Zastosowanie sztucznej inteligencji w e-zdrowiu
Z początkiem sierpnia 2024 r. wszedł w życie Akt w sprawie sztucznej inteligencji (AI), który nakłada na podmioty wprowadzające do obrotu lub oddające do użytku pod własną firmą system AI szereg obowiązków.
Jak z sukcesem rozliczyć projekt dofinansowany z grantów UE?
Rozliczenie projektów finansowanych z funduszy europejskich wymaga wdrożenia procedur wewnętrznych, które są niezbędne do zapewnienia przejrzystości finansowej i zgodności z przepisami. Aby sprostać tym wymaganiom, kluczowe jest odpowiednie przygotowanie polityki rachunkowości, procesów zakupowych, kadrowych oraz administracyjnych.
Ochrona własności intelektualnej w branży motoryzacyjnej – jakie zmiany?
Czy użycie przez sprzedawcę części zamiennej znaku towarowego producenta samochodu może być dozwolone? O tym rozstrzygał w tym roku TSUE, ale jak pokazuje niedawny wyrok polskiego sądu wnioski z unijnego orzeczenia nie są oczywiste. W unijnym prawodawstwie szykują się też zmiany dotyczące wzorów przemysłowych związane z tzw. klauzulą napraw.
Trwają prace nad regulacjami dotyczącymi transportu kombinowanego i wyłaniania talentów
Nowy Parlament Europejski (PE) niedługo zacznie wysłuchania kandydatów na komisarzy. Wielu z nich chciałoby otrzymać tekę gospodarczą – to dobra wiadomość, bo 5 lat temu, tematy związane z konkurencyjnością, przemysłem i jednolitym rynkiem nie cieszyły się aż takim zainteresowaniem. Hasło „konkurencyjność” jest w modzie – lepiej późno niż wcale.
Finansowanie transakcji M&A
Inwestor, który podjął decyzję o zamiarze nabycia innego podmiotu lub jego aktywów musi również zdecydować jak sfinansować taką akwizycję.
Jaka odpowiedzialność grozi cyberprzestępcy?
Oszustwa internetowe są ścigane z urzędu. Ukaranie sprawców nie jest uzależnione od woli pokrzywdzonego. Zablokowanie podejrzanej transakcji nie wyklucza też odpowiedzialności karnej cyberprzestępców. Mogą oni odpowiedzieć za usiłowanie popełnienia przestępstwa.
Mediacja czy arbitraż? Sposoby na konflikt wspólników
Główne przyczyny konfliktów powstających pomiędzy wspólnikami koncentrują się wokół spraw finansowych, organizacyjnych, wartości i celów. Jak szybko i skutecznie je rozwiązać? Czy mediacja lub arbitraż są dobrym rozwiązaniem?