Wiceminister pracy: pułapka rentowa powinna zostać zniesiona

Zdaniem ekspertów, wpłynęłoby to pozytywnie na kwestie aktywizacji zawodowej niepełnosprawnych. Na koniec 2024 r. pracowała tylko co piąta taka osoba.

Publikacja: 14.05.2025 16:11

Wiceminister pracy: pułapka rentowa powinna zostać zniesiona

Foto: Adobe Stock

Deklaracja w sprawie pułapki rentowej padła z ust Łukasza Krasonia, sekretarza stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podczas środowej konferencji inaugurującej Dni Osób z Niepełnosprawnościami. Wspomniana pułapka dotyczy sytuacji, gdy rencista osiąga dochody przekraczające ustalone w przepisach limity. Progi te ustala się w oparciu o kwotę przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy. Ich przekroczenie powoduje obniżenie lub zawieszenie świadczenia. Często wywołuje to dylemat, czy podjąć pracę i zarabiać bez ograniczeń, czy nie zaczynać jej wcale.

– Zdaję sobie sprawę z ryzyka, szczególnie w sferze budżetowej, takich zmian przepisów, ale korzyści jest więcej, w tym m.in. zwiększenie aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnościami – dodał. 

O tym, że jest to ważne szczególnie w kontekście demografii mówił Mariusz Jedynak, członek zarządu ZUS.

– W ciągu najbliższej dekady na świadczenia wypłacane przez ZUS przejdzie blisko 4 mln osób, a rynek zasili 1,7 mln nowych pracowników. Tę lukę będzie trzeba wypełnić. Do tej pory wspomagaliśmy się cudzoziemcami, ale ten napływ wyhamowuje. A zmiany demograficzne nas niedługo dotkną – mówił.

Dlatego, jak wskazuje, tak ważne jest mówienie o wsparciu osób niepełnosprawnych nie tylko w kontekście świadczeń, ale ich aktywizacji zawodowej.

Czytaj więcej

Dofinansowanie do remontu mieszkania lub łazienki z PFRON. Kto i ile może dostać?

Pułapka rentowa. Ile osób niepełnosprawnych jest aktywnych zawodowo?

Na koniec 2024 r. w Polsce aktywnych zawodowo było ok. 553 tys. osób z niepełnosprawnościami, podczas gdy ogólna liczba osób z orzeczeniem o niepełnosprawności wynosiła ok. 2,9 mln. Oznacza to, że wskaźnik zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami wynosił ok. 19 proc.

– Dlatego trzeba podejmować działania, które zwiększą tę proporcję – dodał Jedynak.

Łukasz Krasoń podkreślił z kolei, że kierowanie środków do osób z niepełnosprawnościami to nie tylko koszt, ale także inwestycja. W jego biurze ruszył projekt zatrudnienia wspomaganego. W ciągu kilku lat umożliwi on pracę kilkunastu tysiącom osób, przede wszystkim z niepełnosprawnością intelektualną.

– Chciałbym, żeby osoby z niepełnosprawnościami przestały być trudnymi klientami i pracownikami, ale stały się potencjałem. Technologia, którą mamy, sprawia, że wiele takich osób może być aktywnych zawodowo i może dzisiaj żyć w pełni – dodał Krasoń.

Anita Noskowska-Piątkowska, szefowa służby cywilnej zapowiedziała z kolei wdrożenie elektronicznego systemu rekrutacji do służby cywilnej, która ma dawać możliwość cyfrowego złożenia aplikacji, ale też bieżącej cyfrowej komunikacji z potencjalnym pracodawcą ze sfery publicznej. A to ma również ułatwić osobom z niepełnosprawnościami podejmowanie tych aktywności.

Czytaj więcej

Od nowego roku więcej pieniędzy dla firm zatrudniających niepełnosprawnych

Jak zachęcić do zatrudnienia niepełnosprawnych?

Podczas konferencji eksperci zastanawiali się też w jaki sposób zachęcić pracodawców do zatrudniania niepełnosprawnych.

Małgorzata Słonecka–Kuich, dyrektor generalna Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON) przyznała, że takim czynnikiem są dopłaty do wynagrodzeń. Zdaniem ekspertki, powinny być one zależne jednak od czynników rynkowych, a nie ustalane na sztywno.

Zasugerowano także, aby tzw. paszport do pracy, w którym szczegółowo opisane są predyspozycje zawodowe osoby niepełnosprawnej, lista proponowanych profesji, mocne strony przyszłego pracownika czy warunki, w jakich potencjał zatrudnionego zostanie najlepiej wykorzystany, był częścią składową orzeczenia o niepełnosprawności. Dałoby to cenne informacje nie tylko samemu zainteresowanemu, ale też przyszłemu pracodawcy. 

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr