W dzisiejszym podcaście „Twój Biznes” między innymi:

Reklama
Reklama

Finansowanie polskich start-upów na dnie – inwestorzy się boją

Z danych PFR wynika, że w II kwartale 2025 roku finansowanie venture capital w Polsce spadło aż o 65 proc. rok do roku, sięgając zaledwie 184 mln zł. Eksperci wskazują na paraliż decyzyjny i brak doświadczenia funduszy wspieranych przez instytucje publiczne.

Bart Roszkowski zauważa, że faworyzowane są spółki z sektora AI, które często emigrują za ocean. Mikołaj Budzanowski podkreśla konieczność implementacji rozwiązań znanych z Francji i Szwecji. Światełkiem w tunelu może być planowany fundusz Deep Tech PFR o wartości 600 mln zł oraz plan reformy systemu finansowania technologii.

Konferencja odbudowy Ukrainy – wojskowa i finansowa koalicja

W Rzymie odbyła się konferencja poświęcona odbudowie Ukrainy. Ustalono utworzenie sił Multinational Force Ukraine z siedzibą w Paryżu. Ich zadaniem będzie nie tylko wspieranie armii, ale także ochrona przestrzeni powietrznej i morskiej Ukrainy.

Reklama
Reklama

Polski BGK podpisał dwa listy intencyjne dotyczące współpracy przy odbudowie – jeden z Komisją Europejską, drugi z bankami z Niemiec, Francji i Włoch. Holandia zapowiedziała przekazanie Ukrainie 500 mln euro w latach 2025-2026. To jednak zaledwie kropla w morzu potrzeb, bo całkowity koszt odbudowy Ukrainy szacowany jest na setki miliardów euro.

Chiny walczą z deflacją 

Pekin ogłasza plan przeciwdziałania deflacji i destabilizacji gospodarczej. Największym problemem są nadwyżki produkcyjne, szczególnie w sektorze motoryzacyjnym. Władze zapowiadają zmiany w systemie podatkowym, walkę z zatorami płatniczymi i ograniczenie niezdrowej konkurencji między regionami.

Planowane reformy mogą doprowadzić do wzrostu bezrobocia, ale mają też na celu poprawę efektywności i stabilności gospodarki. Dla zagranicznych partnerów to sygnał, że Chiny poważnie traktują wewnętrzne zagrożenia ekonomiczne.

Czytaj więcej

Ponad 100 chińskich producentów aut zniknie z rynku. Zostaną tylko giganci

Macron i Starmer podpisują historyczne porozumienia

Trzydniowa wizyta Emmanuela Macrona w Wielkiej Brytanii przyniosła konkretne rezultaty. Francja i Wielka Brytania zawarły porozumienia w zakresie obronności, energetyki jądrowej i polityki migracyjnej. Zapowiedziano m.in. surowsze kontrole graniczne.

Brytyjski rząd zainwestuje również 160 mln euro w rozwój francuskiego operatora satelitarnego Eutelsat. To sygnał ocieplenia stosunków i chęci współpracy między dwiema największymi gospodarkami zachodniej Europy.

Reklama
Reklama

„Twój Biznes” to codzienny podcast ekonomiczny tworzony przez redakcje „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”. Od poniedziałku do piątku o 7:30 Bartłomiej Kawałek przedstawia najnowsze wiadomości gospodarcze oraz aktualne informacje z rynków finansowych z Polski i świata.