Co dalej z neosędziami? Tomasz Krawczyk: Gruba kreska to najgorsze rozwiązanie Sądy i Prokuratura

Co dalej z neosędziami? Tomasz Krawczyk: Gruba kreska to najgorsze rozwiązanie

Trudno akceptować, że w sądzie ktoś się znalazł, bo nie miał skrupułów, podczas gdy inni nie startowali – o neosędziach mówi Tomasz Krawczyk, sędzia SO w Łodzi.

Sądy i Prokuratura

Kto powinien powoływać prezesa sądu

Agata Łukaszewicz: Porażka prokuratury ws. śmierci Jolanty Brzeskiej

Stało się. Po 13 latach śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej prokuratura umarza sprawę. I to już po raz drugi.

Ustawa frankowa czeka. Czy frankowicze mają pozywać banki czy dążyć do ugody?

Nie ma jeszcze formalnego projektu ustawy frankowej, a już jej założenia zmuszają strony tych sporów do przygotowania taktyki postępowania czy to przed sądem, czy przy próbach ugodowych, choćby na korytarzu sądowym.

Zakaz prowadzenia pojazdów. Co wynika z orzecznictwa Sądu Najwyższego?

Istota zakazu prowadzenia pojazdów niestety rozmija się ze społecznymi oczekiwaniami wobec sprawców wypadków drogowych.

Opinia Komisji Weneckiej ws. KRS to zapowiedź bez precedensu. Co może zmienić?

Opinia Komisji Weneckiej ws. mianowania sędziów przez KRS to ważny i w końcu mocny, konkretny oraz stanowczy głos w debacie nad kierunkiem zmian.

Co łączy Taylor Swift i sztuczną inteligencję?

Odpowiedź na to z pozoru absurdalne pytanie jest prosta: Taylor Swift i sztuczna inteligencja nie były jeszcze w polskim sądzie.

Oskarżony może ufać biegłemu i lekarzowi

Celem zakazu dowodowego jest ochrona zaufania niezbędnego w skutecznym udzielaniu pomocy medycznej oskarżonemu i optymalnym przeprowadzeniu badania przez biegłego.

Agata Łukaszewicz: Wierzchołek góry lodowej

Sędziowie w Polsce są podzieleni od wielu lat. I dotyczy to zarówno sądów powszechnych, jak i Sądu Najwyższego. Tylko dlaczego mają tracić obywatele?

Piotr Gąciarek: Nie wolno czekać na kolejne wadliwe nominacje

W Polsce nie działa KRS, a jedynie gremium przypisujące sobie prawa i powinności tego konstytucyjnego organu – mówi Piotr Gąciarek, sędzia SO w Warszawie.

Podział w sądach. Jednolite stanowisko sędziowskie to jedyne rozwiązanie?

Ataki polityków na nowych sędziów i nielicznych sędziów SN nie ustają. Równocześnie większość sędziów jest apolityczna i nie popiera akcji kwestionowania powołań nowych kolegów.

Wyrok TSUE dotyczący kredytów we frankach: komu należy się ochrona?

Wyrok TSUE z 24 października 2024 roku ws. frankowiczów skłania do refleksji nad sensem zadawanych pytań.

Sędzia, podwładny ministra, nie może orzekać o legalności działań ministra

Orzekanie przez sędziego bezpośrednio podległego i zależnego od ministra sprawiedliwości tworzy dla „racjonalnych obserwatorów” zasadniczą wątpliwość, czy możliwe jest dochowanie bezstronności Sądu Najwyższego w tym składzie.

Obowiązek poddania się leczeniu odwykowemu. Kiedy można naruszyć czyjąś wolność?

Wolność jednego podmiotu kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność innego podmiotu, czyli o obowiązku poddania się leczeniu odwykowemu.

Protektorat prezydenta. "Sądy i sędziowie powinni być apolityczni"

Andrzej Duda oddał sędziom niedźwiedzią przysługę. Zamanifestował, że jest grupa sędziów, w obronie której będzie występował.

Konstytucja, głupcze. Kilka uwag na temat opinii Komisji Weneckiej

Kilka dni temu ukazała się opinia Komisji Weneckiej o czterech pytaniach, które zadał jej minister sprawiedliwości. Aby zrozumieć odpowiedzi i ich sens, należy przybliżyć całe tło kontaktów Polski i komisji.

Zdrada dyplomatyczna

Przestępstwo to jest tak stare jak sama dyplomacja. Jedną z najbardziej znanych zdrad dyplomatycznych w dziejach Polski była konfederacja targowicka.

Czy sankcje prawne i prohibicja ograniczą chęć spożycia alkoholu?

Waga, z jaką polski prawodawca podszedł do problemu wychowania w trzeźwości i przeciwdziałania alkoholizmowi, jest widoczna już po nawet pobieżnej lekturze ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi . Nie jest to zresztą jedyny akt prawny, który piętnuje i penalizuje spożywanie alkoholu, co świadczy – i słusznie – o zamiarze systemowego ujęcia unormowań mających na celu minimalizację, ograniczenie czy eliminację negatywnych skutków spożywania alkoholu. Podstawowy problem jest przecież taki, że nie ograniczy się sankcją chęci spożycia alkoholu zwłaszcza przez osoby, które go nadużywają.

Przez burzenie do „lepszej” praworządności?

Kilka lat sporów o praworządność w Polsce potwierdza sens powiedzenia, że „lepsze jest wrogiem dobrego”, i chyba to, że część sędziów go nie zna.

Sztuczna i sprawiedliwa. Jakie obowiązki na sądownictwo nakłada AI Act?

Podnoszenie umiejętności i wiedzy o sztucznej inteligencji (AI) w wymiarze sprawiedliwości to nie tylko rekomendacja, ale i obowiązek.