Sprawa Cinkciarz.pl. Sąd zdecydował o areszcie dla prezesa

Sąd Rejonowy Poznań – Stare Miasto zastosował wobec Marcina P. – prezesa zarządu spółki Cinkciarz.pl tymczasowy areszt na okres 30 dni od chwili zatrzymania. Oznacza to, że sąd wydał zgodę na tzw. areszt poszukiwawczy. Mężczyzna przebywa poza Polską.

Publikacja: 11.07.2025 13:08

Portal Cinkciarz.pl

Portal Cinkciarz.pl

Foto: PAP/ Andrzej Grygiel

Prokuratura zarzuca Marcinowi P. popełnienie przestępstwa „doprowadzenia szeregu osób do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie przekraczającej 112 milionów złotych poprzez wprowadzenie pokrzywdzonych w błąd co do bieżącej kondycji finansowej spółki Cinkciarz.pl sp. z o.o. wynikającej, między innymi, z przeznaczania środków finansowych pozyskiwanych od pokrzywdzonych w ramach internetowej wymiany walut na finansowanie działalności spółek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Conotoxia Holding sp. z o.o.”. Zarzutów mu nie przedstawiono, gdyż podejrzany przebywa poza granicami kraju.

W piątek poinformowano, iż sąd poznański sąd wyraził zgodę na tymczasowe aresztowanie Marcina P. Jak podano, sąd podzielił stanowisko prokuratora wskazując, iż zebrany dotychczas materiał dowodowy w dużym stopniu uprawdopodobnia fakt popełnienia przez Marcina P. zarzucanego mu przestępstwa". Postanowienie nie jest prawomocne. 

19 marca 2025 r. prokurator wydał postanowienie o zabezpieczeniu majątkowym na mieniu podejrzanego Marcina P., celem wykonania grożącej mu kary grzywny, środka kompensacyjnego w postaci obowiązku naprawienia szkody oraz zwrotu pokrzywdzonym korzyści majątkowej osiągniętej z przestępstwa.

Czytaj więcej

Klienci Cinkciarza martwią się o pieniądze. Ponad 1500 pozwów

O co chodzi z Cinkciarz.pl?

Przypomnijmy, iż Cinkciarz.pl to spółka, która w przeszłości sponsorowała polską reprezentację w piłce nożnej i w koszykówce, a nawet była sponsorem młodzieżowych mistrzostw piłkarskich UEFA EURO U21.

Reklama
Reklama

Na początku października ubiegłego roku Komisja Nadzoru Finansowego wydała decyzję cofającą zezwolenie na świadczenie usług płatniczych przez Conotoxia, której właścicielem jest serwis Cinkciarz.pl. Jej klienci skarżyli się między innymi na opóźnienia w wypłatach pieniędzy. Po zawiadomieniu złożonym przez KNF, Prokuratura Regionalna w Poznaniu wszczęła postępowanie w sprawie spółki Conotoxia.

Do prokuratury wpłynęło ponad 2 tys. zawiadomień, w szczególności od klientów portalu cinkciarz.pl, którzy nie odzyskali wpłaconych pieniędzy.

Głównym podejrzanym jest Robert G.,  członek zarządu a następnie prezes zarządu spółki Conotoxia. Zarzucono mu współdziałanie w popełnieniu przestępstwa oszustwa polegającego na „doprowadzeniu szeregu osób do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie przekraczającej 49 milionów złotych poprzez wprowadzenie tych osób w błąd co do okoliczności mających znaczenie dla zawarcia umowy w aplikacji mobilnej Cinkciarz.pl., w tym co do faktycznego przeznaczenia środków finansowych, pozyskanych od pokrzywdzonych w ramach internetowej wymiany walut oraz z usług płatniczych i finansowania z tych środków, między innymi, działalności operacyjnej spółek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Conotoxia Holding”. Robert G. jest w areszcie.

Czytaj więcej

Członek zarządu Cinkciarz.pl zatrzymany przez CBŚP. Są zarzuty dla prezesa
Praca, Emerytury i renty
Opiekujesz się chorym rodzicem? Sprawdź, kiedy przysługuje zasiłek opiekuńczy
W sądzie i w urzędzie
Czy poświadczony notarialnie odpis wystarczy do wpisu w księdze? Wyrok trzech sędziów SN
Praca, Emerytury i renty
Rząd samodzielnie ustali wysokość minimalnego wynagrodzenia w 2026 roku
Prawo karne
Czy Braun dopuścił się „kłamstwa oświęcimskiego"? Prawnicy nie mają wątpliwości
Praca, Emerytury i renty
Będzie więcej dni wolnych na opiekę nad dzieckiem? Minister odpowiada
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama