O ile krótkotrwałe zapalenie jest niezbędne do leczenia infekcji, przewlekły stan zapalny uszkadza narządy i otwiera drzwi dla chorób, które często pojawiają się w starszym wieku, takich jak choroba Alzheimera, cukrzyca czy choroby układu krążenia. Do tej pory uważano, że występowanie stanu zapalnego jest uniwersalnym zjawiskiem i cechą charakterystyczną starzenia. Z badania przeprowadzonego przez zespół naukowców pod kierownictwem Maximiliena Francka z University of Sherbrooke w Kanadzie wynika jednak, że zapalenie jest produktem ubocznym uprzemysłowionego stylu życia i znacznie różni się w populacjach globalnych. Wyniki opublikowano w „Nature Aging”.
Stan zapalny a tryb życia. Co odkryli badacze?
Naukowcy przeanalizowali 19 cytokin, czyli białek, które są zaangażowane w powstanie stanu zapalnego. Dane na ich temat pochodziły z badań kohortowych przeprowadzonych w krajach uprzemysłowionych (włoskie badanie InCHIANTI i singapurskie Longitudinal Aging Study – SLAS) i nieuprzemysłowionych (dwie rdzenne populacje – Tsimane z boliwijskiej Amazonii i Orang Asli z Półwyspu Malajskiego).
Czytaj więcej
Według danych za 2024 rok w Polsce na cukrzycę choruje około 3 milionów osób, a przewidywania wsk...
Po przeanalizowaniu danych okazało się, że sygnatura zapalna była podobna w obu uprzemysłowionych populacjach. W pierwszych dwóch kohortach stan zapalny pojawiał się wraz z procesem starzenia i był związany z przewlekłymi chorobami, typowymi dla starszego wieku, takimi jak udar, choroby układu krążenia czy nowotwory. Co ciekawe, w dwóch kohortach nieuprzemysłowionych stan zapalny również występował, ale jego przyczyna była inna – około 66 proc. populacji Tsimane miało co najmniej jedną infekcję pasożytniczą jelit, a ponad 70 proc. Orang Asli – powszechną infekcję. Naukowcy nie wykryli zwiększonego zapalenia wraz z wiekiem.
„W środowiskach uprzemysłowionych widzimy wyraźne powiązania między stanem zapalnym a chorobami, takimi jak przewlekła choroba nerek” — powiedział Alan Cohen, jeden z autorów badania. „Jednak wydaje się, że w populacjach o wysokim wskaźniku infekcji stan zapalny bardziej odzwierciedla obciążenie chorobami zakaźnymi niż samo starzenie się” – dodał.