Reklama
Rozwiń

Metamorfoza lotniska w Wilnie. To projekt słynnego biura architektonicznego

Lotnisko w Wilnie zyska nowy terminal przylotów. Budynek zaprojektowała znana pracownia Zaha Hadid Architects.

Publikacja: 02.07.2025 05:00

Autorami zwycięskiego projektu lotniska w Wilnie są architekci z renomowanej pracowni z Londynu, Zah

Autorami zwycięskiego projektu lotniska w Wilnie są architekci z renomowanej pracowni z Londynu, Zaha Hadid Architects.

Foto: Zaha Hadid Architects

Lotnisko w Wilnie zyska niebawem nowy terminal przylotów. Ogłoszono właśnie zwycięzcę międzynarodowego konkursu na projekt obiektu. Autorami zwycięskiej koncepcji są architekci z cenionej londyńskiej pracowni Zaha Hadid Architects. To już kolejna realizacja tego biura w Litwie.

Nowy terminal przylotów na lotnisku w Wilnie. Projekt Zaha Hadid Architects

Lotnisko w Wilnie to największy port lotniczy w tym kraju. Każdego roku przewija się przez niego około pięciu milionów pasażerów. Przedsiębiorstwo Lithuania Airports, które zarządza lotniskiem, spodziewa się, że w następnych latach ta liczba będzie rosnąć.

Kilka miesięcy temu we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Litewskich rozpisano międzynarodowy konkurs na projekt nowego terminalu przylotów i właśnie ogłoszono jego zwycięzcę. Autorami zwycięskiego projektu są architekci z renomowanej pracowni z Londynu, Zaha Hadid Architects. Swoją koncepcję przygotowali wraz z firmą doradczą Tyréns Group, działającą w obszarze rozwoju miast i infrastruktury.

Foto: Zaha Hadid Architects

Nowy terminal powstanie pomiędzy dwoma już istniejącymi terminalami przylotów i odlotów. Docelowo wszystkie trzy obiektu będą ze sobą odpowiednio zintegrowane i będzie można się między nimi płynnie poruszać.

Budowa obiektu wpisuje się w większy, długofalowy plan modernizacji tutejszej infrastruktury komunikacyjnej. Obejmuje on również budowę nowych szybkich połączeń kolejowych (lokalnych i dalekobieżnych), autobusowych, a także infrastruktury dla taksówek, rowerzystów i pieszych.

Jak zapewnia biuro Zaha Hadid Architects, po oddaniu do użytku nowego terminalu lotnisko w Wilnie będzie w stanie obsługiwać do 10,6 miliona pasażerów rocznie. Zakończenie budowy obiektu ma nastąpić w 2028 roku.

Wilno: Nowy terminal lotniska

Projektując terminal, architekci czerpali inspiracje z dorobku kulturowego Litwy. Zarówno w bryle terminalu, jak i w elementach konstrukcyjnych i kształcie świetlików w suficie wykorzystano motyw rombu – kształtu, który często powtarza się w tradycyjnej sztuce tego kraju.

Foto: Zaha Hadid Architects

Projektanci inspirowali się też tradycyjną sztuką tworzenia ozdób ze słomy o nazwie sodai, która figuruje na liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Litwini nazywają te misterne i niezwykle delikatne konstrukcje „wiszącymi sadami”.

Jednym z najważniejszych materiałów budowlanych nowego terminalu przylotów na lotnisku w Wilnie będzie drewno pochodzące z lokalnych źródeł. Surowiec ten znajduje coraz szersze zastosowanie we współczesnej architekturze, również w projektowaniu takich wielkoskalowych obiektów jak lotniska.

Cały terminal będzie wyposażony w nowoczesne rozwiązania umożliwiające oszczędność wody i energii, a także minimalizujące ślad węglowy. Na dachu znajdą się panele fotowoltaiczne, nie zabraknie też między innymi systemu gromadzenia wody deszczowej i oczyszczania ścieków, a także inteligentnego systemu zarządzającego temperaturą i innymi parametrami.

Nowy terminal na lotnisku w Wilnie to już trzeci projekt pracowni Zaha Hadid Architects, który znajduje się właśnie w realizacji w Litwie. W 2021 roku londyńskie biuro wygrało konkurs na projekt nowego dworca kolejowego w Wilnie, dwa lata później ujawniono projekt wielofunkcyjnego obiektu w centrum w centrum stolicy Litwy o nazwie Business Stadium Central.

Architektura
Czeska perła brutalizmu zamknięta. Nadchodzi remont kontrowersyjnego budynku
Architektura
Nabrzeże w Wielkopolsce z prestiżową nagrodą. Sukces polskiego architekta
Architektura
Opuszczone sanatorium w Tatrach odzyska blask. Projekt wart pół miliarda złotych
Architektura
Najpiękniejszy dom w Polsce w 2025 roku. Luksusowa willa na skarpie nad Wisłą
Architektura
Dubaj zbuduje kopię europejskiej metropolii. Projekt wart 20 miliardów dolarów