MFW obniża prognozy wzrostu dla większości krajów świata. To konsekwencje wojny celnej Trumpa

Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniża prognozy wzrostu dla USA, Chin i większości krajów całego świata, jednocześnie ostrzegając przed negatywnymi skutkami ceł Donalda Trumpa. Osłabienie gospodarcze nie ominie także Chin.

Publikacja: 22.04.2025 18:45

Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniża prognozy wzrostu dla USA, Chin i większości krajów całego świ

Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniża prognozy wzrostu dla USA, Chin i większości krajów całego świata

Foto: REUTERS/Evelyn Hockstein/File Photo

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) obniżył we wtorek 22 kwietnia prognozy wzrostu gospodarczego dla Stanów Zjednoczonych, Chin i większości krajów. To efekt wpływu na światową gospodarkę amerykańskich ceł, które osiągnęły najwyższy poziom od 100 lat. Fundusz ostrzega także, że kolejne napięcia handlowe jeszcze bardziej spowolnią wzrost.

Czytaj więcej

Efekt ceł Donalda Trumpa. Polskie firmy zastanawiają się, w których krajach kupować i sprzedawać

MFW opublikował zaktualizowaną wersję Światowych Perspektyw Gospodarczych, opracowaną w zaledwie 10 dni po ogłoszeniu przez prezydenta USA Donalda Trumpa wysokich ceł na niemal wszystkich partnerów handlowych oraz wyższych stawek — obecnie zawieszonych — dla wielu krajów.

MFW obniża prognozę rozwoju gospodarczego dla całego świata

Fundusz obniżył swoją prognozę globalnego wzrostu o 0,5 punktu procentowego do 2,8 proc. w 2025 roku oraz o 0,3 punktu procentowego do 3 proc. w porównaniu do styczniowej prognozy zakładającej wzrost na poziomie 3,3 proc. w obu latach.

Według MFW inflacja ma spadać wolniej niż wcześniej przewidywano, głównie z powodu ceł. Oczekuje się, że wyniesie 4,3 proc. w 2025 roku i 3,6 proc. w 2026 roku, przy czym w przypadku Stanów Zjednoczonych i innych rozwiniętych gospodarek dokonano „znaczących” korekt w górę.

Czytaj więcej

„Koniec naiwnej globalizacji”. Tusk chce stawiać na polskie firmy i patriotyzm gospodarczy

MFW określił raport jako „prognozę odniesienia”, opracowaną na podstawie danych do 4 kwietnia, wskazując na wyjątkową złożoność i zmienność obecnej sytuacji.

Międzynarodowy Fundusz walutowy zapowiada nową erę

— Wchodzimy w nową erę, ponieważ globalny system gospodarczy, który funkcjonował przez ostatnie 80 lat, ulega przebudowie — powiedział główny ekonomista MFW Pierre-Olivier Gourinchas.

Czytaj więcej

WTO: USA niszczą swój eksport. Cła są dźwignią o niezamierzonych konsekwencjach

MFW podkreślił, że gwałtowne zaostrzenie napięć handlowych i „skrajnie wysoki poziom” niepewności co do przyszłej polityki będą miały istotny wpływ na globalną aktywność gospodarczą.

— To jest dość znaczące i dotyczy wszystkich regionów świata. Widzimy niższy wzrost w USA, strefie euro, Chinach i innych częściach świata — powiedział Gourinchas w rozmowie z agencją Reutera.

— Jeżeli napięcia handlowe między USA a innymi krajami się zaostrzą, zwiększy to niepewność, spowoduje większą zmienność na rynkach finansowych i zaostrzy warunki finansowe — dodał. — Wspólny efekt tych czynników jeszcze bardziej pogorszy globalne perspektywy wzrostu – uważa Gourinchas.

Czytaj więcej

Cła Trumpa już szkodzą Amerykanom. A zakłóceń będzie dużo więcej

Słabsze perspektywy wzrostu już teraz osłabiły popyt na dolara, ale dotychczasowa korekta na rynkach walutowych oraz zmiany w portfelach inwestycyjnych przebiegły w sposób uporządkowany — zaznaczył.

— Nie obserwujemy paniki ani masowego wycofywania się z rynków — powiedział Gourinchas. — Na tym etapie nie obawiamy się o stabilność międzynarodowego systemu walutowego. Do tego potrzebny byłby znacznie większy wstrząs - dodał.

Średnioterminowe perspektywy wzrostu pozostają przeciętne

Jednak średnioterminowe perspektywy wzrostu pozostają przeciętne — pięcioletnia prognoza utknęła na poziomie 3,2 proc., poniżej historycznej średniej 3,7 proc. z lat 2000–2019, bez perspektyw poprawy przy braku znaczących reform strukturalnych.

MFW obniżył prognozę wzrostu światowego handlu o 1,5 punktu procentowego — do 1,7 proc., czyli połowy wzrostu odnotowanego w 2024 roku, co odzwierciedla narastającą fragmentację światowej gospodarki.

Czytaj więcej

Chiny odpowiadają Trumpowi. Pekin podnosi cła na towary z USA do 125 procent

Gwałtownie zwiększone cła między Stanami Zjednoczonymi a Chinami doprowadzą do znacznego spadku handlu bilateralnego między dwiema największymi gospodarkami świata — zaznaczył Gourinchas, dodając: — To negatywnie wpływa na wzrost globalnego handlu.

Handel będzie trwał, ale będzie droższy i mniej efektywny — powiedział, wskazując na zamieszanie i niepewność co do tego, gdzie inwestować i skąd pozyskiwać produkty oraz komponenty. — Przywrócenie przewidywalności i przejrzystości w systemie handlowym, w jakiejkolwiek formie, jest absolutnie kluczowe — powiedział Reutersowi.

MFW obniżył prognozę wzrostu gospodarczego dla USA

MFW obniżył prognozę wzrostu gospodarczego dla USA o 0,9 punktu procentowego — do 1,8 proc. w 2025 roku (czyli pełny punkt mniej niż 2,8 proc. wzrostu w 2024 roku) oraz o 0,4 punktu procentowego — do 1,7 proc. w 2026 roku, powołując się na niepewność polityczną i napięcia handlowe.

Czytaj więcej

Inflacja w USA niespodziewanie wyhamowała

Gourinchas powiedział dziennikarzom, że MFW nie przewiduje recesji w USA, ale prawdopodobieństwo spadku wzrostu wzrosło z około 25 proc. do 37 procent. Zaznaczył, że Fundusz przewiduje teraz inflację CPI w USA na poziomie 3 proc. w 2025 roku — o 1 punkt procentowy więcej niż prognozowano w styczniu — z powodu ceł i utrzymującej się presji w sektorze usług.

Słabszy wzrost w strefie euro

MFW prognozuje, że wzrost w strefie euro spowolni do 0,8 proc. w 2025 roku i 1,2 proc. w 2026 roku, z korektą w dół o około 0,2 punktu procentowego względem prognoz styczniowych. Hiszpania pozostaje wyjątkiem — prognoza wzrostu na 2025 rok została podniesiona o 0,2 punktu procentowego do poziomu 2,5 proc., co odzwierciedla silne dane ekonomiczne.

Czytaj więcej

Wzrost niemieckiej gospodarki w tym roku wyhamuje prawie do zera

Równoważące się czynniki to m.in. wyższa konsumpcja spowodowana rosnącymi płacami oraz przewidywane poluzowanie fiskalne w Niemczech po dużych zmianach w zasadach tzw. „hamulca zadłużenia”. MFW obniżył prognozę wzrostu dla Niemiec o 0,3 punktu procentowego do 0,0 proc. w 2025 roku oraz o 0,2 punktu do 0,9 proc. w 2026 roku.

Wzrost gospodarczy Wielkiej Brytanii ma wynieść 1,1 proc. w 2025 roku — to 0,5 punktu mniej niż prognozowano w styczniu — i wzrosnąć do 1,4 proc. w 2026 roku, w związku z nowymi cłami, wyższymi rentownościami obligacji skarbowych (gilt) i słabszą konsumpcją prywatną.

MFW: w Chinach też słabiej

Prognoza wzrostu Chin została obniżona do 4 proc. na lata 2025 i 2026, co oznacza odpowiednio spadek o 0,6 i 0,5 punktu procentowego względem styczniowych prognoz.

Czytaj więcej

PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz. Ekonomiści obawiają się, co będzie dalej

Gourinchas powiedział, że wpływ ceł na Chiny — silnie uzależnione od eksportu — wyniesie około 1,3 punktu procentowego w 2025 roku, jednak zostanie częściowo zniwelowany przez silniejsze działania fiskalne.

Dane gospodarcze
Trzeci rok zastoju gospodarki Niemiec. Na pocieszenie: więcej wody w Renie
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
Dane gospodarcze
Sprzedaż detaliczna w dół. Kolejne dane GUS wspierające nadzieję na cięcie stóp
Dane gospodarcze
Nowe dane z gospodarki uskrzydlą gołębie w RPP
Dane gospodarcze
Z jakiego powodu RPP nie obniża stóp procentowych? Polacy nie mają wątpliwości
Dane gospodarcze
Nie tak to miało wyglądać. Znów słabe dane o produkcji w Polsce