Ulga sponsoringowa dla firm – kto może z niej skorzystać? Biznes

Ulga sponsoringowa dla firm – kto może z niej skorzystać?

Wzrasta znaczenie społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR). Dla przedsiębiorców wspierających działania w tym obszarze w polskim prawie przewidziano ulgę sponsoringową.

Biznes

Do kiedy można zmienić formę opodatkowania? Kiedy lepszy ryczałt, a kiedy podatek liniowy?

Teresa Siudem: Odpowiedzialny społecznie biznes to nie tylko zysk

Głównym celem działalności gospodarczej jest osiąganie maksymalnych korzyści finansowych. Jednak każdy biznes funkcjonuje w określonym kontekście społecznym, nie działa w izolacji.

Harmonizacja prawa upadłościowego w Unii Europejskiej

W grudniu Rada Unii Europejskiej przyjęła stanowisko co do kluczowych elementów proponowanej dyrektywy w sprawie harmonizacji wybranych aspektów prawa dotyczącego niewypłacalności.

Umowy inwestycyjne – klauzule tag along i drag along

Klauzule tag along i drag along zapewniają bezpieczeństwo zarówno inwestorowi, jak i pozostałym wspólnikom, którzy np. mogą przyłączyć się do zbycia udziałów (akcji) przez inwestora, gdy uznają wynegocjowane przez niego warunki za korzystne.

Co się zmienia po przekształceniu spółki w inny podmiot?

Utworzenie spółki handlowej danego rodzaju nie oznacza, że działalność musi pozostać w takiej formie. Istnieje możliwość jej zmiany, w zależności od charakteru, zakresu czy rozmiaru prowadzonego biznesu.

Sprzedajesz alkohol? Pamiętaj o złożeniu oświadczenia

Na złożenie oświadczenia zostało niewiele czasu. Bez tego wygaśnie zezwolenie na sprzedaż alkoholu, a o kolejne przedsiębiorca będzie mógł się starać dopiero za pół roku.

Na jakie dotacje mogą liczyć firmy działające w Polsce Wschodniej?

Wzornictwo, automatyzacja i robotyzacja produkcji oraz wprowadzanie zasad gospodarki cyrkularnej – na realizację takich inwestycji przedsiębiorcy z Polski Wschodniej otrzymają dotacje.

Braki kadrowe w aptece nie zwalniają z dyżurów w święta

Ograniczenie swobody działalności gospodarczej polegające na wyznaczeniu aptece ogólnodostępnej dyżuru w dzień świąteczny nie narusza istoty tej wolności.

Anatocyzm – jak naliczać odsetki od odsetek?

Odsetki stanowią nieodłączny element obrotu gospodarczego i podlegają regulacjom prawnym. Skala opóźnień w płatnościach oraz ich konsekwencje w zakresie odsetek mogą dla dłużników stać się istotnym obciążeniem finansowym, z którym nie będą w stanie sobie poradzić. Z kolei dla wierzycieli mogą one stanowić znaczące źródło przychodu.

Julita Kraś-Gasparska: Restrukturyzacja kłopotliwa dla wierzycieli

Gdy przedsiębiorcy zagrożeni niewypłacalnością decydują się na skorzystanie z postępowania restrukturyzacyjnego, wpływa to na sytuację prawną ich wierzycieli, np. w większości przypadków wyklucza możliwość wszczęcia egzekucji.

Czy big techy wywiązują się z obowiązków

Mimo ambitnych założeń regulacji unijnych sytuacja podmiotów, których prawa są naruszane w internecie, nie uległa znaczącej poprawie. Nadal występują obszary wymagające pilnej interwencji, aby zmusić big techy do rzeczywistej ochrony praw użytkowników.

CBAM – najczęstsze wyzwania raportowe i przyszłe obowiązki

Importerzy towarów muszą składać kwartalne sprawozdania o emisji gazów cieplarnianych wynikające z ich importu w danym kwartale. Kolejne taki raport trzeba złożyć 31 stycznia br., co oznacza, że zostało mało czasu na zebranie danych.

Jakie są zasady podziału i wypłaty zysku w spółce komandytowej

Zgłoszenie przez wspólnika spółki komandytowej żądania wypłaty zysku jest jedyną czynnością, jaką powinien podjąć w celu uzyskania należnej mu wypłaty. Nie ma znaczenia, czy spółka sporządziła i zatwierdziła w ustawowym terminie sprawozdanie finansowe.

Umowy pośrednictwa finansowego w świetle DORA

Brak precyzyjnych wytycznych odnośnie do tego, jak kwalifikować usługi pośrednictwa finansowego, stanowi wyzwanie dla sektora finansowego, co jest szczególnie kłopotliwe w przypadku konieczności aneksowania umów zgodnie z wymogami DORA.

Warto stosować klauzulę „o przyszłą umowę standstill”

Zawarcie umowy standstill powoduje zawieszenie możliwości windykacji, dokonywania potrąceń, a nawet wszczęcia egzekucji po to, aby dać stronom czas na rozmowy na temat restrukturyzacji zadłużenia i odsunąć zagrożenie upadłością.

Jak postępowania restrukturyzacyjne wpływają na postępowania sądowe i egzekucyjne

Coraz większa liczba przedsiębiorców zagrożonych niewypłacalnością decyduje się na skorzystanie z postępowania restrukturyzacyjnego, co wpływa na sytuację prawną wierzycieli. Zależy ona od rodzaju postępowania wszczętego na wniosek dłużnika.

Jak obliczyć udział kapitałowy wspólnika występującego ze spółki

Spółka osobowa powinna się rozliczyć z opuszczającym ją wspólnikiem. Podstawę takiego stanowi udział kapitałowy, którego wartość oznacza się na podstawie osobnego bilansu uwzględniającego wartość zbywczą majątku spółki.

Nienależnie pobraną odprawę trzeba zwrócić i rozliczyć

W przypadku zwrotu przez pracownika nienależnie pobranego świadczenia (np. odprawy), które uprzednio zwiększało jego dochód podlegający opodatkowaniu PIT, rozliczenie tego zwrotu może nastąpić na dwa sposoby: przez płatnika albo przez samego pracownika.

Umowa spółki z o.o. nie może określać ważnych powodów wyłączenia wspólnika

Wyłączenie wspólnika ze spółki z o.o. może nastąpić z ważnych powodów, podlegających weryfikacji w postępowaniu sądowym. Umowa spółki nie może ograniczać prawa sądu do oceny przyczyn wyłączenia.