Reklama
Rozwiń

O te dodatki można się ubiegać na emeryturze. Nie wszyscy o nich wiedzą

Seniorzy po przejściu na emeryturę mogą liczyć na różne dodatki do świadczeń emerytalno-rentowych. Część z nich, po spełnieniu określonych warunków, przyznawana jest z urzędu, inne wymagają złożenia wniosku. O jakie dodatki można się ubiegać, komu przysługują i ile wynoszą?

Publikacja: 30.06.2025 09:04

Dodatki do emerytur. O jakie świadczenia można się ubiegać przechodząc na emeryturę?

Dodatki do emerytur. O jakie świadczenia można się ubiegać przechodząc na emeryturę?

Foto: Adobe Stock

Nie wszyscy seniorzy wiedzą, że będąc na emeryturze mogą nieco powiększyć swój domowy budżet ubiegając się o dodatki świadczeń emerytalno-rentowych. Wypłacają je ZUS, KRUS i inne organy emerytalno-rentowe.

Ten dodatek otrzyma każdy emeryt. Kryterium jest wiek

Dodatek pielęgnacyjny przysługuje każdemu emerytowi po ukończeniu 75. roku życia. Po osiągnięciu wymaganego wieku przyznawany jest z urzędu, nie trzeba składać żadnego wniosku. Dodatek mogą otrzymać również młodsze osoby, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. W ich przypadku wymagane jest złożenie zaświadczenia o stanie zdrowia. Dodatek nie przysługuje, jeśli senior przebywa w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym powyżej dwóch tygodni w miesiącu.

Dodatek kombatancki i kompensacyjny. Komu przysługują świadczenia?

Zarówno dodatek kombatancki, jak i dodatek kompensacyjny przysługują emerytom i rencistom posiadającym uprawnienia kombatanckie lub którzy zostali uznani za ofiary represji. Dodatek kompensacyjny przysługuje wdowom lub wdowcom po tych osobach. Aby otrzymać świadczenie, należy złożyć wniosek wraz z zaświadczeniem potwierdzającym uprawnienia kombatanckie. Dodatek kompensacyjny wynosi 15 proc. dodatku kombatanckiego.

Czytaj więcej

Zmiany dla pobierających 800 plus w lipcu. Nowy termin i apel o wnioski

Ryczałt energetyczny. Jak się ubiegać o dodatek?

Ryczałt energetyczny przysługuje kombatantom i innym osobom uprawnionym - żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach oraz zakładach pozyskiwania rud uranowych i batalionach budowlanych, a także wdowom lub wdowcom - emerytom i rencistom, pozostałym po kombatantach i innych osobach uprawnionych. Ma on stanowić pomoc w pokryciu kosztów energii elektrycznej, gazu i energii cieplnej. Otrzymanie dodatku wymaga złożenia wniosku wraz z decyzją szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych stwierdzającą okresy działalności kombatanckiej lub represji. Wysokość ryczałtu energetycznego ogłasza co roku Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Świadczenie honorowe. Jakie warunki trzeba spełnić?

Świadczenie honorowe przysługuje każdej osobie uprawnionej do emerytury lub renty, która ukończyła 100 lat. Stanowi ono comiesięczny dodatek do pobieranych świadczeń emerytalno-rentowych i przysługuje dożywotnio. O to świadczenie nie trzeba wnioskować, jest ono przyznawane z urzędu, od miesiąca, w którym senior ukończy 100 lat. Decyzję otrzyma z właściwego organu emerytalnego lub rentowego. Świadczenie przysługuje również stulatkom, którzy nie mają prawa do świadczeń emerytalno-rentowych, ale w ich przypadku wymagane jest złożenie wniosku.

Czytaj więcej

Zmiany w terminach wypłat emerytur w lipcu. Nowy harmonogram

Dodatek dla sołtysów. Nie tylko dla rolników

Świadczenie pieniężne z tytułu pełnienia funkcji sołtysa przysługuje osobom, które osiągnęły wiek emerytalny i pełniły funkcję sołtysa przez minimum 7 lat. Dodatek dla sołtysów wypłaca Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i tam też należy złożyć wniosek. Świadczenie jest przyznawane przez KRUS niezależnie od tego czy emerytura lub renta jest wypłacana przez ZUS czy KRUS.

Wysokość dodatków do emerytur. Aktualne kwoty

Dodatki do świadczeń, podobnie jak emerytury i renty są co roku waloryzowane. Od 1 marca 2025 roku kwoty dodatków wynoszą:

  • dodatek pielęgnacyjny - 348,22 zł
  • dodatek pielęgnacyjny dla inwalidy wojennego - 522,33 zł
  • dodatek kombatancki - 348,22 zł
  • dodatek kompensacyjny - 52,23 zł
  • ryczałt energetyczny - 312,71 zł
  • świadczenie honorowe - 6589,67 zł
  • dodatek dla sołtysów - 354, 86 gr
Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Praca, Emerytury i renty
Prawdziwy szał na świadczenie dla seniorów
Prawnicy
Kto najlepiej uczy przyszłych prawników w Polsce? Ranking „Rzeczpospolitej”
Prawo w Polsce
Sąd Najwyższy zdecydował. Zwycięstwo Karola Nawrockiego w wyborach zatwierdzone
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono