Ruszył sezon publikacji wyników sprzedaży mieszkań w I kwartale 2025 r. przez deweloperów giełdowych. Z raportów firm monitorujących sytuację na rynku wynika, że II kwartał przyniósł w największych miastach kilku-, kilkunastoprocentową poprawę wobec I kwartału.
W I połowie br. otoczenie makro było dalej wymagające – kredyt był drogi, nie było żadnego programu dopłat. Lepszy wiatr zawiał w II kwartale: w kwietniu obniżyły się stawki WIBOR, a w maju Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe. Biuro Informacji Kredytowej donosi o zdecydowany wzroście popytu na kredyty mieszkaniowe.
Tekst będzie aktualizowany na bieżąco, wraz z napływem danych ze spółek. Przypominamy, że deweloperzy stosują dwa sposoby prezentowania sprzedaży. Większość raportuje umowy deweloperskie i przedwstępne – zawarte od razu bądź pochodzące z konwersji wcześniejszych rezerwacji (A), mniejszość bazuje na płatnych rezerwacjach oraz takich umowach deweloperskich i przedwstępnych, których nie poprzedziła rezerwacja (B). Oznacza to, że w tej pierwszej grupie przynajmniej w I połowie 2024 r. mogły być jeszcze widoczne efekty „Bezpiecznego kredytu” (według BIK ostatnich pożyczek z tej puli udzielano w maju).
Dekpol Deweloper
Budująca głównie w Gdańsku spółka córka giełdowego Dekpolu podała, że w I półroczu sprzedała (B) 354 lokale, o 50 proc. więcej niż rok wcześniej. Oznacza to, że w samym II kwartale firma sprzedała 181 lokali, o prawie 50 proc. więcej niż rok wcześniej i o niemal 5 proc. więcej niż w I kwartale.
W I półroczu Dekpol sprzedał 13 lokali w swojej warszawskiej inwestycji. W całym roku firma liczy na znalezienie nabywców na 510 lokali. Na koniec czerwca w ofercie miała 729 lokali, w tym 278 w Warszawie.