacyjnej – jakie zmiany?

Czy użycie przez sprzedawcę części zamiennej znaku towarowego producenta samochodu może być dozwolone? O tym rozstrzygał w tym roku TSUE, ale jak pokazuje niedawny wyrok polskiego sądu wnioski z unijnego orzeczenia nie są oczywiste. W unijnym prawodawstwie szykują się też zmiany dotyczące wzorów przemysłowych związane z tzw. klauzulą napraw.

Trwają prace nad regulacjami dotyczącymi transportu kombinowanego i wyłaniania talentów

Nowy Parlament Europejski (PE) niedługo zacznie wysłuchania kandydatów na komisarzy. Wielu z nich chciałoby otrzymać tekę gospodarczą – to dobra wiadomość, bo 5 lat temu, tematy związane z konkurencyjnością, przemysłem i jednolitym rynkiem nie cieszyły się aż takim zainteresowaniem. Hasło „konkurencyjność” jest w modzie – lepiej późno niż wcale.

Zakazane klauzule w umowach B2B w prawie unijnym

Unijne rozporządzenia coraz częściej chronią przedsiębiorców przed nieuczciwymi postanowieniami umownymi. W Polsce prawo to powinno być stosowane wprost.

Finansowanie transakcji M&A

Inwestor, który podjął decyzję o zamiarze nabycia innego podmiotu lub jego aktywów musi również zdecydować jak sfinansować taką akwizycję.

Jak zrealizować inwestycję na działce rolnej? 13 pytań i odpowiedzi

Właściciel nieruchomości rolnej, by zrealizować na niej inwestycję, musi uzyskać zgodę na zmianę jej przeznaczenia, a następnie zgodę na wyłączenie gruntu z produkcji rolniczej. Mniej formalności trzeba dopełnić, gdy działka rolna leży w obrębie miasta.

Jaka odpowiedzialność grozi cyberprzestępcy?

Oszustwa internetowe są ścigane z urzędu. Ukaranie sprawców nie jest uzależnione od woli pokrzywdzonego. Zablokowanie podejrzanej transakcji nie wyklucza też odpowiedzialności karnej cyberprzestępców. Mogą oni odpowiedzieć za usiłowanie popełnienia przestępstwa.

Mediacja czy arbitraż? Sposoby na konflikt wspólników

Główne przyczyny konfliktów powstających pomiędzy wspólnikami koncentrują się wokół spraw finansowych, organizacyjnych, wartości i celów. Jak szybko i skutecznie je rozwiązać? Czy mediacja lub arbitraż są dobrym rozwiązaniem?

Europejski Niebieski Ład – nowe wyzwania dla firm

Wśród przedsiębiorców standardem stało się raportowanie śladu węglowego, a już niedługo realnym obowiązkiem może stać się liczenie śladu wodnego.

Teresa Siudem: Samo usiłowanie to też przestępstwo

Przestępczość idzie z duchem czasu. Zamiast wyciągania portfela z kieszeni, atakuje się ofiarę wykorzystując urządzenia elektroniczne.

Czy fundacja rodzinna może prowadzić usługi najmu krótkoterminowego?

Wynajmowanie przez fundację rodzinną apartamentów na zasadach najmu krótkoterminowego, będzie stanowiło działalność dozwoloną – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku. Jakie są konsekwencje podatkowe tego wyroku?

Nie będzie dyskryminacji konsumentów na rynku e-commerce

Przedsiębiorcy oferujący produkty i usługi będą musieli dostosować swoją ofertę i infrastrukturę (w tym cyfrową) do szczególnych potrzeb niektórych konsumentów np. niedowidzących lub niedosłyszących.

Biznes nad Wisłą wcale nie pokochał AI. Pracodawcy się boją

Polskie firmy pod względem wykorzystania sztucznej inteligencji dzieli przepaść od światowych liderów używających tej technologii. Jak się okazuje, przedsiębiorcy i pracownicy wciąż boją się używać takich narzędzi.