Reklama
Rozwiń

Odkryto nowy sposób walki z pewnym rodzajem bólu. Ciekawe wyniki badania pod kierownictwem Polki

Nowe badanie pod kierownictwem polskiej anestezjolog udowadnia, że zarówno psychoterapia, jak i trening uważności mogą wspomóc terapię tak powszechnej dolegliwości, jaką są bóle kręgosłupa. Ustalenia ekspertów rzucają nowe światło na sposoby leczenia tego rodzaju bólu.

Publikacja: 01.07.2025 13:24

Jak się okazuje, profesjonalnie przeprowadzona terapia wykorzystująca trening uważności pomaga nie t

Jak się okazuje, profesjonalnie przeprowadzona terapia wykorzystująca trening uważności pomaga nie tylko w osiągnięciu spokoju ducha.

Foto: Adobe Stock

Hasło „mindfullness”, czyli po angielsku „uważność”, u wielu wywołuje pobłażliwy uśmiech. Często pojęcie to kojarzy się bowiem z samozwańczymi trenerami, którzy obiecują spektakularną poprawę stanu zdrowia i pasmo sukcesów, jeżeli tylko odpowiednio „dostroi się” swoje myśli.

Trening uważności wspomaga terapię bólu dolnych partii pleców

Czym jest „mindfullness”? W największym skrócie to sztuka bycia „tu i teraz”, która polega na skupieniu uwagi na przykład na czynności, którą wykonuje się w danym momencie, a także na własnej kondycji psychicznej i fizycznej. Kluczowe w treningu uważności jest unikanie rozważań o przeszłości i przyszłości.

Jak się okazuje, profesjonalnie przeprowadzona terapia wykorzystująca trening uważności pomaga nie tylko w osiągnięciu spokoju ducha. Pozytywne rezultaty zauważono również w zapanowaniu nad całkowicie fizycznym aspektem, jakim jest ból – konkretnie w odcinku lędźwiowo-krzyżowym.

Do takich wniosków doszedł zespół amerykańskich naukowców pod kierownictwem dr Aleksandry Zgierskiej, polskiej anestezjolog, która na co dzień pracuje w Penn State College of Medicine w Hershey w stanie Pensylwania. Celem badaczy było porównanie skuteczności terapii bazującej na treningu uważności oraz terapii poznawczo-behawioralnej u pacjentów, którzy zmagają się z chronicznym bólem w odcinku lędźwiowym.

Czytaj więcej

Walczysz z bólem pleców? Według naukowców działają tylko te metody leczenia

Warto dodać, że przy leczeniu chronicznego bólu pleców stosuje się standardowo terapię poznawczo-behawioralnej, a niekiedy też trening uważności. Jak dotąd jednak przeprowadzono niewiele badań porównawczych na ich temat – zwłaszcza w kontekście pacjentów cierpiących na bóle kręgosłupa.

Do przeprowadzenia nowego badania ekspertów zmotywował też fakt, że w terapii bólu dolnych partii pleców standardowo stosuje się leki przeciwbólowe z grupy opioidów. Ich przyjmowanie wiąże się jednak z ryzykiem wystąpienia negatywnych skutków ubocznych.

Co gorsza, inne metody leczenia bólu w przypadku wielu pacjentów okazują się bezskuteczne. Badacze postanowili więc poszukać innych metod terapii, które mogłyby wpłynąć na zmniejszenie zapotrzebowania pacjentów na opioidy.

Leczenie bólu w krzyżu: równie skuteczna jest terapia poznawczo-behawioralna

Trwające 12 miesięcy badanie kliniczne objęło 770 dorosłych pacjentów w wieku co najmniej 21 lat, z których blisko 56,5 proc. stanowiły kobiety. Wszyscy uczestnicy badania cierpieli na chroniczne bóle dolnych partii ciała o natężeniu średnim do intensywnego, przyjmowali opioidy, zaś inne leki nie były w stanie uśmierzyć ich bólu.

Badanych podzielono na dwie grupy: tych, z którymi przeprowadzono trening uważności oraz tych, których poddano terapii poznawczo-behawioralnej. Przez osiem miesięcy przeprowadzono regularne, dwugodzinne sesje grupowe i indywidualne. Wyniki badania opublikowano w raporcie na łamach naukowego portalu Jama Network Open.

Czytaj więcej

Kobiety częściej skarżą się na bóle głowy? Lekarz tłumaczy

Okazało się, że zarówno ci pacjenci, którzy przeszli trening uważności, jak i ci, którzy poddali się terapii poznawczo-behawioralnej, stwierdzili, że z czasem bóle w krzyżu zaczęły być coraz łagodniejsze. Poprawiła się ich jakość życia, nie potrzebowali też dawek morfiny w dotychczasowych ilościach.

Zdaniem autorów badania udowadnia ono, że terapia poznawczo-behawioralna lub alternatywnie trening uważności są w stanie pomóc pacjentom uśmierzyć dokuczliwy ból, a także zmniejszyć ich zależność od tradycyjnych leków przeciwbólowych, które obciążają organizm. Zasygnalizowano też jednak potrzebę przeprowadzenia dalszych badań na tym polu.

Źródło:
www.jamanetwork.com

Zdrowie
Przełom w zapobieganiu poronieniom. Odkryto ich nieznaną dotychczas przyczynę
Zdrowie
Zdrowie psychiczne młodych matek drastycznie się pogarsza. Badanie wykazało niepokojącą tendencję
Zdrowie
Jakie są normy poziomu cukru we krwi? Aktualne wytyczne
Zdrowie
Jakie są normy ciśnienia tętniczego? Oto aktualne wytyczne
Zdrowie
Praca nocą szkodzi zdrowiu kobiet. O 50 proc. zwiększa ryzyko zachorowania na tę chorobę