Unia uderza w tankowce i sojuszników Rosji. 200 jednostek na czarnej liście

Dziś w Brukseli kraje Unii Europejskiej uzgodniły 17. pakiet sankcji wobec Rosji. Mogą zostać przyjęte w najbliższy wtorek. Najmocniej uderzą w rosyjską flotę starych tankowców i firmy z krajów trzecich wspomagające rosyjską wojnę.

Publikacja: 14.05.2025 14:52

Unia uderza w tankowce i sojuszników Rosji. 200 jednostek na czarnej liście

Foto: Reuters

W środę, 14 maja, kraje Wspólnoty uzgodniły 17. pakiet sankcji przeciwko Rosji w związku z działaniami militarnymi na Ukrainie, poinformował francuski minister spraw zagranicznych Jean-Noël Barrot, cytowany przez agencję Reutera. Dyplomaci UE poinformowali, że około 200 kolejnych tankowców z floty cieni zostało dodanych do czarnej listy.

Oprócz tankowców nowe sankcje dotkną 30 firm zajmujących się handlem towarami podwójnego zastosowania. Ograniczenia będą dotyczyć również przedsiębiorstw z państw trzecich, w tym Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Turcji, Serbii, Wietnamu i Uzbekistanu, pomagających Rosji w omijaniu sankcji. Sankcje obejmą również 75 osób fizycznych i prawnych powiązanych z rosyjskim kompleksem wojskowo-przemysłowym.

Czytaj więcej

Dlaczego Władimir Putin nie chce zawieszenia broni? Gospodarka Rosji to domek z kart

Kraje Unii zgodziły się również na rozszerzenie podstaw prawnych mechanizmu sankcji przeciwko zagrożeniom hybrydowym. Jeden z nowych środków umożliwi Wspólnocie nałożenie sankcji na statki wykorzystywane do uszkadzania kabli podmorskich. W związku z uszkodzeniami obiektów i infrastruktury podmorskiej krajów Unii Europejskiej na listę sankcyjną trafiło 20 nowych organizacji i osób.

Czytaj więcej

Kabel bałtycki ponownie uszkodzony. Szwecja stawia służby na baczność

Uzgodniono także zakaz eksportu substancji chemicznych wykorzystywanych w produkcji pocisków rakietowych – podały źródła Reutera. Barrot dodał, że Komisja Europejska opracuje dalsze, bardziej rygorystyczne środki przeciwko Moskwie, we współpracy z Waszyngtonem.

Dzień wcześniej szefowa unijnej dyplomacji Kaja Kallas powiedziała, że ​​pakiet może zostać przyjęty na posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych UE 20 maja. Bruksela rozpocznie wówczas prace nad kolejnym antyrosyjskim pakietem.

Gospodarka
Niskie podatki, tanie kredyty i więcej mieszkań. Kandydaci na prezydenta obiecują
Gospodarka
Co proponują kandydaci na prezydenta dla gospodarki i na czyj koszt? Szybki przegląd
Materiał Promocyjny
Polska gospodarka na turboobrotach: PARP rozdysponuje miliardy na rozwój firm
Gospodarka
FOR: Na stosunek do prywatyzacji duży wpływ ma to, jak o niej mówimy
Gospodarka
„Zachodni biznes opuszczał Rosję we łzach”. Kto tak twierdzi?