USA: Trump ucina finansowanie największemu instytutowi w kraju, który bada zdrowie kobiet

Administracja prezydenta Donalda Trumpa wycofuje finansowanie ze środków federalnych instytutowi badawczemu Women’s Health Initiative. Pierwsza i jak dotąd największa w Stanach Zjednoczonych organizacja skupiająca się na badaniach kobiecego zdrowia działa od ponad 30 lat.

Publikacja: 24.04.2025 16:34

Women’s Health Initiative powstała na początku lat 90. z inicjatywy Bernadine Healy, pierwszej kobie

Women’s Health Initiative powstała na początku lat 90. z inicjatywy Bernadine Healy, pierwszej kobiety stojącej na czele Narodowych Instytutów Zdrowia.

Foto: Adobe Stock

Women’s Health Initiative (WHI) to funkcjonujący z ramienia amerykańskich Narodowych Instytutów Zdrowia (NIH) największy w USA instytut badawczy skupiający się na zdrowiu kobiet. W tym tygodniu organizacja poinformowała, że wraz z końcem bieżącego roku finansowego, czyli we wrześniu, Departament Zdrowia i Opieki Społecznej zakończy kontrakty z regionalnymi centrami badawczymi WHI, gwarantujące ich finansowanie ze środków federalnych.

Przyszłość Women’s Health Initiative stoi pod znakiem zapytania

Instytut poinformował na swojej oficjalnej stronie, że jego centrala — WHI Clinical Coordinating Center w Seattle — będzie działać jeszcze do stycznia 2026 roku. Po tym czasie — dodają przedstawiciele WHI — finansowanie instytutu stoi pod znakiem zapytania.

Zdaniem ekspertów z WHI zerwanie kontraktów znacząco i w negatywny sposób wpłynie na postępy badań i zbieranie danych, przede wszystkim tych dotyczących pacjentów. Brak odpowiednich środków finansowych ograniczy możliwości realizacji dalszych badań, między innymi na temat zdrowia kobiet w starszym wieku — jednej z najszybciej powiększających się kohort amerykańskiego społeczeństwa.

Czytaj więcej

Gubernatorka Tokio wytacza nowe działa w walce z ujemnym przyrostem naturalnym w stolicy Japonii

Cofnięcie finansowania centrali WHI w Seattle na początku 2026 roku znacznie utrudni z kolei dostęp do bazy danych naukowych i próbek biologicznych należących do instytutu. W rezultacie znacząco spowolni to tempo nowych odkryć i dalszego rozwoju medycyny — podkreśla WHI, któremu wtóruje wielu przedstawicieli amerykańskiego środowiska naukowego.

Informacja ta ma znaczenie nie tylko dla samych Amerykanek, ale również dla pacjentek z całego świata. Wymiana wiedzy naukowej, która odbywa się między ekspertami z różnych krajów, umożliwia postęp medycyny. Dekady badań WHI, w których wzięły udział setki tysięcy kobiet, mają w tej wymianie znaczny wkład.

Women’s Health Initiative: trzy dekady badań kobiecego zdrowia

Women’s Health Initiative powstała na początku lat 90. z inicjatywy Bernadine Healy, pierwszej kobiety stojącej na czele Narodowych Instytutów Zdrowia. Przez ponad 30 lat naukowcy pracujący w WHI dokonali pionierskich odkryć w dziedzinie kobiecego zdrowia, które umożliwiły opracowanie nowych metod badawczych w tej dziedzinie — i rozwój medycyny na skalę całego globu.

WHI to jeden z największych i najprężniej działających multidyscyplinarnych instytutów badawczych na świecie. Ma na koncie ponad 2,4 tysiąca publikacji naukowych, ponad 340 pomocniczych projektów badawczych, z czego w toku jest obecnie 30.

Na dorobek WHI składają się raporty z badań, które zrealizowało jak dotąd ponad pięć tysięcy naukowców. Inni eksperci, a także studenci z całego świata mogą korzystać z ich osiągnięć poprzez repozytoria z darmowym dostępem.

Dzięki pracy WHI zdiagnozowano 38 tysięcy przypadków nowotworów u kobiet, tyle samo przypadków schorzeń układu sercowo-naczyniowego, 70 tysięcy urazów kości, przeanalizowano też 95 tysięcy zgonów. Na przestrzeni ostatniej dekady udało się zapobiec rozwojowi nowotworu u 126 tysięcy kobiet, zaś chorób układu sercowo-naczyniowego — u 75 tysięcy. WHI szacuje, że w samych USA przełożyło się to na zaoszczędzenie wydatków na leczenie na poziomie ponad 35 miliardów dolarów.

Źródło:
www.whi.org

Zdrowie
Świąteczny stół nie sprzyja asertywności. "Nieświadomie odtwarzamy wzorce"
Zdrowie
Korzystanie ze smartfona po 50 zmniejsza ryzyko przykrej choroby? Zaskakujące ustalenia
Zdrowie
Słaba higiena jamy ustnej ma związek z pewnymi dokuczliwym bólami. Pionierskie badanie
Zdrowie
Odkryto nowy zaskakujący czynnik, od którego może zależeć masa ciała
Zdrowie
Grubancypacja – ryzykowne „wyzwolenie” z otyłości. O ciemnej stronie modnego aktywizmu