Reklama

Chińskie autobusy elektryczne zyskują przychylność samorządowych przewoźników

Nie tylko chińskie samochody osobowe, ale także chińskie autobusy chcą zawojować polski rynek. W miejskiej komunikacji liczba chińskich elektrobusów systematycznie rośnie, czego potwierdzeniem jest m.in. decyzja białostockich samorządowców.

Publikacja: 18.07.2025 17:48

W marcu tego roku 18 Yutongów zamówiła Warszawa

W marcu tego roku 18 Yutongów zamówiła Warszawa

Foto: ZTM Warszawa

Miasto podpisało w połowie lipca umowę na zakup trzydziestu pojazdów wraz z infrastrukturą do ich ładowania. Wartość kontraktu przekracza 82 miliony zł. Dostawa obejmuje m.in. montaż 25 stacjonarnych stacji ładowania (20 jednopunktowych i 5 dwupunktowych) oraz trzech mobilnych ładowarek.

Autobusy znanego chińskiego producenta Yutong mają być przekazane miastu w ciągu 12 miesięcy od podpisania umowy. Będą wyposażone w baterie dużej pojemności, pozwalające przejechać nawet ponad 400 kilometrów na jednym ładowaniu. Niskopodłogowa konstrukcja, klimatyzacja i ogrzewanie sterowane automatycznie, zaawansowane systemy rekuperacji energii oraz udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami, mają zwiększyć komfort jazdy.

Każdy z pojazdów, które zaczną kursować w przyszłym roku, pomieści co najmniej 70 pasażerów, w tym co najmniej 25 osób na miejscach siedzących. To kolejne elektrobusy, jakie pojawią się na białostockich ulicach. – Nie tylko ograniczą emisję spalin, ale także zapewnią wygodę i bezpieczeństwo pasażerom – mówi Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta Białegostoku.

Warszawa liderem w rozwoju floty zeroemisyjnych autobusów w komunikacji miejskiej

Białystok dołącza do rosnącego grona polskich miast, angażujących chińskich producentów w miejską komunikację publiczną. W marcu tego roku 18 Yutongów zamówiła Warszawa. Miejskie Zakłady Autobusowe zapowiedziały, że kontrakt z chińskim producentem przybliży miasto do przekroczenia pułapu 200 elektrobusów.

Czytaj więcej

Na jednym bilecie. Koleją i komunikacją miejską
Reklama
Reklama

– Zmieniamy transport publiczny na przyjazny dla środowiska, cichszy i dużo bardziej wygodny. Stolica ze 160 autobusami elektrycznymi jest dziś liderem w skali kraju w rozwoju floty zeroemisyjnych autobusów w komunikacji miejskiej – mówił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Pojazdy będą ładowane wyłącznie poprzez kabel na terenie zajezdni. Jednak aby móc wykonywać kursy przez cały dzień, pojazdy zostaną wyposażone w baterie o większej pojemności. Jak informuje warszawski ratusz, Yutongi są już znane mieszkańcom z testów trwających od maja ubiegłego roku.

Wkrótce chińskie elektrobusy pojawią się w Katowicach. Tamtejsze Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej podpisało z firmą Busnex Poland, przedstawicielem Yutonga, kontrakt na dostawę 30 pojazdów. Podzielono ją na dwa etapy: pierwsza połowa zacznie wozić pasażerów jeszcze w tym roku, druga wyjedzie na ulice miasta do końca kwietnia 2026 r. Wartość umowy to rekordowe w historii katowickiego PKM-u 117 mln zł. Według władz miasta, ponad dwie trzecie wartości zamówienia zostanie pokryte ze środków zewnętrznych.

– Ten przetarg i podpisana umowa wpisują się w strategię modernizacji i unowocześniania floty pojazdów PKM Katowice – podkreślił Roman Urbańczyk, prezes spółki. Po dostawie chińskich pojazdów PKM będzie mieć już 58 autobusów elektrycznych. System zliczania pasażerów pozwoli kontrolować obłożenie danego kursu, co w przyszłości umożliwi lepsze dopasowanie typu autobusu do danej trasy.

Polskie samorządy kupiły już ponad 250 autobusów Yutong

Według branżowego serwisu InfoBus, Yutong dostarczył i zakontraktował już ponad 253 autobusy elektryczne dla 28 samorządów z 11 województw. Yutong Bus & Coach to największy globalny dostawca autobusów i autokarów, posiadający ponad 10-procentowy udział w światowym rynku. W czterech zakładach dziennie powstaje nawet kilkaset autobusów, co w skali roku zapewnia wielkość produkcji liczoną w dziesiątkach tysięcy sztuk.

Czytaj więcej

Miejskie autobusy znowu zaczęły jechać z prądem
Reklama
Reklama

W polskich miastach jeżdżą także autobusy chińskiego koncernu BYD, w ostatnich miesiącach widocznego za sprawą ekspansji na rynku elektrycznych samochodów osobowych. Jednak największym dostawcą elektrobusów realizującym zamówienia polskich samorządów pozostaje Solaris.

Transport
Na jednym bilecie. Koleją i komunikacją miejską
Transport
Rok funkcjonowania Strefy Czystego Transportu w Warszawie. „Ani jednego mandatu”
Transport
Urzędnik w elektrycznym samochodzie. A czasem i na e-rowerze
Transport
Miejskie autobusy znowu zaczęły jechać z prądem
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Transport
Wodorowe Nesobusy będą wozić krakowian. Inwestycja w 100 proc. sfinansowana z KPO
Reklama
Reklama