Służba cywilna? Wysokie wymagania i nieadekwatne do nich zarobki Administracja

Służba cywilna? Wysokie wymagania i nieadekwatne do nich zarobki

Duża rotacja zatrudnionych, wakaty, szczególnie w administracji terenowej, niewłaściwe zarządzanie – z takimi problemami w latach 2020–2023 mierzyła się służba cywilna. To wnioski pokontrolne Najwyższej Izby Kontroli.

Administracja

Jak ustalić odszkodowanie za grunt wywłaszczany pod drogę?

Teresa Siudem: Czas na reformę służby publicznej

Nie będzie sprawnego państwa bez profesjonalnej i niezależnej służby cywilnej. Starsi stażem zbliżają się do emerytury, a dla młodych ludzi praca w administracji publicznej jest nieatrakcyjna.

Od czystej wody do zrównoważonej turystyki na Bałtyku

Władze krajowe, regionalne i lokalne mogą włączyć się do wspólnych projektów z partnerami z Niemiec, Szwecji, Danii i Litwy. W kilku działaniach do pozyskania jest 27 mln euro.

Marek Kutarba: Przełomowe orzeczenie TSUE ws. odszkodowań w zamówieniach publicznych

Z prawdziwą satysfakcją oddaję w Państwa ręce najnowsze wydanie dodatku „Administracja”. W tym wydaniu Państwa szczególnej uwadze chciałbym polecić ważne orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE), które może zmienić sposób myślenia o odszkodowaniach w zamówieniach publicznych.

Gdy korepetycji udziela ktoś inny, nie ma preferencji w VAT

Podatnik nie naucza uczniów prywatnie, gdy czynność ta jest wykonywana przez zatrudnionych przez niego nauczycieli. W konsekwencji nie ma prawa do zwolnienia

Nie można zawężać preferencji, ale nie każdy z niej skorzysta

Zakres zwolnienia dla usług edukacyjnych wciąż wywołuje wątpliwości, ale teza, że brak wpisu do ewidencji niepublicznych szkół i placówek w spornej sprawie nie jest istotny dla zwolnienia z VAT jest bezpodstawna.

Radny nie zawsze jest chroniony przed zwolnieniem

Rada może odmówić zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym tylko wtedy, gdy podstawą są zdarzenia związane z wykonywaniem przez niego mandatu.

Zmiana jednego słowa nie może decydować o cofnięciu dofinansowania

Fakt, że w umowie przedsięwzięcie określono jako przebudowę drogi, a nie rozbudowę, nie oznacza, że nie poprawiło się bezpieczeństwo ruchu drogowego na przejściu dla pieszych - uznał WSA ws. cofnięcia dofinansowania.

Kworum przy wyborach nie miało prawnej podstawy

Jak wynika z przepisów ustawy o samorządzie gminnym, frekwencja nie ma znaczenia dla ważności wyboru sołtysa i rady sołeckiej.

Ustawa antykorupcyjna, czyli czego nie mogą organy spółki komunalnej

W celu zapobiegania konfliktowi interesów oraz zapewnienia uczciwości w wykonywaniu funkcji publicznych ustawa antykorupcyjna zakazuje osobom pełniącym określone funkcje publiczne prowadzenia różnego rodzaju działalności gospodarczej.

Zmiany w podatku od nieruchomości w 2025. Co oznaczają dla spółek komunalnych?

Biorąc pod uwagę nadchodzące zmiany w przepisach o podatku od nieruchomości, spółki komunalne powinny dokonać wnikliwego przeglądu swojego inwentarza.

Opodatkowanie usługi dzierżawy infrastruktury komunalnej

Jednostki samorządu terytorialnego coraz częściej stają przed wyzwaniem prawidłowego rozliczenia VAT przy realizacji inwestycji infrastrukturalnych.

Zarząd w spółce komunalnej. Kto go zwołuje i jak działa?

Wprowadzenie regulaminu zarządu pozwala na jednoznaczne określenie zasad jego działania, sposobu zwoływania posiedzeń i podejmowania uchwał oraz dokumentowania tych czynności.

Nakaz rozbiórki nieużytkowanego lub niewykończonego obiektu budowlanego

Nakaz rozbiórki obiektu budowlanego nienadającego się do remontu regulują szczegółowe przepisy prawa budowlanego. Decyzja taka musi być wydana zgodnie z określonymi przesłankami, a jej adresatem może być wyłącznie aktualny właściciel lub zarządca obiektu.

Kultywowanie religii w spółkach komunalnych i urzędach samorządowych

Wolność wyznania oznacza przede wszystkim prawo do wyznawania lub przyjmowania religii według własnego wyboru, a nie do manifestowania swojej religii w czasie wykonywania pracy.

Nowe spojrzenie na odszkodowania w zamówieniach publicznych

Najnowsze orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE) otwiera wykonawcom nową drogę do dochodzenia odszkodowań od zamawiających w przypadku utraty szansy na uzyskanie zamówienia publicznego.

Teresa Siudem: Mniej papieru w urzędach, krótsze kolejki na poczcie

Nie będzie potrzebne awizo i stanie w kolejce na poczcie. Urzędy będą wysyłały do petentów e-polecony.

Kiedy e-polecony otrzymamy z urzędu?

Samorządy będą miały więcej czasu na przygotowanie się do prowadzenia korespondencji za pośrednictwem systemu e-Doręczeń. Do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o doręczeniach elektronicznych.

Jak uchwalić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego? Komu i kiedy jest to potrzebne?

Gotowy projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego udostępniany jest do publicznego wglądu na minimum 21 dni. Osoby zainteresowane – w tym mieszkańcy – mają wówczas możliwość zapoznania się z planem i zgłoszenia do niego uwag.